Rusima brončana, Argentincima "drvena" medalja

Okršaj Rusa i Argentinaca za brončano olimpijsko oružje završeno je slavljem Rusa koji su ipak pokazali više u tom susretu, bili ujednačeniji i raznovrsniji, s manje crnih rupa te više mirnoće u završnici...

Argentina - Rusija 77:81 (20:19, 18:21, 19:21, 20:20)

Argentina: Scola 11 (6 skokova), Ginobili 21, Mata, Campazzo (3), Prigioni 3 (7 asistencija), J. Gutierrez 2, Delfino 15 (6 skokova), Leiva , L. Gutierrez 6, Nocioni 16 (7 skokova), Jasen, Kammerichs.

Rusija: Šved 25 (7 asistencija, 5 skokova), Mozgov, Karašev, Fridzon 19, Kaun 6, Voronov, Hrjapa 9 (7 skokova), Antonov, Monja 2, Hvostov, Ponkrašov, Kirilenko 20 (8 skokova).

Skokovi: Argentina 27, Rusija 33
Asistencije: Argentina 17, Rusija 14
Izgubljene lopte: Argentina 12, Rusija 15
Prekršaji: Argentina 19, Rusija 13

Argentinci su već od prvih minuta jasno pokazali da će sve ambicije temeljiti na kanonadi s vanjskih pozicija (9/20 za tri u prvom dijelu), no čim je taj segment igre "zapeo", Gaučosi su upali u probleme, a iako su se pred sam kraj uspjeli vratiti, pa čak i povesti, nestalo je snage i mirnoće u završnoj minuti, što su Rusi iskoristili i zasluženo uzeli brončano odličje.

Uvodni dio utakmice protekao je priličnoj izjednačenosti, prednost se iz minute u minutu selila s jedne na drugu stranu, s tom razlikom što su Argentinci "brodili" isključivo na pogon Ginobilija i Nocionija, dok su s druge strane Rusi imali kudikamo širu lepezu strijelaca. No, odličan postotak šuta za tri uz četiri pogođene trice Argentincima su ipak omogućili minimalnu prednost nakon prvih deset minuta (20:19).

Početkom druge četvrtine spomenutom argentinskom dvojcu se priključio i Delfino, što je bilo previše za Kiriljenka i Fridzona s druge strane, pa je prednost brzo narasla na 27:21. Rusi potom zovu minutu odmora, nakon čega serijom 12-0 preokreću rezultat u svoju korist, da bi argentinski post dug više od pet minuta s dvije vezane trice prekinuo L. Gutierrez, na što se ubačajem s iste udaljenosti nadovezao i Ginobili za njihovu seriju 9-0 i ponovno vraćanje utakmice pod svoju kontrolu. Igra "na refule" na poluvremenu je donijela rezultat od 38:40 u korist Rusa.

U nastavku susreta Argentinci su se držali dok je funkcionirao šut za tri koša, no čim je zakazao taj važan segment igre Gaučosa, Rusi su odjurili naprijed i na krilima Kiriljenka dosegli 11 koševa prednosti u 25. minuti susreta. No, ipak u posljednjoj minuti Argentinci koriste opuštanje Rusa i zabijaju šest koševa u nizu te u odlučujućih deset minuta ulaze s minusom od svega četiri koša (57:61).

Rusu su dosta dugo odolijevali napadima Argentinaca, igralo se koš za koš, no tri minute prije kraja Argentinaje ipak uspjela dohvatiti vodstvo (72:71), nakon čega je bilo jasno da će gledatelji do kraja gledati pravu dramu. 30-ak sekundi prije kraja Šved pogađa tricu, a dobra reakcija u obrani omogućila je i Fridzonu nova dva koša za ruskih plus četiri (77:81), rezultat s kojim je susret i zaključen.