OI 2012 (M) - Skupina B, 5. kolo, 06.08.2012, 20:30 h
Španjolska 25:30 Hrvatska
Hrvatska

Hrvatska dugo lomila Španjolsku za potvrdu prve pozicije u skupini

Ante Zovko • ponedjeljak, 06.08.2012.

Teško izborenom pobjedom 30:25 protiv Španjolske hrvatska rukometna reprezentacija osigurala je prvo mjesto u skupini B olimpijskog turnira.

Iako igra nije bila lepršava kao prije, rezultat i krajnji dojam bili su jako pozitivni. Hrvatska s maksimalnih pet pobjeda odlazi četvrtfinale gdje će igrati s Tunisom.

Španjolska je vodila tijekom većeg dijela prvog poluvremena, da bi Hrvatska prvi put prešla u vodstvo u njegovoj završnici. Dugo se rezultat lomio u drugom poluvremenu uz dva-tri pogotka prednosti Kauboja te pokoje izjednačenje. No, ulaskom Venija Loserta zaključan je gol, napad je ušao u seriju i pet minuta prije kraja utakmica je odlučena.

Obrane nisu briljirale na početku, kao ni vratari, pa su momčadi dosta lagano došle do 3:3. Entrerrios je ušao u golgeterski ritam, dok je Hrvatska na početku najviše problema zadavala brzim centrom. Šterbik je potom ušao u seriju obrana, hrvatski napad funkcionirao nesebično i na kraju su vanjski šuteri brzali s udarcima.

Kad je Entrerrios postavio 3:5, Slavko Goluža morao je reagirati kritizirajući svoje izabranike zašto ne osiguraju prostor krilnim igračima te zbog sporog protoka lopte. Osam minuta prošlo je bez hrvatskog gola, a Rocas postavlja 4:8. Duvnjaka nije išao šut, Hrvatska je pogodila nekoliko vratnica, ali Kopljar i Horvat vraćaju Kauboje u igru (6:8), da bi i Alilović konačno pronašao radnu temperaturu.

Obrana 6-0 očito nije dobro funkcionirala i u 21. minuti Hrvatska prelazi na 5-1. Osjetilo se poboljšanje gotovo trenutno. Ubrzo u obranu ulazi protiv Danske sjajni Balić i Hrvatska još steže Španjolce u napadu. Protivnici su uletjeli u višeminutnu "crnu rupu", a Kopljar u 26. minuti postavlja 9:9. Hrvatska je i dalje radila tehničke pogreške u obrani, ali u međuvremenu stekla je samopouzdanje i Balić se pobrinuo da se na poluvrijeme ode s prednošću 11:10.

Iako je Španjolska preokrenula na startu drugog dijela (12:13), uz raspucanog Duvnjaka ubrzo bježi na 16:13, svoju najveću prednost do tada. Međutim, ponovno je nestalo ideje u hrvatskom napadu, protok lopte opet je usporen pored odlične španjolske obrane, a uz isključenje rezultat se ubrzo smanjuje na 16:15.

Duvnjak i Čupić držali su prednost, Tomas izjednačuje u 46. minuti, ali se uglavnom igralo gol za gol. Ritam je svakako više odgovarao Španjolcima. Kauboji su većinu napada pokušavali riješiti s vanjskih pozicija, krila su uglavnom bila promatrači osim Čupića iz sedmeraca i rijetkih kontri.

Kao i protiv Danske, ušao je Losert na gol i obranio nekoliko udaraca koji su omogućili da njegovi suigrači naprave 3:0. Čupić, Vori i Buntić postavljaju 24:21 u 53. minuti. Obrana je postala gušća, pokretnija, Losert je spojio nekoliko obrana i Lacković u 56. minuti donosi hrvatskoj najveću prednost na susretu 26:22.

Bio je to trenutak kad je utakmica prelomljena jer su Španjolci morali žuriti i brzopleto realizirati svoje napade. Otvorilo je to prostor za kontranapade, a Kauboji su to rutinski priveli kraju.

Hrvatska - Španjolska 30:25

Olimpijski rukometni turnir, grupa B, 5. kolo Suci: Lars Geipel i Marcus Helbig (Njemačka)

Hrvatska: Losert (2 obrane), Balić 1, Duvnjak 4, Lacković 7, Kopljar 2, Vori 2, Gojun, Horvat 2, Vuković 2, Buntić 1, Alilović (8 obrana), Štrlek 2, Čupić 7, Ninčević
Izbornik: Slavko Goluža

Španjolska: Hombrados, Šterbik (11 obrana), Gurbindo 1, Rocas 2, Maqueda 2, Tomas Gonzalez 5, Entrerrios 5, Aguirrezabalaga 2, Sarmiento, Aguinagalde 1, Ugalde Garcia 3, Canellas 4, Morros de Argilla, Guardiola

• Obrisan korisnik07.08.2012. u 10:56
    ivos, slažem se i očekujem finale Hrvatska - BiH koju Irfan trenira :))).
  • ivos07.08.2012. u 10:04
    Ja mislim da je za ove igre najvažniji Irfan Smajlagić! ;-)
  • Obrisan korisnik06.08.2012. u 23:49
    gotovo, švedi izgubili 3 razlike a nije da nisu imali šanse ući u egal. nažalost snage i vještine nije bilo. dobro kažeš Express, nisu ni Švedi ni Island na toj razini a najveći problem je što im fali konzistentnosti. na jednom prvenstvu su dobri i čak... [više na forumu]