Igor Šestak • nedjelja, 02.09.2012.

Nakon što je u ranijem terminu Juventus s visokih 4:1 nadigrao Udinese, u nedjelju navečer odigrano je preostalih sedam utakmica drugog kola Serie A. Roma je golovima Florenzija, Osvalda i Marquinha svladala Inter na Giuseppe Meazzi s 3:1. Lazio je bio vrlo uvjerljiv protiv Palerma, Napoli je teško stigao do bodova protiv Fiorentine, a prave drame viđene su u Cataniji i Cagliariju.

Derbi drugog kola Serie A igran je u Milanu na Giuseppe Meazzi, gdje je obnovljeni Inter dočekao vrlo ofenzivno postavljenu Romu. Mladi strateg Intera Andrea Stramaccioni u prvih 11 je uvrstio čak četvoricu igrača pristiglih ovog ljeta. Stopera Silvestrea, veznjake Gargana i Pereiru te napadača Cassana. U momčadi nije bilo novog vratara Handanovića, već je vrata umjesto njega čuvao Castellazzi. Zdenek Zeman je svoju momčad postavio u ofenzivnih 4-3-3, a napad su predvodili Totti, Osvaldo i Destro.

Zeman je u vatru gurnuo i mlade snage. Prvi put su za Romu od prve minute zaigrali Grk Tachtsidis i Alessandro Florenzi, a 21-godišnji talijanski veznjak treneru je na ukazanoj prilici zahvalio na najbolji mogući način. Nakon početnog ispitivanja snaga, Totti je u 15. minuti ostao sam na lijevom krilu. Odlično je ubacio u kazneni prostor, gdje se na pravom mjestu našao Florenzi i glavom matirao Lucu Castellazzija.

Inter se tada okrenuo traženju izjednačenja. Odlična prilika za domaće došla je nakon kornera u 29. minuti. Pred golom se u dobroj poziciji našao Milito, ali glavom nije uspio uputiti precizan udarac. U 39. minuti opasno je prijetio i Nagatomo, ali Nerazzurri nisu pronašli put do Stekelenburgove mreže sve do sudačke nadoknade prvog poluvremena.

Cassano se tada u kaznenom prostoru dugo borio s Rominim braničima i tražio prostor za udarac. Napokon si je stvorio malo prostora, a lopta se na putu prema vratima odbila od bloka Rominih igrača, u visokom luku preletjela Stekelenburga te od stative završila u mreži.

Inter je u nastavku nastavio s pritiskom, ali je iz kontranapada opasna bila i Roma. Osvaldo je imao vrlo dobre prilike u 48. i 50. minuti, ali je bio neprecizan. Za Inter su nekoliko puta pokušavali Guarin i Pereira, ali je do drugog pogotka došla Roma. Igrala se 67. minuta kada je Totti sjajnom dubinskom loptom pravovremeno uposlio Osvalda, a on sjajnim lobom svladao Castellazzija i donio svojoj momčadi drugo vodstvo na utakmici.

Nerazzurri su još jednom krenuli u lov, ali pitanje pobjednika riješio je Marquinho, igrač koji je u 33. minuti zamijenio ozlijeđenog De Rossija. Osvaldo ga je proigrao sjajnom loptom, a Brazilac je gotovo iz mrtvog kuta pogodio suprotni kut za konačnih 3:1. Lopta je na putu do mreže prošla između vratara Castellazzija i vratnice.

Roma je u sudačkoj nadoknadi ostala s igračem manje jer je drugi žuti karton zaradio Osvaldo. Mladi hrvatski napadač Marko Livaja cijelu je utakmicu odgledao s klupe Intera.

Lazio je na Olimpicu s uvjerljivih 3:0 pobijedio blijedi Palermo. Domaći su poveli u 39. minuti. Nakon što se lopta nekoliko puta odbijala po kaznenom prostoru Palerma i nakon što su gostujući braniči nekoliko puta vrlo loše reagirali, prihvatio ju je na desnoj strani Gonzalez, uputio niski centaršut, a pred golom se najbolje snašao njemački napadač Miroslav Klose i u svom uobičajenom stilu matirao Palermovog vratara Ujkanija.

Blizu povećanju vodstva domaći nogometaši bili su nakon gužve u kaznenom prostoru u 46. minuti, ali je Ujkani uspio spriječiti pogodak. Opasno je za Palermova vrata bilo i nakon prekida u 53. minuti, a novi pogodak napokon je pao tri minute kasnije. Candreva se s 25 metara odlučio na udarac i sjajno pogodio gornji desni kut Palermovih vrata.

