Dušanu Ivkoviću euroligaška trenerska nagrada

Ivor Krapac • srijeda, 27.06.2012.

U tradicionalnom odabiru najboljeg euroligaškog trenera u sezoni, u 2011./12. priznanje je otišlo u ruke Dušana Ivkovića, koji je predvodio Olympiakos do trofeja u najjačem klupskom kontinentalnom natjecanju, a s Crvenima iz Pireja osvojio je i naslov prvaka Grčke. Iskusni srpski stručnjak dobio je najveći broj glasova svojih euroligaških kolega i time zaslužio nagradu nazvanu po Aleksandru Gomeljskom...

S dva velika trofeja u sezoni za nama, uključujući i onaj euroligaški, osvojen na Final Fouru u Istanbulu, Dušan Ivković bio je ispred svih konkurenata i u izboru dobitnika Trofeja Aleksandra Gomeljskog. Ivkoviću je pripalo priznanje za najboljeg euroligaškog trenera u sezoni temeljem glasovanja njegovih kolega, obavljenog poslije završnog turnira Eurolige, na kojem je njegov Olympiakos iznenadio odlaskom do trofeja.

Obradović prvi u pratnji

Iza Ivkovića, euroligaški treneri su na drugo mjesto u poretku za nagradu Aleksandra Gomeljskog izabrali Željka Obradovića, koji je protekle sezone završio svoj dugogodišnji boravak na klupi Panathinaikosa. Obradović je ovog puta bio prvi pratitelj, a u ranijim godinama je dvaput zaslužio glavnu nagradu za najboljega u sezoni.

Na trećem mjestu ovog izbora, s jednakim brojem glasova bili su izjednačeni Jevgenij Pašutin (Uniks) i David Blatt (Maccabi).

Momčad iz Pireja doputovala je u Istanbul kao najmanje izgledni kandidat za "krunu" od svih sudionika Final Foura, ali uz pobjede protiv dva glavna favorita za naslov, prvo u polufinalu protiv Barcelone (68:64), a zatim i u finalnom okršaju s moskovskim CSKA-om (62:61), trofej je na koncu otišao u Grčku. Osobito upečatljiva bila je Olympiakosova pobjeda u finalu. CSKA je u završnici treće četvrtine imao 19 poena prednosti, da bi se Ivkovićeva momčad u završnih 10 minuta prvo vratila u igru, a zatim i ubačajem Printezisa potkraj utakmice osigurala veliko slavlje.

Poslije europskog naslova, Ivković je s Olympiakosom osvojio i trofej u grčkom prvenstvu, pobjedom u finalnoj seriji protiv najvećeg rivala Panathinaikosa, a nedugo nakon završetka sezone 68-godišnji stručnjak iz Srbije objavio je da napušta Grčku kako bi se u potpunosti mogao posvetiti vođenju reprezentacije svoje zemlje.

S obzirom na trofejnu sezonu, od pirejskih Crvenih oprostio se kao pobjednik.