Premiership, 5. kolo, 23.09.2012, 14:30 h
Liverpool
Liverpool 1:2 Manchester United
Manchester United

Josip Tolić • nedjelja, 23.09.2012.

U prvom nedjeljnom susretu petog kola Premier lige Manchester United upisao je sva tri boda na teškom gostovanju u Liverpoolu na Anfieldu (1:2). Iako su Redsi poveli početkom drugog poluvremena, ranije isključenje Jonja Shelveyja bio je problem koji je išao u korist gostima. Brzo izjednačenje Rafaela te pogodak Van Persieja devet minuta prije kraja vratili su Vragove na vrh, a Liverpool ostavili - u zoni ispadanja.

Jedan od najjačih dvoboja ovog kola odigran je na Anfieldu, gdje je Liverpool po prvi puta odigrao utakmicu nakon saznanja o pravoj istini tragedije u Hillsboroughu. Bila je to emocijama nabijena utakmica za Redse, a Manchester United iskoristio je splet okolnosti na terenu i Brendanu Rodgersu zadao nove brige slavljem 1:2. Možda i upravo zbog posebnog značaja ovog dvoboja, Luis Suárez i Patrice Evra nisu odbili rukovanje prije početka.

Uvodno razdoblje pokazalo je da bi se na Anfieldu mogao vidjeti dobar nogomet. U sedmoj je minuti Giggs promašio okvir s ruba kaznenog prostora, a praktički već u sljedećem napadu Gerrard nakon kornera pogađa vanjsku stranu mreže.

Zbivanja na terenu malo su se primirila sve do kraja poluvremena kada je Jonjo Shelvey, strijelac dva pogotka u pobjedi nad Young Boysima u Europskoj ligi u četvrtak (3:5), nepropisno startao na Evansa. Sudac Halsey bio je nemilosrdan i domaćin je od 39. minute ostao s desetoricom. Liverpool je svoju dominaciju prije kraja poluvremena potvrdio udarcem Suáreza nakon slobodnog udarca, ali rezultat se nije mijenjao do predaha.

Zato su, međutim, u šest minuta nastavka viđena čak dva pogotka. U prvom napadu drugog dijela Liverpoola Suso i Johnson izgradili su akciju za Gerrarda, a kapetan je krasnim udarcem pogodio za 1:0.

Još je ljepši bio pogodak Vragova, koji su odgovorili već u 51. minuti. Nakon kombinacije Valencije i Kagawe, Brazilac Rafael sjajnim je udarcem iskosa pogodio gornji desni kut vrata Pepea Reine i izjednačio na 1:1.

Iako je bio u teškoj situaciji, Liverpool se nije predavao do kraja utakmice. Dapače, mogao je ponovno doći do vodstva već do sredine poluvremena zahvaljujući prilikama Suáreza i Suse, ali vratar Lindegaard, koji je dobio prednost pred De Geom, "zaključao" je svoj gol.

I kad se činilo kako će domaćin uspješno odgovoriti svim izazovima momčadi Sir Alexa Fergusona, dogodio se trenutak koji je odlučio utakmicu. Valencia je povukao kontru, pao duelu s Johnsonom u šesnaestercu Liverpoola, a sudac je pokazao na bijelu točku. Snimke su pokazale da je odluka bila vrlo, vrlo dvojbena, što, međutim, nije utjecalo na Robina van Persieja, koji je nakon pet minuta pauze uspješno izveo najstrožu kaznu i zabio, pokazat će se, pobjednički pogodak.

Do kraja dvoboja nije bilo većih uzbuđenja i United je uzeo tri velika boda kojima se vraća na drugo mjesto ljestvice poslije četvrte pobjede u nizu. Liverpool je u potpuno drugačijoj situaciji, trener Rodgers imat će ozbiljne brige jer njegov sastav u pet ogleda još nije pobijedio i nalazi se u zoni ispadanja sa samo dva boda.

• Obrisan korisnik27.09.2012. u 20:36
    kako sam bio sretan kad sam vidio da je gerrard zabio prvi gol za vodstvo, zasluzio je to. steta sto nisu pobjedili nakraju
  • Obrisan korisnik24.09.2012. u 18:25
    Bojim se da United ne može biti previše ponosan na ovu pobjedu. Šteta, načekali smo se pobjede na Anfieldu, a onda ju dobijemo na ovakav način. I ne samo penal, generalno je pristup bio dosta kukavički, pogotovo protiv desetorice. Uz to, nakon ova dva penala protiv wigana i poola, trebaju si... [više na forumu]
  • crovitlaci24.09.2012. u 14:53
    United mi se stvarno počinje gaditi, ovo više nema smisla, u prošlom i ovom kolu su dobili penale za koje bi jedino igrači mogli dobit nagrade za glumu. Očajno, svake sezone su im suci naklonjeni.