Ostarčević uspješniji od Bičanića, Chambery od Tremblaya

Mihaela Bradovski • subota, 15.09.2012.

Nakon četvrtka u kojem je na rasporedu bila jedna utakmica te petka u kojem su na teren izašle četiri momčadi, prvo kolo francuskog prvenstva nastavilo se danas novim trima dvobojima. Svoje su premijere uspješno odradili Chambery i Nantes koji su bili favoriti u svojim susretima, dok je u najjačoj utakmici dana Dunkerque na domaćem terenu uspio svladati Saint-Raphael...

Dunkerque Grand Littoral - Saint-Raphael 31:28 (14:15)

Da su se odlično pripremili za novu sezonu rukometaši Dunkerquea, nakon osvajanja Trofeja prvaka, potvrdili su uvodnom pobjedom protiv prošle sezone trećeplasirane momčadi LNH i ovogodišnjeg sudionika wild-card turnira Lige prvaka. I Saint Raphael i Dunkerque pripadaju skupini momčadi koje će se i ove sezone, kroz tri natjecanja, boriti za izlazak u Europu. Pobjede će tako protiv direktnih konkurenata dvostruko vrijediti, a nakon današnjeg dvoboja zadovoljstvo ostaje na strani domaćina.

Sebastien Bosquet na domaćoj i Raphaël Caucheteux kod gostiju postigli su svaki po osam pogodaka, no kolektivno gledano kroz veći je dio dvoboja, posebno sredinom drugog dijela, bolji dojam ostavila upravo momčad Patricka Cazala. Dunkerque je poveo 3-0 serijom, s druge strane gostima je trebalo punih pet minuta za prvi zgoditak, i sve do ulaska u sedam posljednjih minuta prvog dijela uspješno je održavao prednost. U 22. minuti za 12:12 pogodio je Adrien Di Panda, gosti su stigli i do vlastita dva pogotka prednosti, no zahvaljujući Kornélu Nagyju na odmor se otišlo pri domaćih -1.

Odmah po povratku na teren Dunkerque preko istog igrača dolazi do 15:15, pogodak za pogodak igra se do 35. minute i preciznog šuta Mohameda Mokranija za novo vodstvo domaćina čime počinje njihov novi uzlet. Ovoga puta sastav Saint Raphaël ga nije uspio zaustaviti u tolikoj mjeri da osvoji barem bod. Točku na i stavio je golom 13 sekundi prije kraja Erwan Siakam Kadji, MVP nedavno održanog Trofeja prvaka. I vratar Vincent Gerard bio je na visokoj razini sa 16 pravovremenih reakcija.

Tremblay en France - Chambery Savoie 20:23 (12:10)

Prošlogodišnji doprvak Chambery također je upisao pobjedu na startu nove prvenstvene dionice. U utakmici s daleko najmanje pogodaka gosti su slavili jednakom razlikom, tri pogotka više, iako igra prije odlaska na odmor nije sugerirala da će dvoboj završiti ovakvim scenarijem. U odnosu na vikend u kojem je održan Trofej prvaka Mario Cavalli mogao je ponovno računati na Kevynna Nyokasa i Damira Bičanića, a nastupio je i Guillaume Gille čiji je prst nastradao u finalu protiv Dunkerquea.

Osim izjednačenja u šestoj minuti (2:2) Tremblay je kroz čitavo prvo poluvrijeme držao prednost na svojoj strani. Vladimir Ostarčević poentirao je na ulasku u 23. minutu za 10:7, Chambery se pet minuta kasnije približio na pogodak zaostatka, no Damien Waeghe se sa zvukom sirene po prvi puta upisuje na listu strijelaca i donosi +2, odnosno 12:10 domaćinu.

Pet minuta igre u nastavku trebalo je Chamberyju za dugo željeno izjednačenje. Pogodio je tada za 13:13 Bertrand Gille. U 50., odnosno 53. minuti Edin Bašić, strijelac ukupno osam pogodaka, svoju momčad odvodi na +4 što je bila i najveća prednost Cavallijeva sastava. Rukometaši Tremblaya do kraja su razliku uspjeli smanjiti tek za jedan zgoditak.

Ostarčević je postigao tri gola od ukupno 20 domaćih iz svojih sedam pokušaja, dok se Damir Bičanić u dresu Chamberyja tek jednom upisao u strijelce (1/1). Po pet pogodaka postigli su Bertrand Gille za pobjedničku momčad i na drugoj strani Arnaud Bingo čime je utakmicu završio kao najraspoloženiji pojedinac svoje momčadi.

"Sretan sam zbog ove pobjede jer je ovo bila vrlo opasna utakmica za nas. Vjerujem da će nas ovaj dobar start opustiti u idućim susretima. Odigrali smo vrlo dobro u obranu, primivši samo 20 pogodaka, tek osam u drugom poluvremenu. U napadu još uvijek sve ne ide kako smo zacrtali, ali i to će doći s vremenom", prokomentirao je Cavalli način na koji je njegova momčad stigla do prvih bodova.

Selestat Alsace HB - Nantes 24:29 (13:13)

I posljednji je sudionik Trofeja prvaka prvo kolo arhivirao pobjedom. Nakon Montpelliera u četvrtak te Dunkerque i Chamberyja u istom danu, slavio je i Nantes i na željeni način krenuo u prvenstvu utrku. Prve minute obilježila je igra bez golova, prvi je u mrežu gostiju poentirao Frédéric Beauregard početkom pete minute. U 12. minuti Kevin Beretta gura Selestat na +3, a točno deset minuta kasnije Jorge Maqueda Peno pogađa za 8:8. Semafor je jednaki broj pogodaka na obje strane pokazivao i prilikom odlaska na predah.

34 sekunde igre u drugom dijelu trebale su Albertu Entrerriosu da po peti put prevari protivničkog čuvara mreže čime vraća prednost na stranu svoje momčadi. Nantes je nakon toga krenuo s igrom kakvu je priželjkivao od starta. Ona domaćinu nije ostavila previše mogućnosti što se odrazilo i na konačan rezultat i raspodjelu bodova.

U drugom poluvremenu sastav Jean-Luca Le Galla 11 je puta uspio prevariti Marouene Maggaieza (nasuprot 16 pogodaka Nantesa u istom periodu) koji je dvoboj odradio na visokoj razini s ukupno 15 obrana. Kada su u pitanju strijelci najuspješniji je bio Entrerrios (8) i u redovima poražene momčadi Michal Salami s dva zgoditka manje.