Novak Medveščak pobjedom otvorio sezonu, Poreč pokvario stopostotnost domaćina

Ivan Dominik • nedjelja, 09.09.2012.

Subotnjim utakmicama počela je i nova rukometna sezona u Hrvatskoj, odnosno u najjačem domaćem natjecanju - Premijer ligi. Dok su se u Kupu EHF-a natjecali Zamet i Siscia, ostali članovi lige, izuzev Splita i Varteksa koji igraju u nedjelju, započeli su svoj nastup u novoj sezoni Premijer lige. Sve je počelo u dosta kaotičnom i nesređenom stanju u Savezu, bez mnogo pompe i informacija u vezi natjecanja, no unatoč tomu klubovi su odradili svoje obveze u prvom kolu...

Za početak su se igrale utakmice u Vinkovcima, Velikoj Gorici, Zagrebu i Karlovcu, dok će Dubrava i Zamet svoj sraz odigrati u nekom terminu u nadolazećem tjednu, kao i novi premijerligaš Vidovec protiv Siscije na domaćem parketu. U četiri odigrane utakmice tijekom subote više su sreće, znanja i sposobnosti imali domaćini, koji su bili uspješniji u tri susreta, dok je jedinu gostujuću pobjedu odnio Poreč kod Spačve.

Spačva Vinkovci - Poreč 30:36

Porečani su u goste kod mnogo slabije Spačve stigli u statusu favorita, a tu su ulogu opravdali na samom početku susreta počevši graditi vodstvo. Vinkovčani su bili podređena momčad tijekom cijelog susreta, a gostujući je sastav mirno i kvalitetnom igrom gradio svoju prednost. Na poluvrijeme su Istrani otišli s 19:16, a efikasnu su utakmicu nastavili i u drugom dijelu koje su također dobili s tri gola razlike. Konačan rezultat golovima bogate utakmice bio je uvjerljivih i dominantnih te zasluženih 36:30 za Poreč.

Marko Buvinić predvodio je Porečane do pobjede sa sedam golova, isto koliko je zabio i Stefan Vujić, dok je jedan manje dodao Rudolf Čužić od čega je dva zabio iz sedmeraca. Spačva je imala tri peterostruka strijelca, a najbolji je sa šest zgoditaka kod poražene ekipe bio Karlo Oroz. Vratar domaćih skupili su samo osam obrana uz vrlo loš postotak, dok je Poreč imao također slab vratarski dan i sedam obrana dvojice čuvara mreže.

Gorica - Marina Kaštela 32:27

Odlična Gorica vrhunski je ušla u sezonu domaćim slavljem nad gostima iz Dalmacije, Marinom Kaštelom. Od prvog vodstva Marine u drugoj minuti od 1:0, Gorica se pokrenula i preokrenula rezultat te počela furioznom igrom "lomiti" Kaštelane. Mnogo boljom igrom lagano su igrači iz Velike Gorice gradili svoju prednost, koja je konstantno rasla do poluvremena da bi se zaustavila na 17:13 za domaće. U nastavku je krenulo i završilo u istom ritmu s tim da je Gorica još podebljala svoju nadmoć te je na kraju slavila 32:27 ne dozvolivši Marini da joj zaprijeti ni u jednom trenutku drugog dijela susreta.

Najbolji u pobjedničkom sastavu bio je Darijo Debeljak s osam golova, Dario Vozab dodao je jedan manje, ali iz čak 15 udaraca, dok je sjajan bio vratar domaćih Marko Ferdo Sučić s čak 14 obrana. Podređenu i nemoćnu Marinu "vukao" je Matko Bujas s devet golova, ali s lošim postotkom šuta jer je pucao 17 puta na utakmici. Vratari Marine imali su slabih 11 obrana zajedničkim snagama.

Medveščak NFD - Buzet 35:32

Debitant ili povratnik u najelitniji razred hrvatskog rukometa, zagrebački Medveščak, trijumfom je započeo svoj nastup u novoj sezoni Premijer lige. U Sutinskim vrelima stradao je Buzet, vrlo dobri sastav koji je bio "trn u oku" svim klubovima u prošloj sezoni. No, nova mlada momčad Medveščaka pokazala je odličnu igru i veliko srce te pobijedila na otvaranju sezone. Medvjedi su pokazali fantastičnu napadačku igru, od samog starta ogleda nametnuli su svoju igru i bili nadmoćni, a sve to im je donijelo 20:15 prednost na pauzi.

U drugom dijelu nastavili su boljom igrom održavajući svoju prednost najčešće između četiri i šest golova razlike i nisu dozvoljavali gostima da se imalo približe. Budući da je odgovor za igru Medveščaka Buzet pronašao tek u završnici, nije bilo više vremena ni spasa za podvig Istrana pa je zagrebačka ekipa pobijedila 35:32. Ante Tokić s deset pogodaka bio je prvo ime Medveščaka, Luka Rončević je skupio više nego solidnih 11 obrana, a s druge strane su se istaknuli Bruno Kozina sa sedam golova i vratarski dvojac Buzeta s ukupnih deset obrana.

Karlovačka banka - Bjelovar 28:23

Najmanje efikasna utakmica otvaranja sezone bila je između Karlovca i Bjelovara, međutim, i u njoj je domaći sastav lako i dominantno stigao do dva boda, kao i Medveščak te Gorica. Karlovčani su utakmicu otvorili vodstvom od 3:0 i još više povećavali prednost što je vrijeme dalje odmicalo pa je i rezultat na poluvremenu bio visoko na strani domaćina, 16:7. Nastavak je donio lagano opuštanje igrača Karlovačke banke što je Bjelovar iskoristio za smanjenje prednosti, no, dalje od toga nije išlo pa su Karlovčani na kraju slavili s pet pogodaka razlike.

Pobjednike je do osvajanja prvih bodova u sezoni vodio Boris Batinić s odličnih devet golova uz samo jedan promašaj. Luka Prezelj na vratima skupio je 13 obrana, isto koliko i njegov kolega na vratima Bjelovara, Dubravko Grgić. Najbolji strijelac među gostima bio je Ivan Horvat, koji je mrežu Karlovačke banke tresao osam puta, ali iz nevjerojatnih 19 pokušaja.