Federerov povratak s ruba poraza, Štepanek uzeo prvi set Đokoviću

Vedran Babić • petak, 29.06.2012.

Nakon što je u četvrtak Rafael Nadal doživio šokantan poraz, najveći svjetski turnir dan poslije umalo je ostao i bez Rogera Federera. Švicarac je protiv Juliena Benneteaua nadoknadio zaostatak od 2:0 u setovima. Prvi nositelj Novak Đoković izgubio je prvi set u svom meču, ali se i on uspio na vrijeme trgnuti i doći do pobjede...

Branitelj naslova Novak Đoković oporavio se poslije lošijeg ulaska u meč i s 4:6, 6:2, 6:2, 6:2 porazio Radeka Štepaneka za plasman u osminu finala. Iskusni Čeh osvojio je prvi set nakon što je spasio svih pet break lopti, no u nastavku meča svjetski broj jedan počeo je iskorištavati svoje prilike te je došao do pobjede. Unatoč tome, njegova ukupna realizacija break lopti nije bila impresivna (6/20).

"Nastojao sam se koncentrirati od početka. Imao sam puno šansi u prvom setu, no nije me iznenadilo kako je odigrao u ključnim trenucima, ipak je on kvalitetan i iskusan. Bio je pribran i vjerovao je u pobjedu. Uspio sam napraviti ključni break u prvom gemu drugog seta i nakon toga igrao sam jako dobro", izjavio je Đoković.

U osmini finala srpski tenisač igrat će protiv svog sunarodnjaka Viktora Troickog, koji je izbacio još jednog nositelja. U prvom kolu bio je bolji od Marcela Granollersa (24.), a u trećem od Juana Monaca (15.). Troicki je sa 7:5, 7:5, 6:3 izborio svoj najbolji rezultat u Wimbledonu i izjednačenje svog najboljeg rezultata na Grand Slamu. U četvrtfinalu još nikada nije igrao.

Deset godina nakon što je u Wimbledonu igrao polufinale Xavier Malisse ponovno oduševljava. U četvrtak je u tri seta izbacio 13. nositelja Gillesa Simona, a dan kasnije i 17. nositelja Fernanda Verdasca. Meč je otišao u odlučujući, peti set, koji je 31-godišnji Belgijac dobio sa 6:3.

Pobjeda Karlovića

U dvoboju prvog kola turnira parova Ivo Karlović i Frank Moser porazili su australsko-američku kombinaciju Matthew Ebden - Ryan Harrison 3:6, 6:3, 6:4, 7:6 (3). U drugom kolu njihovi protivnici su Britanac Jonathan Marray i Danac Frederik Nielsen. U drugom kolu parova već je Ivan Dodig, koji zajedno s Brazilcem Marcelom Melom dijeli ulogu 15. nositelja.

Malisse će u osmini finala pokušati kreirati iznenađenje protiv Rogera Federera, koji je umalo doživio sudbinu Rafaela Nadala. Inspirirani Julien Benneteau potpuno je nadigrao Švicarca u prva dva seta (6:4, 7:6 (3)), no treći tenisač svijeta ipak je uspio preokrenuti meč sa 6:2, 7:6 (6), 6:1. U četvrtom setu Federer je dvaput servirao za ostanak u meču, a kod 6:5 Benneteau je imao i 15-30.

Bivši polufinalist, Richard Gasquet, ni u svom trećem meču nije izgubio set. Sa 6:3, 6:4, 6:4 bio je bolji od Španjolca Nicolasa Almagra te će za ulazak u četvrtfinale igrati protiv Nijemca Floriana Mayera, koji je protiv poljskog kvalifikanta Jerzyja Janowicza spasio dvije meč lopte kod 4:5 u petom setu (7:6 (5), 3:6, 2:6, 6:3, 7:5). 21-godišnjem Janowiczu ovo je bio prvi nastup u glavnom ždrijebu nekog Grand Slam turnira.

Posljednji par osmine finala u gornjem dijelu ždrijeba čine 26. nositelj Mihajl Južnij i nepostavljeni Denis Istomin. Južnij je u četiri seta (6:3, 6:4, 3:6, 6:3) porazio osmog nositelja Janka Tipsarevića, dok je Istomin za svoj najdalji domet na Grand Slamu pobijedio Alejandra Fallu (6:3, 6:4, 3:6, 7:6 (5)). Istomin je postao prvi uzbekistanski tenisač u osmini finala nekog Grand Slama.

Jedini preostali hrvatski predstavnik u muškom dijelu Wimbledona, Marin Čilić, u subotu će "ukrstiti" rekete s Amerikancem Samom Querreyjem u dvoboju trećeg kola. Querrey je u petak na pobjednički način dovršio meč protiv 21. nositelja Milosa Raonica (6:7 (3), 7:6 (7), 7:6 (8), 6:4).

Marin bi trebao biti zadovoljan takvim raspletom jer je u oba prethodna međusobna dvoboja upisao pobjedu, a oba susreta odigrala su se na travi. 2009. godine Čilić je slavio 4:6, 7:6 (3), 6:3, 6:7 (4), 6:4 u drugom kolu Wimbledona, a prije nekoliko tjedana u polufinalu Queen'sa 6:3, 3:6, 6:3. Njihov meč na rasporedu je kao treći iza 12.30 po srednjoeuropskom vremenu na terenu broj 2.

Wimbledon, 3. kolo (M):
Đoković (Srbija, 1) - Štepanek (Češka, 28) 4:6, 6:2, 6:2, 6:2
Troicki (Srbija) - Monaco (Argentina, 15) 7:5, 7:5, 6:3
Gasquet (Francuska, 18) - Almagro (Španjolska, 12) 6:3, 6:4, 6:4
F. Mayer (Njemačka, 31) - Janowicz (Poljska, Q) 7:6 (5), 3:6, 2:6, 6:3, 7:5
Federer (Švicarska, 3) - Benneteau (Francuska, 29) 4:6, 6:7 (3), 6:2, 7:6 (6), 6:1
Malisse (Belgija) - Verdasco (Španjolska, 17) 1:6, 7:6 (5), 6:1, 4:6, 6:3
Istomin (Uzbekistan) - Falla (Kolumbija) 6:3, 6:4, 3:6, 7:6 (5)
Južnij (Rusija, 26) - Tipsarević (Srbija, 8) 6:3, 6:4, 3:6, 6:3