Treba li Thunder žrtvovati Perkinsa i izmijeniti startnu petorku?

Mario Majdić Natrlin • nedjelja, 17.06.2012.

Odigrane su dvije utakmice ovogodišnjeg NBA finala, a treća se igra u večeri s nedjelje na ponedjeljak. Serija se preselila u Miami gdje će Heat tri utakmice zaredom ugostiti Oklahoma City Thunder. Nakon prve dvije utakmice finale je izjednačeno na 1-1...

Nakon poraza u drugoj utakmici protiv Miami Heata 100:96, mnogi se pitaju što trener Scott Brooks treba napraviti kako bi Oklahoma City Thunder ponovno preuzela kontrolu nad serijom i, prije svega, izbjegla veoma loša otvaranja utakmica.

Treba li Russell Westbrook jednostavno manje šutirati ili je možda potrebno izmijeniti startnu petorku i centra Kendricka Perkinsa poslati na klupu?

Najveći problem mlade momčadi Thundera tijekom ovog doigravanja bili su upravo veoma loši ulasci u utakmice. U nekoliko navrata morali su se vraćati nakon velikog minusa, a u oba dosadašnja finalna susreta ušli su igrajući slabo i dekoncentrirano. U prvom dvoboju, pred kraj prve četvrtine gubili su 27:16, a zatim i 39:26 na početku druge. U drugoj utakmici su nakon sedam i pol minuta zabili tek dva koša, a primili 18.

Centar Kendrick Perkins u Oklahoma City nije doveden zbog Miamija koji igra bez centra. Doveden je zbog tornjeva u Los Angelesu koje su momci iz Thundera apsolvirali. Brza i niska postava Miamija, s Chrisom Boshom u petorci i raspucanim Shaneom Battierom, radi ogromne probleme Oklahoma Cityju dok je Perkins na parketu.

"Male, srednje i visoke petorke nisu izgubile ovu utakmicu. Borbenost ju je izgubila. Nismo izašli s dovoljno čvrstine i to moramo promijeniti. Obrambeno nismo bili tamo gdje moramo biti i nadam se da će se to promijeniti u trećoj utakmici", izjavio je nakon poraza Scott Brooks.

Miamijev napad znatno je efikasniji s Perkinsom na parketu nego s Perkinsom na klupi. Puno su raspucaniji i s trice. Od devet trica koje je Battier pogodio, njih sedam zabio je s Perkinsom na terenu (Battier, inače, u finalu šutira 70% za tri poena). Brooks je poznat po tvrdoglavosti ili, ako hoćete, vjernosti svojim igračima, rotaciji i petorci. Vrlo su male šanse da će osvajač nagrade za trenera godine 2010. puno toga mijenjati.

"On je jedan od naših najboljih igrača", osvrnuo se Brooks na Perkinsa. "Imamo tri dobre opcije. Ibaka, Collison i Perkins. Mislim da je Perkins naš najbolji igrač kada je u pitanju postavljanje blokova u napadu. Naši igrači se lakše otvaraju. On zabija tako da postavlja blokove, a za to ne postoji statistika."

Nick Collison je jedno od najugodnijih iznenađenja ovogodišnjeg finala. Thunder je u prvoj utakmici Miami uhvatio i preokrenuo upravo s Collisonom na parketu. Puno je bolji protiv pick & rolla, odličan u skoku i bitno pokretniji od 122 kilograma teškog Perkinsa. U doigravanju je Thunder obrambeno bolji s Collisonom na parketu. U prvoj utakmici igrao je 21 minutu i ugrabio deset skokova (pet napadačkih), a Miami je znatno neefikasniji u napadu kada je Collison pod košem Thundera.

Druga opcija za Brooksa je uvođenje Jamesa Hardena u startnu petorku i mogućnost da s vlastitom niskom postavom bez centra kontrira Eriku Spoelstri. Harden je u drugoj utakmici zabio 21 poen. Argument za ostavljanje Perkinsa u petorci je zatvaranje reketa protiv Jamesa i Wadea. Uostalom, Perkins je u prvoj utakmici odigrao 25, a u drugoj tek 20 minuta - u prosjeku svega pet minuta više od Collisona.

Westbrook odgovorio na kritike

Koplja se i dalje lome na razigravaču Thundera Russellu Westbrooku. I dok jedni nikako ne mogu shvatiti činjenicu da šutira više od Duranta i da zapostavlja ulogu playmakera, drugi tvrde da su kritike neutemeljene i prenapuhane. Što Westbrook misli promijeniti?

"Neću ništa mijenjati. Bez obzira na to što netko govori o mojoj igri. Igrat ću onako kako ja igram. Dat ću 110% od sebe i pronaći način kako pomoći momčadi."

Westbrook u prosjeku uzima 25 šuteva po utakmici u finalu. Zabija 27 koševa, ali ima i prosjek od devet asistencija te svega dvije izgubljene lopte po susretu. U prvoj četvrtini šutira 17% iz igre. U ostale tri 47%.

"Kritike nisu zaslužene jer bez njega ne bi bili u finalu, a ljudi toga nisu svjesni. Mnogi misle da bi trebao biti tradicionalniji poput Stocktona ili Cheeksa, ali ni mnogi drugi ne mogu igrati kao Russell. Potrebno nam je da igra onako kako on to zna", jasan je Durant.

Činjenica je da Miami u napadu u potpunosti ignorira neefikasnog Perkinsa i dodatnu pomoć šalje igračima koji čuvaju Duranta i Westbrooka. To si protiv opasnog Jamesa Hardena ne bi mogli dozvoliti, a i tranzicija Thundera bila bi još ubojitija.

Brooks je nisku petorku koristio čak 56,4% vremena u ovom finalu, orijentiravši se na četvrtu četvrtinu koju je Thunder u oba navrata dobio.

Zanimljiva je bila odluka Spoelstre da, prilikom povratka Bosha u startnu petorku, iz iste izbaci Haslema, a ne Battiera. Svi su, pa tako i stručni stožer Heata, brzo primijetili da Battier svojim dalekometnim šutevima širi napad i često ostaje otvoren jer je Ibaka naviknut igrati u reketu i pomagati strani na kojoj je lopta.

"U tome je naša prednost. Shane igra visoko krilo, ali je i ubojiti šuter. To radi godinama. Dok god igramo obranu dobro i vraćamo se na vrijeme bit ćemo u redu. Ne brinemo se što nas ljudi mogu kritizirati jer igramo s niskom petorkom", kazao je Chris Bosh.

S obzirom da Spoelstra svoje centre uopće ne uvodi, Perkins u ovoj finalnoj seriji Thunderu ne predstavlja nikakvu dodatnu vrijednost, osim što donekle zatvara reket. Ali Heat je i s Perkinsom na parketu 20 minuta u prošloj utakmici zabio 48 koševa iz reketa i dobio bitku u skoku (40-36). Uz to, Perkins nije ni savršeno rješenje u obrani na Chrisu Boshu.

Sve to skupa dovelo je do niza problema za Thunder na otvaranju utakmice. Durant je bio jasan kada je rekao da su upravo na samom početku izgubili taj dvoboj s Miamijem. Nije pomogla ni napadačka neefikasnost, ali momčad Scotta Brooksa ne smije dozvoliti 18 poena u sedam minuta.