U završnici su i jedni i drugi imali nekoliko dobrih prilika za gol, a do izražaja je još jednom došao sjajni golgeterski instinkt Miroslava Klosea. Nijemac je u 83. minuti u kaznenom prostoru prsima prihvatio dodavanje Lulića, prevario čuvara i mirno plasirao loptu pored Ujkanija za konačnih 3:0. Igor Budan je u ovom susretu svih 90 minuta proveo na klupi Palerma.

Još jedna jaka utakmica igrana je u Napulju, gdje je domaći Napoli s 2:1 pobijedio Fiorentinu. Igrači Waltera Mazzarrija odigrali su napadački prilično slabu utakmicu, imali su manje udaraca na gol i manje loptu u posjedu od igrača Fiorentine, ali su ipak stigli do tri boda. Hamšik u 55. minuti. Iz slobodnog udarca ga je poslužio Insigne, a Slovak je glavom pogodio Mrežu Viviana. 20 minuta kasnije na 2:0 je povisio Džemaili, a jedini gol za Fiorentinu postigao je Jovetić tri minute prije kraja susreta.

Vrlo uzbudljivo bilo je na stadionu Angelo Massimino u Cataniji, gdje je istoimeni domaćin ugostio Genovu. Gosti su poveli u 26. minuti. Immobile je sjajno asistirao za Juraja Kučku, koji nije imao težak zadatak iz blizine pogoditi mrežu domaćeg vratara Andujara. Sredinom nastavka dogodio se preokret, a režirao ga je domaći napadač Bergessio. On je u 66. minuti pogodio za izjednačenje, a onda samo dvije minute kasnije glavom nakon kornera doveo Cataniju u vodstvo 2:1.

U 82. minuti domaćeg vratara je za 2:2 snažnim udarcem s dvadesetak metara svladao Janković, ali bodovi su ipak ostali domaćinima. Samo dvije minute kasnije Lodi je odlično izveo slobodni udarac i preko živog zida pogodio bliži kut gostujućeg vratara Freya.

Do prva tri boda u novoj sezoni stigla je Parma pobjedom nad Chievom 2:0. U 32. minuti Galloppa je ubacio s lijeve strane, a Belfodil prvi stigao do lopte i od grede ju pospremio u mrežu. Pet minuta prije kraja igrači Parme su odigrali odličan kontranapad, Biabiany je odlično poslužio Rosija, koji je prvo lažnjakom prevario svog čuvara pa pogodio za konačnih 2:0.

Sampdoria je s 2:1 bila uspješnija od Siene te je tako nakon pobjede nad Milanom stigla i do drugog uzastopnog slavlja na otvaranju nove sezone. Domaći su poveli u posljednjoj minuti prvog poluvremena preko Maxija Lopeza. U 62. minuti za Sienu je sviran kazneni udarac, a izvođenja se primio Calaio. Sienin napadač je pogodio stativu, ali se lopta sretno odbila do Vergassole koji je pogodio nebranjeni dio mreže. Ipak, izjednačenje nije dugo trajalo. Samo šest minuta kasnije Gastaldello je iskoristio ubačaj Obianga i glavom pogodio za 2:1. Situacija se za Sienu dodatno pogoršala u 82. minuti kada je isključen Felipe.

Drame nije nedostajalo ni u dvoboju Cagliarija i Atalante. U 21. minuti domaći su imali kazneni udarac, ali ga nije realizirao Larrivey. Osam minuta kasnije za Atalantu je isključen Peluso, a Cagliari je dobio novu priliku s bijele točke. I taj je kazneni udarac ostao nerealiziran, a novi tragičar postao je Conti.

Atalanta je odolijevala napadima domaćina, a onda u 81. minuti iz jedne gužve u kaznenom prostoru domaćih stigla do vodstva golom Denisa. Ipak, domaći su uspjeli osvojiti barem jedan bod i to zahvaljujući pogotku Ekdala u 90. minuti, samo deset minuta nakon što je ušao u igru.

• etti03.09.2012. u 14:33
    A dobro sad, 7,8 ko broji, nije u tome cijela poanta.
    etti
  • Obrisan korisnik03.09.2012. u 10:29
    da ne zaboravim i klosea trpača
  • Obrisan korisnik03.09.2012. u 10:25
    kakve dvije lopte tottija za gol..to je pravi treqartista
  • soecc03.09.2012. u 09:22
    Etti bilo bi puno lakše da nam se priznavaju golovi i kad lopta ne pređe crtu ili da nam poklanjaju penale i da igramo sa igračem više cijelu tekmu. Ne? I još nešto, slabo ti ide računanje. To je vjerojatno deformacija kod đubrentina, njima je i 27 + 1 = 30...
    soecc
  • Obrisan korisnik03.09.2012. u 08:19
    pored onakve obrane, dobro je Inter i proša... Javier daj stramaccioniu dvi iza ušiju i vrati ga nazad dicu trenirat!