Reprezentacija - prijateljske utakmice, 15.08.2012, 20:30 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 10.000
Suci: Antonio Damato, Grilli, Di Fiore (svi Italija)
Švicarska

S Poljuda:Bernard Jurišić • srijeda, 15.08.2012.

Hrvatska nogometna reprezentacija doživjela je neugodan poraz u prvoj utakmici izborničkog mandata Igora Štimca. Švicarska je u Splitu u hrvatsku mrežu ubacila čak četiri lopte, izgledala puno bolje i smislenije od blijede Hrvatske u kojoj je jedini "plus" zaslužio Eduardo da Silva...

Valentin Stocker
46'
15
Blerim Džemaili
46'
17
Mario Gavranović
46'
16
Gelson Fernandes
46'
3
Reto Ziegler
62'
19
Innocent Emeghara
88'
Ottmar Hitzfeld

Igor Štimac u najavi svog debitantskog nastupa na klupi hrvatske nogometne reprezentacije kazao je kako želi Hrvatsku koja će igrati kao Španjolska. Ako je suditi prema premijeri - puno je posla i pred Štimcom i pred Hrvatskom.

Debitirali Maloča i Vukušić

Igor Štimac u svoj je izbornički mandat krenuo s jednim debitantom u prvoj momčadi, Hajdukovim stoperom Mariom Maločom. Maloča je prvo vrijeme odradio u tandemu s Ćorlukom, u drugom dijelu s Vidom.

Na poluvremenu Štimac je na travnjak poslao još jednom debitanta, još jednog Hajdukovca Antu Vukušića. 21-godišnji kapetan Hajduka najbolju prigodu za pogodak imao je u 62. minuti kad je pogodio gredu.

Hrvatska i Švicarska krenule su u današnju utakmicu sukladno periodu u godini, lagano i sporo. No, u prvom pravom napadu u 11. minuti Švicarci su poveli. Dugo je loptu po desnom krilu vukao Lichtsteiner i pucao, Pletikosa je uspio odbiti loptu, ali tek na nogu Granita Xhake, koji sprema loptu pod gredu za vodstvo gostiju.

Švicarci su izgledali nešto bolje, rastrčanije u početku susreta, no Hrvatska je odgovorila već u 20. minuti. Srna je donio loptu do kaznenog prostora, a Eduardo da Silva je majstorski primio loptu i iz poluokreta je zakucao u mrežu za 1:1.

Rasplamsala se nakon toga malo utakmica, pokušavali su i jedni i drugi ugroziti protivnička vrata, a Švicarci su posebno bili opasni u kontrama i polukontrama. Jako je puno prostora bilo između našeg zadnjeg i veznog reda i Švicarci su često ostajali sami na dvadesetak metara.

Iz jedne takve akcije Švicarci su u 37. minuti opet poveli. Shaqiri je ostao sam na 20 metara, povukao loptu i ciljao dalji kut, odbila se lopta od vratnice, no samo do Tranquilla Barnette, koji je vraća u mrežu za 1:2. Na poluvrijeme su gosti otišli s prednošću.

Prva "četvorka" nakon Engleske

Hrvatska je posljednji put četiri pogotka na svom terenu primila od Engleza u kvalifikacijama za SP 2010. u Južnoj Africi. Što se tiče prijateljskih utakmica, Hrvatskoj je ovo tek treći put da je primila četiri pogotka, prvi put nakon 15 godina.

Prvi put smo četiri pogotka primili u porazu u Slovačkoj 4:1 u proljeće 1994., drugi put 4:3 od Japana na Kirin kupu u lipnju 1997. Kod kuće u prijateljskoj utakmici Hrvatska nikad u povijesti nije primila više od tri pogotka.

Puno su promjena napravila oba izbornika već na poluvremenu, kako bi održali što višu razinu igre i u nastavku. Nažalost, opet su Švicarci izgledali opasnije i već u 51. minuti povećali svoju prednost. Opet je Shaqiri "zakuhao", a Mario Gavranović primio loptu duboko u kaznenom prostoru i provukao je između Pletikose i vratnice za 1:3. Nije Hrvat u švicarskom dresu slavio pogodak, no nije nam zbog toga bilo ništa lakše.

I dalje su Švicarci bili opasni, prijetili su Gavranović i Stocker, ali prvi oštar proboj Perišića po desnom krilu urodio je novim pogotkom Eduarda da Silve. Dudu je na pet metara skočio i glavom spremio loptu u gostujuću mrežu za 2:3.

Ubrzo potom Štimac je svog najopasnijeg igrača povukao s terena, a umjesto hrvatskog izjednačenja dočekali smo novi pogodak u Pletikosinoj mreži. Opet je u glavnoj ulozi bio Gavranović koji je dugo šetao s loptom na rubu našeg kaznenog prostora i poslao loptu u desni kut za 2:4.

Mogli su do kraja Švicarci i još koji gol ukrcati u našu mrežu, Hrvatska je izgledala jako loše, bezidejno i beskrvno.

Zvužducima su nakon posljednjeg sučevog zvižduka hrvatski reprezentativci ispraćeni u svlačionicu, Igor Štimac porazom i lošom partijom otvorio je svoj izbornički "račun".

• Obrisan korisnik16.08.2012. u 12:56
    Rekao bi Ivan Zak "Pustio je da ga Hitzfeld nauči,zdravoj pameti" xD Hvala ti Bože što si nam poslao ovaj dar,nisi trebao,al stvarno nisi trebao...
  • interreg16.08.2012. u 11:44
    brzopotezni, Hrvatska na Euro nije igrala stihijski. A u kvalifikacijama se jako mucila to svi znamo. Milsim da je velika greska uvoditi novi sistem u kvalifikacijama. To treba ostaviti za pripreme prije SPa jer nema sanse da reprezentacija usvoji toliko drugaciji nacin igre u toku kvalifikacija, a... [više na forumu]
    interreg
  • Obrisan korisnik16.08.2012. u 10:36
    bitna je makedonija
  • Obrisan korisnik16.08.2012. u 09:28
    Može se ulazit u debate koliko vremena iziskuje prelazak na takav sistem igre. Apsolutno bih se složio da je u klubu pogodniji ambijent i realniji uvjeti da se to izvede. Ipak me čudi kako se zaboravlja. Meni su Bilić Boysi igrali iznimno dosadan nogomet u 75 % utakmica. Točnije rečeno, gledajući... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.08.2012. u 08:04
    Ovo prvo ti necu komentirat ali mi molin te objasni koja je poanta?? a koliko iz dinama?