Ostali sportovi

Španjolska užasnom posljednjom četvrtinom do lakšeg puta u nastavku OI

Bernard Jurišić, Branimir Korać, Ante Zovko • ponedjeljak, 06.08.2012.

Tricom Pattyja Millsa u posljednjoj sekundi utakmice Australija je nanijela prvi poraz Rusiji na olimpijskom turniru. Ipak, poraz Rusije neće imati posljedica pošto su Rusi već osigurali prvo mjesto uoči četvrtfinala. Velika Britanija protiv nemotivirane Kine ostvarila je prvu pobjedu u povijesti Olimpijskih igara dok je Španjolska poražena od Brazila i kao trećeplasirana u skupini imat će lakši ždrijeb u nastavku natjecanja...

Španjolska - Brazil 82:88 (26:17, 44:38, 66:57)

Posljednji susret u skupini B igrali su Španjolska i Brazil, a dvoboj je budio zanimanje zbog svog epiloga. Iz ovog susreta poražena momčad bi u konačnici imala bolji ždrijeb u nastavku natjecanja, dok bi pobjednika čekao daleko teži put do finala. Iz obje reprezentacije uoči susreta su stizale najave kako kalkulacija neće biti, no Španjolci se, ruku na srce, u posljednjoj četvrtini baš i nisu posebno "ubili" da zadrže prednost i upišu pobjedu.

Utakmica je protekla u laganom vodstvu Španjolske sve do posljednje četvrtine. Špšanjolci su imali kontrolu nad rezultatom, uoči posljednjih deset minuta su imali velikih 66:57, no onda su potpuno stali. Brazil je posljednju četvrtinu dobio s 31:16 s tim da je Llull u posljednjim trenucima susreta pogodio tricu za ublaživanje poraza.

Brazil je više želio pobjedu, u ključnim trenucima su pružili puno bolju igru i Španjolskoj su nanijeli drugi poraz na turniru. Nakon Rusije i Brazil je "uzeo mjeru" europskim prvacima, blizu tome bila je i Velika Britanija koja je ostala poen prekratka. Brazil je ovom pobjedom zauzeo drugu poziciju u skupini i za nagradu će na vrlo teške protivnike u četvrtfinalu te eventualno polufinalu (Argentina, SAD).

Brazil su predvodili Leandro Barbosa s 23 poena te Marquinhos Vieira Sousa s 13 poena. Kod Španjolske Pau Gasol je ubacio 25 poena uz sedam skokova dok je Marc Gasol dodao 20 poena.

Australija - Rusija 82:80 (29:20, 46:45, 69:64)

Rusi su s četiri pobjede u prva četiri kola već osigurali prvo mjesto u skupini B, pa su u utakmicu s Australijom ušli u nešto nižoj brzini. Australci su imali prednost u velikom dijelu susreta, ali serijom od 7:0 u posljednje tri minute, uključujući i dva pogođena slobodna bacanja Fridzona četiri sekunde prije kraja, došli do prednosti 80:79. No, trica Pattyja Millsa sa zvukom sirene donijela je Australiji pobjedu, a Rusima prvi poraz na turniru.

Joe Ingles bio je najefikasniji u australskoj momčadi (20), Mills je dodao 13. Kod opuštenih Rusa Saša Kaun je bio najbolji s 18 poena i šest skokova. Rusi će u četvrtfinalu ukrstiti koplja s Litvom, Australce čeka pobjednik susreta SAD - Argentina.

Velika Britanija - Kina 90:58 (27:15, 19:16, 26:17, 18:10)

90:58 protiv Kine prva je pobjeda bilo koje britanske košarkaše selekcije u povijesti Olimpijskih igara. U posljednjoj utakmici dvaju momčadi u skupini B, nevažnoj za konačni rasplet, Britanci su razveselili vjerne navijače.

Kieron Achara postigao je 16 poena u utakmici u kojoj su domaćini Igara napravili seriju 22:5 poslije kineskih početnih 7:0. Demotivirani Kinezi na poluvremenu su gubili 46:31, a u četvrtoj četvrtini prednost je narasla na 72:48. Wang Zhizhi zabio je 11 poena za Kinu.

Britanci su prije jedini put nastupali na domaćim igrama 1948., kad su između ostalog izgubili i od Kine (54:25). Kina je na ovim Igrama poražena u svim utakmicama, što joj se prije jedini put dogodilo u Barceloni 1992.

• Deni8807.08.2012. u 01:07
    zasto podrska badmintonisticama, pa za ono sto su napravile su im trebali zabranit nastup na olimpijskim igrama opcenito, a sto se tice spanjolske, ako su pustili normalno da bi i njih trebali kaznit, al to je puno teze za dokazat od onog sto su radile badmintonistice
    Deni88
  • Obrisan korisnik06.08.2012. u 23:55
    Dvostruka mjerila? Ma ne, pa nema toga, poštenje prije svega... gade mi se. Podrška badmintonisticama.
  • Obrisan korisnik06.08.2012. u 23:35
    Naravno da bi trebali, ovo je preočito i prejadno za takvu reprezentaciju.... Sramota. Ali ipak su to sve velike zvijezde i najjača ekipa europe i sasvim je jasno da nitko neće uprijeti prstom u tu utakmicu jer su sami po sebi interesantni gledateljima i normalno da će se okrenut lova na ulaznicama... [više na forumu]