Premiership, 5. kolo, 22.09.2012, 13:45 h
Swansea City 0:3 Everton
Everton

Everton uvjerljivom pobjedom u Walesu produžio sjajan početak sezone

Ante Zovko • subota, 22.09.2012.

I bez Nikice Jelavića Everton je nastavio sa sjajnim igrama u Premier ligi, gdje je na otvaranju petog kola pobijedio 3:0 u Swanseaju nakon što su domaćini, osim što su mnogo toga promašili, više od pola sata igrali s igračem manje.

Zbog ozljede koljena hrvatski je napadač morao propustiti gostovanje u Walesu koje su njegovi suigrači odradili gotovo besprijekorno. Iako su suci propustili kazniti igranje rukom Marouanea Fellainija kod asistencije za prvi gol, gosti iz Liverpoola bili su dominantniji, ali i konkretniji odnosno precizniji te zasluženo odnose bodove koji ih barem privremeno stavljaju na drugu poziciju.

Igra se u dinamičnom prvom poluvremenu uglavnom odvijala na polovici Swanseaja. Već je u prvih pet minuta vratar Vorm imao poteškoća sa zaustavljanjem gostujućih pokušaja, ali treći, u 22. minuti nije mogao.

Fellaini je fino primio loptu na prsa, ali je onda rukama umjesto glavom proslijedio Anichebeu kojem nije bio problem poluvolejem smjestiti loptu u mrežu za 0:1.

Velška momčad čekala je uglavnom prilike iz kontri i prekida. Ponajbolju je propustio vodeći strijelac Premier lige Michu opalivši glavom na ubačaj iz kornera u 37. minuti preko gola.

Ubrzo je stigla kazna za taj promašaj. Neville u 43. osvaja loptu na svojoj polovici, gura Fellainiju koji na desnom krilu izbacuje Pienaara. Južnoafrički reprezentativac primjećuje natrčalog Mirallasa čiji se prvi udarac prvo odbija o prečku, ali on ne odustaje. Skače i glavom ubacuje odbijanac u gol.

Swansea u završnici prvog i početkom drugog dijela propušta još tri sjajne prilike za smanjenje zaostatka, a Howard dvaput nogama spašava Everton. U 54. odbija preko gola pokušaj Kija.

Nathan Dyer zadržao se na terenu manje od 15 minuta. U 58. je, nakon što je ušao na početku drugog poluvrmena, zaradio drugi žuti karton i ostavio Velšane praktički bez šanse za povratak u susret.

Fellainijev pokušaj u 73. Britton izbija s gol-linije, ali Belgijac je konačno došao na svoje u deset minuta poslije kad je Baines nabacio iz slobodnog udarca. Najviši igrač na terenu s lakoćom je pogodio glavom za potvrdu pobjede i trećim pogotkom ove sezone već sada izjednačio svoj učinak u cijeloj prošloj sezoni.