Ostali sportovi

Francuske košarkašice preko Ruskinja do prvog olimpijskog finala

Ivana Jurica • petak, 10.08.2012.

Nakon Amerikanki, u finale Olimpijskih igara kod košarkašica plasirale su se i reprezentativke Francuske. Uvjerljiva pobjeda nad Ruskinjama, rezultatom 81:64, Francuskinjama je donijela je i prvi plasman u finale olimpijskog turnira.

Da im je cilj plasman u finale Francuskinje su jasno pokazale odmah na startu utakmice, otvorile su susret serijom 10:1. Ruskinje su stigle na minus dva (12:10) u sedmoj minuti, no, do kraja poluvremena prednost Francuske ponovno je narasla na devet koševa (24:15).

Godin i Lawson-Wade zabili su za +14 (29:15) na početku druge četvrtine. Prednost Francuskinja najvećim je dijelom druge dionice igre bila dvoznamenkasta, a do kraja prvog poluvremena Ruskinje su je uspjele malo smanjiti, do minus sedam (38:31).

U nekoliko navrata u trećoj četvrtini Ruskinje su došle na minus četiri (36:40, 38:42), pa i na minus dva (40:42), ali Francuskinje su uvijek pronalazile rješenje, pa su i na kraju treće četvrtine imale prednost od osam koševa (59:51).

Četiri koša Miyem na startu četvrte četvrtine Francuskoj je ponovno donijelo plus deset (53:63). Tu više nije bilo povratka za Ruskinje, već je Francuska do kraja utakmice samo još povećala svoju prednost. Četiri minute prije kraja na semaforu je svjetlilo 74:56, a susret je završio rezultatom 81:64 u korist Francuske.

Lawson-Wade s 18 koševa bilo je prvo ime kod Francuskinja, 15 je dodala Gomis, a dvoznamenkast učinak imale su i Gruda, Dumerc, Miyem i Yacoubou. Kod Rusije najviše su koševa, po 13, postigle Danilochkina i Hammon.

Francuskinje će u borbi za zlato na Amerikanke, dok Ruskinje u susretu za broncu za protivnice imaju Australke.

Rusija – Francuska 64:81 (15:24, 16:14, 20:21, 13:22)

Rusija: Arteshina, Belyakova 5, Vodopyanova 6, Kuzina 8, Danilochkina 13, Hammon 13, Korstin, Vieru 6, Osipova, Petrakova 3, Zhedik 7, Grishaeva 3. Izbornik: Boris Sokolovskiy.

Francuska: Yacoubou 10, Miyem 10, Beikes, Gruda 11, Lawson-Wade 18, Dumerc 11, Lepron, Gomis 15, Laborde, Godin 2, Ndongue 4, Digbeu. Izbornik: Pierre Vincent.