Ostali sportovi

Odbojkašice propustile osvojiti bod s Rumunjskom

Matej Milanović • petak, 07.09.2012.

U drugom kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo odbojkašica Hrvatska je u Rumunjskoj izgubila od domaćina 3:1. Hrvatice su u četvrtom setu imale ogromnih 21:14, no to nisu uspjele iskoristiti i otići u peti set, čime bi izborile jedan bod koji je mogao biti jako bitan u lovu na prvo mjesto.

RUMUNJSKA - HRVATSKA 3:1 (25:12, 25:22, 20:25, 26:24)

Kvalifikacije za EP 2013., 1. turnir skupine D, Piatra-Neamt:

Rumunjska: Nucu 8, Rogojinaru 20 (2 asa, 4 bloka), Nedelcu 2, Lapusneanu 14 (3 bloka), Moldovan, Calota 6, Manu (L), Salaoru 1, Miclea, Muresan 14, Onyejekwe 15.

Hrvatska: Malević (L), Topić 13, Čačić, Kaleb 5, Rajković, Ćutuk, Kovačić 1, Miloš 10, Popović 20, Brčić 4, Alajbeg 4.

Suci: Dikmentepe, Adler

Napadi: Rumunjska 52/121 (43%), Hrvatska 50/122 (41%)

Prijem (dobar/odličan): Rumunjska 58%/43%, Hrvatska 68%/46%

Asevi: Rumunjska 6, Hrvatska 2

Blokovi: Rumunjska 13, Hrvatska 5

U drugom kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo odbojkašica, u skupini D, u sklopu prvog turnira koji se igra u Rumunjskoj, igrale su Hrvatska i Rumunjska, dva najveća kandidata za prvo mjesto u skupini i direktan plasman u Njemačku 2013. Rumunjska je furiozno krenula u susret i ostavila gostujuću ekipu na samo 12 poena u prvom setu. U drugoj dionici Hrvatska je zaigrala bolje i dugo vodila s par poena prednosti, no u završnici seta Rumunjke su preokrenule rezultat i pobjegle do 25:22 i 2:0 u setovima.

U trećoj dionici Hrvatska je krenula dobro i otišla na 15:7, ali je Rumunjska smanjila na 20:18 i učinila set ponovno zanimljivim. Ipak, Hrvatice su zadržale hladnokrvnost i s 25:20 odvele meč u četvrti set. Nažalost, to nisu ponovile u toj četvrtoj dionici. Imala je Hrvatska 21:14 i činilo se da je na putu za peti set, ali Rumunjska se ponovno vratila iz izgubljene situacije i izjednačila na 23:23. Imala je Hrvatska čak i set loptu na 24:23, međutim Rumunjska je i to spasila i zaredala tri poena za konačnih 26:24 i 3:1 u setovima.

Gledajući statistiku, Rumunjska je Hrvatsku nadigrala i u asevima (6:2) i u blokovima (13:5). Od pojedinki, kod Rumunjske je najbolja bila Denisa Rogojinaru s 20 poena, od čega 2 asa i 4 bloka, a u hrvatskim redovima istaknula se Sanja Popović, također s 20 poena.

Ovaj veliki propust u četvrtom setu mogao bi skupo koštati Hrvatsku. U skupini Rumunjska i Hrvatska djeluju superiorno u odnosu na Portugalke i Britanke i za vjerovat je da će u međusobnim okršajima odlučivati o prvom mjestu i direktnoj kvalifikaciji na Europsko. Prvo mjesto je tim bitnije obzirom da druga pozicija donosi dodatne kvalifikacije protiv Bugarske, ili Češke. U oba slučaja bio bi to iznimno težak put do Njemačke 2013 i zato je važno doći do prvog mjesta i direktnog plasmana.

U tom pogledu je bod u ovoj utakmici, koji bi bio ostvaren ulaskom u peti set, mogao staviti Hrvatsku u povlaštenu situaciju. Ovako, Hrvatice ovise o sebi samo ako ne izgube više niti jedan set do kraja natjecanja, odnosno ako slave s 3:0 u preostale četiri utakmice, jednoj u Rumunjskoj s Portugalom i tri u Rovinju, gdje će se idući tjedan od četvrtka do subote igrati drugi i završni turnir ove skupine. Ako Hrvatska bude kiksala morat će se nadati i u kiks Rumunjki. Ključni dvoboj, u kojem će biti daleko najteže doći do pobjede od 3:0, bit će uzvrat s Rumunjskom, koji će se igrati u subotu 15. rujna u zadnjem kolu rovinjskog turnira.

U Rumunjskoj su drugo kolo skupine D odigrale i Velika Britanija i Portugal i Britanke su slavile u tri tijesna seta. Kod Britanki je Rachel Bragg upisala 14 poena, a Grace Carter 12 poena, od čega tri bloka. Kod Portugala nijedna igračica nije upisala više od 9 poena. U zadnjem kolu ovog prvog turnira Hrvatska će igrati s Portugalom, a Rumunjska s Velikom Britanijom.

Rumunjska - Hrvatska 3:1 (25:12, 25:22, 20:25, 26:24)
Velika Britanija - Portugal 3:0 (25:23, 25:22, 30:28)