Ostali sportovi

Košarkaši Brazila protiv domaćina ostvarili i drugu tijesnu pobjedu

Ante Zovko, Mišo Gulić, Igor Šestak • utorak, 31.07.2012.

Odigrane su sve tri utakmice drugog kola muškog košarkaškog turnira u skupini B. Nakon što su ranije uvjerljive pobjede upisale Rusija protiv Kine i Španjolska protiv Australije, u posljednjoj utakmici dana Brazil je s 67:62 pobijedio domaćine Olimpijskih igara i tako se priključio reprezentacijama u vrhu skupine.

Australija - Španjolska 70:82 (19:14, 13:23, 10:26, 28:19)

Druga pobjeda, doduše očekivana, upisana je na konto Španjolske, dok su Australci nakon poraza od Brazila, sebi priskrbili još jedan i tako bitno umanjili šanse za prolazak u narednu fazu natjecanja. S druge strane, Furija je pobjedom i dalje ostala uz bok Rusima na vrhu poretka s omjerom 2-0.

Nakon prilično "dizelaškog" starta i gubitka prve četvrtine, Španjolci su ubacili u nekoliko brzina više te već do poluvremena sve okrenuli u svoju korist. Definitivna dvojba o pobjedniku, ako je uopće i bilo, nestala je u trećem periodu u kojem su Australci ostali "zamrznuti" na minus 21, a do kraja utakmice španjolski izbornik je priliku dao igračima s manjom minutažom, zbog čega su Klokani na kraju upisali "prihvatljiv" poraz.

Prvo ime u pobjedničkoj momčadi bio je Pau Gasol koji je u svega 18 minuta, koliko je proveo na parketu, zabio 20 koševa i dohvatio četiri lopte, a 17 koševa uz šest skokova dodao je i Rudy Fernandez. Reprezentaciju Australije predvodio je dvojac Joe Ingles i Brad Newley s po 12 koševa i šest skokova, dok je koš manje zabio Patrick Mills.

Rusija - Kina 73:54 (20:12, 20:13, 21:14, 12:15)

Kina je s porazom 54:73 od Rusije pala na omjer 0-2, dok je Rusiji to bila druga pobjeda. Neizvjesnosti gotovo nije bilo jer je Rusija gradila stabilnu prednost s vremenom i nije popuštala do posljednje minute.

Već nakon prvih deset minuta momčad Davida Blatta imala je vodstvo 20:12 uz seriju 10:0. Skokovi su odigrali važnu ulogu jer su Rusi dominirali s njih 46 u odnosu na kineskih 26. Na poluvremenu je prednost narasla na 40:25.

Uz 16 poena i devet skokova Andreja Kiriljenka, favorit se nije opustio. Dapače, na početku posljednje dionice Rusija je vodila 22 razlike i mirno mogla privoditi utakmicu kraju.

Aleksej Šved dodao je 14 poena, a centar Saša Kaun 13. Najefikasniji kod poraženih bio je Yi Jinlian iz Washington Wizardsa sa 16 poena i sedam skokova. Bio je ujedno i jedini dvoznamenkasti u kineskoj momčadi.

U trećem kolu Rusija igra s Brazilom, a Kina s Australijom.

Velika Britanija - Brazil 62:67 (11:4, 16:23, 16:21, 19:19)

Košarkaška reprezentacija Brazila specijalizirala se za pobjede u tijesnim završnicama. Nakon što su sa samo četiri poena razlike svladali Australiju, igrači izbornika Rubena su s pet poena razlike svladali Veliku Britaniju. Brazilci su loše ušli u utakmicu, ali su se na vrijeme trgnuli i upisali drugu londonsku pobjedu. Nakon prva dva kola, Brazil ima stopostotni učinak, baš kao i Rusija i Španjolska. Britanci su tako doživjeli i drugi poraz na turniru te im preostaje borba za četvrtu poziciju u skupini s Australcima i Kinezima.

Prilično nekvalitetna prva četvrtina utakmice pripala je Britancima. Glavni razlog za to bila je izrazita neefikasnost Brazilaca, koji su u prvih deset minuta uspjeli postići tek četiri poena. Južnoamerikanci su se trgnuli u iduća dva perioda igre i preokrenuli rezultat u svoju korist. U posljednjih deset minuta se ušlo s vodstvom Brazila 48:43, ali su Britanci uspjeli još jednom opasno zaprijetiti. Sedam minuta prije kraja su poveli 51:50, a prednost jednog poena su držali i na ulasku u posljednje četiri minute. U neizvjesnoj završnici pobjedu Brazilu su donijeli Splitter i Nene.

Najraspoloženiji igrač brazilske reprezentacije bio je Splitter s 21 poenom (šut iz igre 9/11) i šest skokova. Pobjedi je u velikoj mjeri doprinio i Huertas s 13 poena i osam asistencija. Brazil je tricu šutirao vrlo slabih 3/22, za razliku od Velike Britanije koja je zabila sedam trica iz 19 pokušaja. Britance je skupo stajao loš šut za dva poena (16/40), a u momčadsku nepreciznost se uklopio i glavni igrač domaćina Luol Deng, koji je iz igre šutirao 3/13 i završio susret s 12 poena, osam skokova i sedam asistencija. Po 13 poena su za Veliku Britaniju zabili Mensah-Bonsu i Reinking.

• Obrisan korisnik02.08.2012. u 03:31
    Šteta šta Britanci nemaju još bar jednog kvalitetnog košarkaša da pomogne Dengu,mislim da bi uz igranje Gordona imali dosta velike šanse za četrfinale,ovako je to gotovo pa nemoguća misija