Ostali sportovi

Amerikanci "zgazili" Argentince u 10 minuta, Tunis namučio Litvu

Bernard Jurišić, Igor Šestak • ponedjeljak, 06.08.2012.

Košarkaši Litve dugo su se mučili protiv Tunisa u posljednjem kolu skupine A, ali su furioznom četvrtom četvrtinom ipak ubilježili očekivanu pobjedu. Uz dosta muke do pobjede su došli i Francuzi protiv Nigerije, a Amerikancima je bila dovoljna jedna uvjerljiva četvrtina za trijumf na Argentinom...

SAD - Argentina 126:97 (34:32, 60:59, 102:76)

Figurirala je ova utakmica kao derbi skupine A i djelovala je tako u prvih 20 minuta. Amerikance i Argentince dijelilo je tek nekoliko poena, obrane se baš i nisu igrale, a SAD je na poluvremenu imao minimalnih 60:59. A onda su se Amerikanci "naljutili". Ukrcali Argentini 42 poena u trećoj četvrtini, primivši tek 17. Čisto da postave stvari na svoje mjesto i objasne svima koliko su moćni.

Kevin Durant ubacio je 28, LeBron James 18, Chris Paul 17, Iguodala i Love po 13. Kod Argentinaca je Manu Ginobili bio najbolji ss 16 poena, pet skokova i šest asistencija.

Litva - Tunis 76:63 (7:18, 29:35, 50:54)

Litavcima je u posljednjem kolu trebala pobjeda protiv Tunisa, kako ne bi strepili od eventualnog iznenađenja Nigerije protiv Francuske, koje bi ih ostavilo izvan četvrtfinala. I nisu se baš proslavili protiv najlošije momčadi skupine A, protiv koje su čak 31 minutu bili u rezultatskom deficitu.

Tunižani su vodili od prve minute, od 20:7, do najviših 48:34 u 26. minuti. U posljednje dvije minute treće četvrtine Litva je serijom 9:1 uhvatila priključak, a onda u posljednjoj četvrtini potpuno "pomela" Tunižane. Time su i službeno osigurali četvrtfinale, gdje ih čeka okršaj s prvoplasiranom reprezentacijom skupine B - Rusijom.

Petorica Litavaca zabila su dvoznamenkasti broj poena, Jasikevičius i Songaila po 13, Kaukenas, Seibutis i Jasaitis po 10. Kod Tunisa je najbolji bio Amine Rzig sa 17 poena i pet skokova.

Francuska - Nigerija 79:73 (23:10, 41:30, 56:54)

Nakon uvodnog poraza od Sjedinjenih Američkih Država Francuska je, pomalo iznenađujuće, nanizala tri uzastopne pobjede. Za plasman na drugo mjesto skupine A, igračima Vincenta Colleta je trebala i pobjeda nad Nigerijom u posljednjem kolu. Nešto teže od očekivanog, Francuzi su do nje i stigli, ali još uvijek nisu sigurni u svoju konačnu poziciju. Stvari se u skupini još uvijek mogu zakomplicirati, pobijede li Argentinci u večernjem dvoboju Amerikance.

Francuzi su sjajno otvorili dvoboj s Nigerijom i već nakon četiri minute igre poveli s 9:0, a prvu četvrtinu su okončali s 13 poena prednosti. U drugih deset minuta su tu prednost uspješno održavali, ali im se pad u igri dogodio u trećem periodu igre. Na krilima raspoloženog Oguchija Nigerija je u 25. minuti stigla do izjednačenja, a rezultatska neizvjesnost je potrajala sve do posljednjih pet minuta utakmice. Pri rezultatu 62:62 Francuska se tricom Batuma i dvicom Seraphina odvojila na plus pet, a njih su dvojica do kraja utakmice postigli sve koševe za svoju reprezentaciju i konačnih 79:73.

Batum je dvoboj završio s 23 poena i šest skokova, uz šut iz igre 8/13. Gelabale je postigao 11, a Diaw deset poena. Parker je ostao na samo tri poena (šut iz igre 1/6), ali se istaknuo sa sedam asistencija. Odličnu utakmicu je odigrao Nigerijac Oguchi. Za tricu je šutirao 8/14 i završio susret s 35 poena, a s 18 poena ga je pratio Obasohan. Iako su bili blizu, Nigerijci nisu uspjeli doći do druge pobjede te su nastup na Igrama okončali na petom mjestu skupine A.