Ostali sportovi

Minimalnim pobjedama Rusi i Španjolci zadržali vrh skupine B

Branimir Korać, Igor Šestak • četvrtak, 02.08.2012.

Utakmicom Velike Britanije i Španjolske završeno je treće kolo košarkaškog turnira u skupini B. Španjolci su se za nove bodove morali itekako pomučiti i na kraju su slavili sa samo poenom razlike, baš kao i Rusi, kojima je pripala infarktna završnica dvoboja s Brazilcima. U prvoj utakmici dana Australija je s uvjerljivih 20 poena razlike svladala Kinu.

Španjolska - Velika Britanija 79:78 (24:15, 13:14, 23:19, 19:30)

Košarkaši Španjolske ni nakon tri kola ne znaju za poraz, ali u utakmici sa domaćinima turnira su se opasno poigravali s vatrom. U posljednjoj četvrtini su prosuli ranije stečeno vodstvo i tako dozvolili Britancima povratak u utakmicu. Reinking je 20 sekundi prije kraja pogodio tricu za minus dva, a pobjedu Španjolskoj je osigurao Calderon preciznim izvođenjem slobodnih bacanja. Deng je osam sekundi prije kraja pogodio tricu, ali vremena za preokret više nije bilo.

Španjolska je dobro otvorila utakmicu i nakon prvih deset minuta imala vodstvo 24:15. U drugoj četvrtini su i jedni i drugi teško pronalazili put do koševa, ali su Španjolci i dalje kontrolirali rezultat i održavali vodstvo od desetak poena. Sličan razvoj događaja viđen je i u trećoj dionici igre, nakon koje su favorizirani Španjolci držali prednost od 12 poena. Očekivalo se kako će igrači Sergia Scariola mirno privesti utakmicu kraju, ali uporni Britanci su se borili i tri minute prije kraja stigli na samo tri poena zaostatka. Zahvaljujući koševima braće Gasol i bacanjima Calderona iznenađenje se ipak nije dogodilo.

Obje su momčadi za dva poena pogodile 49 posto svojih pokušaja, a Španjolce može zabrinuti vrlo slab šut za tri poena. Od 17 šuteva, pogodili su samo četiri, dok su Britanci gađali solidnih 9/24. Utakmicu je na Španjolsku stranu gurnuo daleko veći broj slobodnih bacanja (32 za Španjolsku, 16 za Veliku Britaniju), ali i prednost u skokovima (43-36). Najefikasniji igrač Španjolske bio je Calderon s 19 poena, a 17 je dodao Pau Gasol. Veliku Britaniju je s 26 poena, devet skokova i sedam asistencija predvodio Luol Deng, a 25 poena i sedam skokova je zabilježio Freeland.

Brazil - Rusija 74:75 (20:15, 12:25, 21:19, 21:16)

Samo četiri sekunde dijelile su košarkaše Brazila od velikog skalpa na Olimpijskim igrama. Šest sekundi prije kraja utakmice Huertas je probio rusku obranu i iz dosta teške pozicije pogodio za vodstvo Brazila 74:72. Nakon minute odmora, Rusi su izveli loptu, a samo dvije sekunde kasnije Fridzon je pogodio tricu nakon asistencije Shveda i tako odveo Rusiju do treće uzastopne pobjede.

Ruska je reprezentacija u prve dvije utakmice bila izrazito uvjerljiva protiv Velike Britanije i Kine, ali protiv Brazila se nije pokazala u tako dobrom svjetlu. U igri i jedne i druge reprezentacije je bilo mnogo oscilacija. Susret su bolje otvorili Brazilci i u prvih deset minuta ostvarili prednost od pet poena. Rusi su drugu četvrtinu otvorili serijom 15:3 i preuzeli vodstvo, koje su zadržali do posljednjih pet minuta utakmice, kada su Brazilci izjednačili na 63:63. Utakmica se lomila u neizvjesnoj završnici, a spretniji i sretniji su na kraju bili Rusi.

Osim Fridzona koji je tricom donio pobjedu, u ruskoj reprezentaciji su se učinkom izdvojila tri igrača. Kiriljenko je zabio 19 poena, Mozgov 18 uz sedam skokova, a Shved je postigao 17 poena i šest puta asistirao suigračima. Najbolji Brazilci bili su Barbosa sa 16 poena te Taylor s 12. U idućem kolu Rusiju očekuje derbi sa Španjolcima, dok će Brazilci svoju treću pobjedu na turniru tražiti protiv Kine.

Australija - Kina 81:61 (21:22, 49:33, 61:52)

I za Australiju i za Kinu ovo je bio dvoboj turnira, utakmica koja ih može ostaviti u igri za četvrtfinale, ali ih isto tako i izbaciti. Australci su u prva dva kola pokazali nešto više i kao lagani favorit su ušli u utakmicu, međutim u početku nije sve išlo baš tako glatko.

Kinezi su bolje ušli u utakmicu i imali su prednost, a sve zahvaljujući sjajnom Shipengu Wangu koji je tricama punio australski koš. Wang je u prvoj dionici šutirao za tri 3/3 i Kina je u tom razdoblju vodila 22:21. Međutim kada su ostali bez njegovog vanjskog šuta, Kinezi su počeli rezultatski zaostajati, a Patty Mills i David Andersen su počeli dominirati terenom. Sve je to dovelo do stvaranja visoke prednosti već do poluvremena na koje je Australija otišla s vodstvom 49:33. U drugom dijelu se ponovno ukazao Wang, s njegove tri uzastopne trice Kinezi su se ponovno vratili i spustili zaostatak ispod deset poena, ali onda su stali. Ponovno je Australija proradila, prednost je ponovno rasla i na kraju je završilo 81:61, visokom pobjedom Boomersa.

Najbolji kod Australije su bili Mills s 20 poena i Andersen sa 17 poena i sedam skokova. Kod Kine Wang je ubacio 21 poen uz tricu 7/10 dok je Yi Jianlian ubacio 13 poena uz 11 skokova.

• Obrisan korisnik03.08.2012. u 00:39
    blatt je vrhunski trener a bilic je bio dobar igrac a jos nije vrhunski trener jer nije nista osvojio ...mozda jednog dana bude ....
  • africa_2303.08.2012. u 00:04
    Sramota da Blatt nakon toliko godina pod time-outom govori na engleskom, a ne na ruskom..A Nane nakon 2 tjedna u Rusiji, govori kao poliglota