Čilićeva grandiozna pobjeda poslije pet i pol sati igre za prolaz među 16!

Vedran Babić • subota, 30.06.2012.

Marin Čilić i Sam Querrey priredili su pravi klasik wimbledonskoj publici. Njihov susret trećeg kola otišao je do samog kraja, do petog seta, koji je pripao prvom hrvatskom "reketu" sa 17:15 poslije pet i pol sati tijesne borbe!

Marin Čilić i Sam Querrey očito ne mogu bez drame u svojim međusobnim dvobojima. Prije nekoliko tjedana u Queen'su Čilić je slavio poslije gotovo dva sata igre (6:3, 3:6, 6:3), prije tri godine u Wimbledonu poslije tri sata i 24 minute (4:6, 7:6 (3), 6:3, 6:7 (4), 6:4), no ni jedan od ta dva meča ne može se mjeriti s mečom koji su odigrali danas.

Poslije pet setova, 81 gema i pet sati i 31 minute igre, od čega dva sata i sedam minuta samo u petom setu, Čilić je još jednom izašao kao pobjednik rezultatom 7:6 (6), 6:4, 6:7 (2), 6:7 (3), 17:15!

Bio je to drugi najduži meč u povijesti Wimbledona. Onaj prvi odigrali su John Isner i Nicolas Mahut prije dvije godine (11 sati i 5 minuta).

Najbolji hrvatski tenisač izvukao je jednu od svojih najvećih pobjeda u karijeri. Da, igrao je jednom polufinale Australian Opena i na tom putu nanizao Roddicka i Del Potra, pobijedio je jednom Nadala i Murraya, no ova pobjeda sigurno će pronaći svoje posebno mjesto u njegovu srcu.

Meč koji je bio tijesan od samog početka Marin je mogao riješiti u tri seta, pa u četiri, pa zatim i puno ranije u petom setu, no nije išlo. Trebala se dogoditi prava drama, pravi triler da bi Čilić poslije pet i pol sati igre ipak slomio Querreyja sa 17:15 u petom setu.

U odlučujućoj dionici Čilić je servirao za meč kod 6:5, ali ruka mu se "skratila". Prvi servis je stao, nanizao je nekoliko pogrešaka i Amerikanac se vratio u igru. U nastavku maratonskog petog seta Querrey je u nekoliko navrata bio na dva poena od pobjede, no Marin se svaki put uspijevao izvući.

Bio je i Querrey u problemima, kod 7:7 spasio je jednu break loptu, kod 14:14 još dvije, no kod 15:15 napravio je dvije dvostruke pogreške u nizu i poklonio Čiliću još jednu break loptu. U neizvjesnom poenu Marin je poslije nekoliko izmjena izašao na mrežu, a Querreyjev forhend završio je u mreži. Drugi servis za meč Čilić je realizirao.

Kronologija

U prvom setu Querrey je propustio previše prilika. Imao je rani break već od prvog gema, zatim 15-40 kod 4:2 i 5:5 te 5-2 i 6-5 u tie breaku. Ništa od toga nije mu bilo dovoljno, a da stvar po njega bude još gora, poklonio je set Marinu dvostrukom pogreškom kod 6-7.

U drugom setu presudan je bio Marinov break kod 2:2. Kod 4:2 imao je hrvatski tenisač još dvije break lopte za raniji završetak seta, ali ih nije iskoristio. Na svom servisu u drugom setu Čilić je izgubio samo dva poena i nije napravio ni jednu neprisiljenu pogrešku.

U otvaranju trećeg seta Čilić je nastavio s dobrom formom na svom servisu, a kod 2:2 nije iskoristio dvije break lopte kod 15-40. Nakon toga počeo je padati na svom početnom udarcu, a i općenito njegova cjelokupna igra više nije bila na tako visokoj razini. Kod 3:4 izvukao je 0-30, kod 4:5 set loptu, a kod 5:6 15-30. No, u 13. igri nije mu bilo spasa. Nanizao je nekoliko pogrešaka i Querrey je s lakoćom osvojio tie break 7-2.

Čilićeva kriza nastavila se i u početku četvrtog seta kada je Querrey napravio break za vodstvo 2:1. Marin je u tom gemu napravio dvije dvostruke pogreške. No, do ulaska u 13. igru Čilić je podigao svoju igru i bio nadomak konačnoj pobjedi. Nadoknadio je break i izjednačio na 4:4 nakon nekoliko uzastopnih pogrešaka Querreyja, a onda je kod 5:4 bio nekoliko puta na dva poena od pobjede. Imao je 0-30 i onda još tri izjednačenja.

13. igra ponovno je bez poteškoća pripala Amerikancu. Marin je opet dosta griješio, Querrey je to znao iskoristiti i odveo je meč u odlučujući, peti set sa 7-3.

Osmina finala

Marin se ovom pobjedom po drugi put u svojoj karijeri plasirao u osminu finala. 2008. u toj fazi natjecanja izgubio je od Arnauda Clementa, a ove godine igrat će protiv domaćeg tenisača Andyja Murraya. Britanac je sa 7:5, 3:6, 7:5, 6:1 preskočio još jednog nezgodnog suparnika, Marcosa Baghdatisa.

Dvoboj Čilića i Murraya na rasporedu je već u ponedjeljak i to, začudo, ne na Središnjem terenu već na terenu broj 1, drugom po veličini stadionu u kompleksu. Prve će na teren Šarapova i Lisicki u 14 sati po srednjoeuropskom vremenu, a nakon njih Čilić i Murray.