Primera División, 5. kolo, 23.09.2012, 12:00 h
Mallorca
Mallorca 2:0 Valencia
Valencia

Ivan Dominik • nedjelja, 23.09.2012.

Nedjeljni nastavak petog kola španjolskog nogometnog prvenstva donio je ranu popodnevnu utakmicu Mallorce i Valencije na najvećem otoku Baleara. Domaći je sastav, suprotno svim očekivanjima, lakoćom došao do trijumfa nad renomiranim protivnikom, a s tri boda koje su osigurali dvama pogocima igrači Mallorce, taj se klub našao visoko na ljestvici Primere i sada gleda u leđa samo velikoj Barceloni...

Valencia je stigla na teško gostovanje u Palma de Mallorcu kod ne toliko jakih, ali uvijek nezgodnih Otočana. Svoju nepredvidljivost, opasnost, ali i kvalitetu Mallorca je počela pokazivati od samog početka dvoboja. Jurnula je po pogodaka i bivala mnogo bolja u uvodnim minutama susreta, često je prijetila i napadala, pritisnula je goste na njihovu polovicu i pomalo podredila ekipu Mauricija Pellegrina.

Igrač utakmice

Bez premca u utakmici protiv Šišmiša igrač utakmice bio je istureni napadač Mallorce, Victor Casadesus. 27-godišnji domaći dečko i izdanak nogometne škole Mallorce, bio je egzekutor kod prvog pogotka, dok je za drugi asistirao Javieru Arizmendiju. Osim toga bio je opasan po gol Valencije kroz čitav susret i zasluženo je više od svih ponio epitet igrača utakmice.

Sve je to na naplatu stiglo već u šestoj minuti kada je nakon odlične suradnje napadačkog dvojca Los Bermellonesa zabio Victor Casadesus, dok je asistirao Tomer Hemed. Poslije pogotka Mallorca se povukla i počela padati u igri, to je iskoristila Valencia za napredak u svojoj igri pa je tako prečku Dudua Aouatea u 32. minuti pogodio Nelson Valdez, što je ujedno bila najbolja šansa za gol u prvom dijelu, dok je od ostalih igrača Šišmiša najviše kroz cijelo poluvrijeme prijetio Tino Costa.

No, na odmor je momčad s Baleara otišla s pogotkom prednosti, ali i boljom igrom gostiju s obale Sredozemnog mora. Međutim, u nastavak je opet bolje ušao domaćin, koji je prvotno prijetio preko Emilija Nsuea, potom osvježio ekipu s dvije izmjene i - udvostručio vodstvo. Stadion Iberostar čekao je drugi gol igrača u crvenim dresovima samo deset minuta, Javier Arizmendi, koji je ušao samo minutu ranije, u 55. je zabio za 2:0 na dodavanje Casadesusa. Potop i nemoć Valencije nastavljeni su te su trajali sve do ulaska u posljednju četvrtinu dvoboja.

Ulaskom u samu završnicu susreta Valencia je ponovno preuzela inicijativu, bila je bolja momčad, ali nije uspjela zabiti Aouateu jer se Mallorca kroz čitav susret fantastično branila te je praktički odigrala bez greške. Prijetili su Šišmiši preko Coste i Jonasa, pokušali su i sa zamjenama, ali ništa nisu mogli učiniti da izbjegnu poraz. Stoga je Mallorca glatkom pobjedom od 2:0 stigla do čak druge pozicije na ljestvici, odmah iza Barcelone, dok je Valencia ostala u donjoj polovici ligaškog poretka.