Ivan Dominik • nedjelja, 23.09.2012.

Levante je stigao do druge, a Atletico do treće pobjede u sezoni u popodnevnim nedjeljnim utakmicama petog kola Prve španjolske nogometne lige. Oba su kluba do trijumfa stigla istim rezultatom, s dva zabijena gola nasuprot jednom primljenom, a dok je klub iz Valencije pobjedu izvojevao teškim i mukotrpno stvaranim preokretom, velikan s Vicente Calderona nije imao puno poteškoća s Valladolidom...

Levante - Real Sociedad

Za razliku od prve momčadi iz Valencije koja je u sklopu petog kola La Lige izašla na teren, druga je ostvarila pobjedu. Radi se o Levanteu koji je na svom travnjaku protiv nezgodnih Baska iz San Sebastiana došao do trijumfa i to - preokretom. Turbulentna i utakmica bogata šansama počela je napadačkom igrom s obje strane, nizale su se prilike za gol koji je "visio u zraku", a dogodio se točno na sredini prvog poluvremena.

Igrač utakmice

Nigerijac Obafemi Martins prometnuo se u čovjeka odluke i igrača utakmice u dvoboju protiv Real Sociedada, time što je postigao odlučujući i vjerojatno u dosadašnjem dijelu prvenstva najvažniji zgoditak za Levante, iako je ušao s klupe tek početkom nastavka. Momčad iz Valencije stigla je zahvaljujući njemu do druge pobjede u sezoni, a osim što je zabio gol za pobjedu, bivši je igrač Intera i Newcastlea tijekom čitavog drugog poluvremena bio osvježenje za igru domaćih te prava napast i konstantna prijetnja golu Baska.

U 23. minuti igrač Real Sociedada Jose Angel izbacuje u priliku Davida Zurutuzu, svog kolegu iz veznog reda, koji potom prekrasnim udarcem iz daljine matira Levanteovog vratara Gustava Munuu i dovodi goste u minimalno vodstvo. Rezultat 1:0 za Real Sociedad ostao je do kraja prvog dijela pa su Baski mogli zadovoljniji krenuti u drugih 45 minuta utakmice.

No, tamo ih je čekala sasvim druga priča, Levante je živnuo i otvorio se, ali je teško dolazio do vrata gostiju. Međutim, pritisak domaćih se isplatio tek u 70. minuti kada im je suđen jedanaesterac, kojeg je za 1:1 realizirao Barkero. U samoj završnici susreta također se bolje snašao Levante, a plod toga bio je pobjednički pogodak i pobjeda od 2:1.

Čovjek odluke za upotpunjavanje preokreta i trobod za domaće bio je poznati nigerijski internacionalac Obafemi Martins, koji je svladao gostujućeg golmana Brava na asistenciju Sergija Ballesterosa za konačan trijumf kluba iz predgrađa Valencije. Levante je drugom pobjedom sezone stigao do sredine ljestvice, dok je Real Sociedad sada 13. klub Primere.

Atletico Madrid - Valladolid

Nešto kasnije od Levantea i Real Sociedada svoj su susret upriličile momčadi jakog Atletico Madrida i autsajdera u ovom dvoboju, Valladolida. Favorizirani Atletico opravdao je svoju ulogu na Vicente Calderonu pobjedom koja je postala očita u vrlo ranoj fazi utakmice. U prvih pola sata nije bilo većih uzbuđenja na srazu Madriđana i Kastiljanaca, no onda su domaćini s dva brza pogotka "potopili" nade kluba sa sjeveroistoka zemlje.

Urugvajski stoper i stup obrane Atletica bio je najbolji igrač tog kluba u srazu s Valladolidom. Diego Godin odradio je gotovo bez greške svoje defenzivne zadatke, zabio je prvi pogodak na susretu kojim je omogućio lakši posao svojim suigračima u nastavku iste, a imao je i podosta drugih prilika, osobito nakon prekida, iz kojih je mogao poentirati. Dakle, siguran i čvrst u obrani, konkretan i opasan u napadu. K tomu je i zatresao mrežu gostiju, što mu nije baš u opisu posla - dovoljno za titulu igrača utakmice.

Stoper Diego Godin doveo je Los Colchonerose u vodstvo od 1:0 golom na asistenciju Kokea, a pred sam kraj prvog dijela glavni sudac utakmice, Cesar Muniz Fernandez, sudi penal za Crveno-bijele. Siguran s bijele točke bio je Kolumbijac i trenutno ponajbolji napadač Europe, Radamel Falcao, pa je stoga s prednošću od dva gola Atletico otišao u svlačionicu posljednjim sučevim zviždukom u prvom dijelu.

Kao i kroz cijelo prvo poluvrijeme i u nastavku je domaća momčad bila bolja i dominantnija te su njeni igrači nizali prilike za pogodak pred vratima Jaimea. Međutim, dogodio joj se šok u 55. minuti kada je poslužen od Balenziage gol za 2:1 domaćih i smanjenje njihova vodstva zabio Bueno. No, taj zgoditak nije previše potresao domaću ekipu koja je nastavila dominirati i imati inicijativu. Potom se igra malo "razvodnila" brojnim izmjenama i ritam je pao, ali je Atletico i dalje kontrolu utakmice čvrsto držao u svojim rukama.

U posljednjih dvadesetak minuta dvoboja najviše se istaknuo novi igrač Madriđana na terenu, Španjolac Adrian Lopez, koji je bio vrlo konkretan i opasan u svojim akcijama i pokušajima. No, do kraja utakmice ni on ni nitko drugi više nije uspio zatresti mrežu protivnika pa je Atletico apsolvirao i prepreku zvanu Valladolid, lakoćom, iako rezultat baš to i ne sugerira.

• Obrisan korisnik23.09.2012. u 21:23
    Sad se polako spremimo za utakmicu Real Valjekano-Real.Po najavama Modrić će poćeti utakmicu