Ostali sportovi

Predvođeni sjajnim Kiriljenkom, Rusi s visokih 20 razlike svladali domaćine

Ante Zovko, Mišo Gulić, Igor Šestak • nedjelja, 29.07.2012.

Završen je prvi dan natjecanja u skupini B olimpijskog turnira za košarkaše. Natjecanje su pobjedom nad Australijom otvorili Brazilci nakon prilično izjednačene borbe u svih 40 minuta. U poslijepodnevnom terminu Španjolci su nešto teže od očekivanog svladali Kinu, a treća reprezentacija koja je u turnir krenula pobjedom je Rusija. Odličnu večer imao je Andrej Kiriljenko koji je s 35 poena poveo svoju reprezentaciju do uvjerljive pobjede nad domaćinima.

Rusija - Velika Britanija 95:75 (24:19, 25:15, 22:24, 24:17)

Ruska košarkaška reprezentacija na odličan je način ušla u olimpijski turnir. U prvom je nastupu u Londonu s visokih 20 poena razlike svladala domaću reprezentaciju Velike Britanije, koja je dobar otpor uspjela pružiti u dva od četiri perioda utakmice. Rusi su u desetoj minuti susreta stvorili prednost od pet poena i do kraja susreta su ju samo povećavali te njihova pobjeda ni jednog trenutka nije došla u pitanje.

Domaći košarkaši du dobro otvorili susret, privremeno u prvoj četvrtini i vodili, ali su Rusi na isteku prvih deset preuzeli vodstvo i više ga nisu ispuštali. U drugoj dionici igre Britanci nisu uspijevali pratiti tempo Rusa, koji su postupno povećavali svoju prednost i na veliki odmor otišli s uvjerljivih 15 poena prednosti. Tijek utakmice nije promijenjen ni u trećoj četvrtini koja je pripala Velikoj Britaniji, ali samo za dva poena, dok je posljednja četvrtina ponovno pripala ruskim košarkašima, koji su tako stigli do uvjerljive pobjede 95:75.

Sjajnu je utakmicu odigrao Andrej Kiriljenko koji je za 34 i pol minute na parketu zabio čak 35 poena te dodao četiri skoka i jednu asistenciju. Raspoloženi su bili i Shved sa 16 poena, 13 asistencija i šest skokova te Fridzon s 14 poena. Rusi su za dva poena gađali gotovo nevjerojatnih 32/44 (73 posto), a zabili su i pet trica iz 15 pokušaja. Veliku Britaniju je s 26 poena, sedam skokova i tri asistencije predvodio Luol Deng, a istaknuo se još i Mensah-Bonsu s 22 poena i devet skokova.

Španjolska - Kina 97:81 (19:17, 34:24, 16:19, 28:21)

Španjolska, branitelj srebrne medalje iz Pekinga, na kraju je uvjerljivo dobila Kinu (97:81) iako je na ulasku u posljednju dionicu rezultat nudio neizvjesnost.

Pau Gasol predvodio je Španjolce s 21 poenom i 11 skokova u utakmici u kojoj Kina nije odustajala i držala se rezultatski sve do 30. minute. Na krilima Yi Jianliana iz Dallas Mavericksa (30 poena, 12 skokova), Kina je na poluvremenu zaostajala 53:41. No, na ulazu u četvrtu četvrtinu bilo je samo 69:60 za Španjolsku.

No, europski prvaci su započeli posljednjih deset minuta serijom 14:7 i ubili svaku nadu protivnicima mešu kojima se istaknuo i Wang Zhizhi s 15 poena. Serge Ibaka dodao je 17 poena.

Iako je dopustila da kineski šut iz polja iznosi 51,6 posto, Španjolska je bila još bolja, 57,1 posto uz 11/19 za tricu. Zabrinjavajuće za španjolskog izbornika bio je broj izgubljenih lopti, 13.

Brazil - Australija 75:71 (19:20, 17:15, 20:14, 19:22)

Do prve pobjede u muškom dijelu olimpijskog košarkaškog turnira došli su i košarkaši Brazila u skupini B, dok će Australci za isto morati potražiti nekog novog (slabijeg) protivnika. Nije to bila odveć (pre)kvalitetna košarkaška predstava, pogotovo u prvom dijelu, no nastavak je ipak donio nešto bolju igru, smanjio se broj pogrešaka, bitno se popravio postotak šuta, a samim time i ukupan dojam.

Prvi dio je uistinu bio protkan velikim brojem pogrešaka. Naime, bilo je očito kako je važnost Olimpijskih igara sputala igrače obje momčadi, a sve to za posljedicu je imalo rezultatski izjednačenu predstavu, uz podosta izmjena u vodstvu. No, drugi dio je bio čista suprotnost, savjeti trenera u svlačionici očito su pali na plodno tlo. Brazilci su odmah preuzeli inicijativu, odlijepili se na šest-sedam koševa, a iako su se Australci na samom kraju približili i na dva koša zaostatka, stvarne prijetnje nije bilo pa je prva pobjeda upisana na konto Brazila rezultatom 75:71.

Brazilci su bili vrlo ujednačeni i to je bilo presudno da se domognu prve pobjede, pa je tako Barbosa skupio 16 koševa i četiri skoka, Huertas koš manje uz isti broj skokova, dok su Varejao i Hilario uz po sedam ostvarenih skokova zabili 12, odnosno deset koševa. Poražene Australce je predvodio Mills sa 18 koševa i sedam skokova, a dobru rolu su odradili i Ingles s 15 koševa i tri skoka te Andersen s košem manje, ali uz pet skokova više.

• Obrisan korisnik30.07.2012. u 09:33
    Velika Britanija kao domacin ima svog predstavnika na turniru, istina jest da kosarka (a jos manje rukomet) nije bas popularan sport tamo ali mozda ce ove igre ipak nesto promjeniti (jer kolko sam primjetio posjecenost je dobra). u ekipi VB neznam niti jednog igraca osim naravno Denga koji je... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik30.07.2012. u 02:31