Ostali sportovi

Dream-team očekivano do obrane naslova, bronca Australkama

Ivana Jurica • subota, 11.08.2012.

Braniteljice naslova iz Pekinga, košarkašice Sjedinjenih Američkih Država, i na Olimpijskim igrama u Londonu pokazale su da nemaju ravnopravnih protivnica. Nakon sedam uvjerljivih pobjeda, što u skupini, što u drugoj fazi natjecanja, Amerikanke su bile dominantne i u finalnom susretu protiv Francuskinja, riješile su susret u svoju korist sa 86:50, opravdavši tako u potpunosti status favorita s kojim su i stigle u Veliku Britaniju.

Finalni susret olimpijskog turnira za košarkašice ponudio je susret dvije ekipe koje su nizale samo pobjede do međusobnog susreta za zlato. S jedinom razlikom što su pobjede Amerikanki bile daleko uvjerljivije od njihovih protivnica u finalu. Velike neizvjesnost nije bilo ni u finalu, a kad su u trećoj četvrtini Amerikanke napravile seriju 19:0, sva je neizvjesnost, ako ju je uopće i bilo, nestala.

Prvo vodstvo na utakmice stekle su Francuskinje košem Grude. Tricom je uzvratila Taurasi, povele su Amerikanke, a njihovo minimalno vodstvo na semaforu je svjetlilo sve do sedme minute kad je koševima Yacoubou, a zatim i Lawson-Wade Francuska ponovno povela (13:11). Dream-team tada radi seriju 9:2 i ponovno prednost, ovog puta nešto veću (20:15), vraća na svoju stranu na kraju prve četvrtine.

Sve do sredine četvrtine Amerikanke su održavale prednost od pet – šest koševa. U 17. minuti došle su do, do tada najvećih, plus devet (32:23), a odmah potom i do +14 (37:23).

Rezultatom 37:25 u korist braniteljica naslova ušlo se u drugo poluvrijeme. Sjajna je bila igra Amerikanki u nastavku susreta: od 43:32 u 24. minuti napravile su seriju 19:0 i došle do okruglih 30 koševa prednosti u 29. minuti (62:32). Francuskinje su više od pet minuta ostale bez postignutog koša, poentirale su tek u posljednjoj minuti Gruda i Dumerc s linije slobodnih bacanja, odnosno na samom kraju četvrtine Dumerc za 63:37.

Zadnju dionicu igre Amerikanke otvaraju serijom 6:0 koju prekida Yacoubou. Prednost koju su stekle dobrom igrom, naravno, Francuskinjama je bila jako teško ugroziti. Većih uzbuđenja do kraja utakmice nije bilo. Amerikanke su slavile rezultatom 86:50 upisavši tako još jedno olimpijsko zlato.

Parker s 21 košem bila je najefikasnije Amerikanka, a 11 koševa dodala je i Bird. Na drugoj strani, po 12 koševa, postigle su Gruda i Lawson-Wade.

Brončana medalja pripala je Australkama koje su sa 83:74 pobijedile Rusiju.

SAD – Francuska 86:50 (20:15, 17:10, 26:12, 23:13)

SAD: Whalan 3, Augustus 8, Bird 11, Moore 6, McCoughtry 7, Jones 4, Catchings 4, Cash 3, Taurasi 9, Fowles 6, Charles 4, Parker 21. Izbornik: Geno Auriemma.

Francuska: Yacoubou 8, Miyem 2, Beikes, Gruda 12, Lawson-Wade 12, Dumerc 8, Le Pron, Gomis 4, Laborde, Godin, Ndongue 4, Digbeu. Izbornik: Pierre Vincent.