Ostali sportovi

Olimpijska medalja kao logičan slijed razvoja uspješne karijere

Piše:Vedran Babić • nedjelja, 22.07.2012.
Olimpijska medalja kao logičan slijed razvoja uspješne karijere

Osim dvojca Fantela-Marenić, Hrvatska će u Londonu imati još jednog ozbiljnog kandidata za medalju u jedrenju. U klasi Finn nastupit će Ivan Kljaković Gašpić, jedan od ponajboljih u toj klasi u posljednjih nekoliko godina. Bambi, kako ga odmilja zovu, nalazi se u životnoj formi i u Londonu će tražiti "okrunjenje" svoje karijere...

Biti šest uzastopnih godina među deset najboljih u svijetu nije lako ni u jednom sportu. Ivan Kljaković Gašpić to dobro zna. Trud koji je kroz godine ulagao u svoju karijeru sve više mu se isplaćuje, a hoće li se u Londonu "isplatiti" i olimpijskom medaljom, ostaje nam vidjeti.

Kljaković Gašpić, koji uz olimpijsku medalju za svoj najviši cilj uvijek spominje nastup na prestižnom America's Cupu, trenutno je treći na svjetskoj ljestvici u klasi Finn, a od srpnja 2009. do svibnja 2011. godine gotovo neprekidno držao je i vodeće mjesto. U društvu desetorice najboljih nalazi se od kolovoza 2006. godine. Sasvim je logično i jasno da se od njega u Londonu očekuje borba za medalje.

Svjestan je toga i Ivan. Konkurencija je objektivno slabija nego na svjetskim prvenstvima, no pritisak je ogroman, puno veći nego na bilo kojem drugom natjecanju. Taj pritisak čini Olimpijske igre najtežim mogućim natjecanjem, ali zato je osvajanje medalje još ljepši osjećaj. Bambi živi za taj osjećaj i kaže kako nervoze više nema za razliku od olimpijskog ciklusa uoči Pekinga.

Jedrenjem se Kljaković-Gašpić počeo baviti prilično kasno, s 12 godina, no ubrzo je pokazao da se nigdje ne snalazi tako dobro kao na moru. Uz veliku podršku svog oca Željka, koji ga je upoznao s nekim posve novim i neobičnim metodama jedrenja, počeo je polučivati uspjehe.

S podsmijehom su u jedriličarskom svijetu pričali o "nekom tamo" Kljakoviću Gašpiću i njegovu ocu, no samo dvije godine kasnije, 1998., Bambi se okitio naslovom kadetskog europskog prvaka u klasi Optimist i pokazao golemi potencijal.

2002. godine bio je srebrni na svjetskom juniorskom prvenstvu u Laseru, a 2003. europski juniorski prvak u istoj klasi. Impresivnu juniorsku karijeru Bambi je zaključio 2005. godine osvojivši svjetski i europski juniorski naslov u Finnu. Prijelazom u seniorsku konkurenciju, koja za mnoge zna biti prevelik zalogaj, nije izgubio pobjednički mentalitet već je nastavio žetvu medalja.

Ivan je osvojio dva zlata, tri srebra i jednu broncu na europskim prvenstvima, jednu broncu na svjetskom prvenstvu, a tu su još i brojni odlični rezultati na Svjetskim kupovima. 2009. HOO proglasio ga je najboljim hrvatskim sportašem u toj godini.

No, još od Pekinga 2008. u njegovu vidokrugu samo je jedan grad - London. Na tim Igrama prije četiri godine Ivan je zauzeo osmo mjesto, što je bio treći rezultat u povijesti nastupa hrvatskih jedriličara na Igrama. U međuvremenu je sazrio kao jedriličar, puno je opušteniji, iskusniji i spreman je za korak dalje.

Iako je pred 28-godišnjim Bambijem još puno godina jedrenja i natjecanja, pa i Olimpijskih igara, bila bi šteta već sada ne "okruniti" fantastičnu formu (rezultatsku, fizičku i psihičku) olimpijskom medaljom.

Na posljednje dvije "provjere" uoči Igara Ivan je bio četvrti u Falmouthu (Velika Britanija) na Finn Gold Cupu te deveti na regati Skandia Sail For Gold u Weymouthu, istome mjestu na kojemu će se održati olimpijsko natjecanje.

Kada je ulazio u svijet seniorskog jedrenja, Ivan Kljaković Gašpić na svoje suparnike gledao je s velikim, možda i prevelikim respektom. Sada je situacija obrnuta. Sada je on taj kojeg svi poštuju i kojeg se svi pribojavaju. S razlogom.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!