Barcelona šokirana na startu, Real nadigrao Repešinu Unicaju

Branimir Korać • ponedjeljak, 01.10.2012.

Prvo kolo španjolske Lige Endese donijelo je nekoliko neočekivanih rezultata među kojima se najviše ističe poraz Barcelone na domaćem terenu od Valladolida. Real je startao domaćom pobjedom u derbiju s Unicajom dok je visoko slavio Velimir Perasović s Valencijom protiv Fuenlabrade...

Caja Laboral poražena u Zaragozi

Za jedno od iznenađenja prvog kola pobrinuli su se košarkaši Zaragoze koji su na svom parketu nadigrali Caju Laboral. Vrlo dobra predstava domaćina, posebno u drugom poluvremenu kada su izdržali nalet gostiju iz Vitorije i uspjeli zadržati prednost.

U prvom dijelu je Zaragoza igrala dobro i imala laganu prednost da bi u trećoj četvrtini Caja Laboral zaigrala bolje i preuzela kontrolu. Gosti su uspjeli povesti 60:56 i činilo se da su prebacili utakmicu na svoju stranu, ali onda je krenula serija domaćina koji je serijom 12:1 ponovno došao u vodstvo. U posljednjoj dionici Zaragoza je povećavala vodstvo i otišla do pobjede 88:75.

Najveći obol u ovoj pobjedi su dali Henk Norel sa 16 poena i Pedro Llompart s 15. Svakako treba istaknuti i dobru predstavu Damjana Rudeža koji je za 31 minutu ubacio 11 poena (4/6 za dva, 1/2 za tri) uz tri skoka. Caji nije pomogla dobra igra Andresa Nocionija koji je ubacio 20 poena uz pet skokova i Taylora Rochestieja koji je dodao 17 poena. Ostatak ekipe je prilično podbacio i Ivanovićeva momčad sa svega dvojicom raspoloženih igrača nije mogla do pobjede.

"Mislim da smo od početka susreta dominirali. Mali problemi su se pojavili u trećoj četvrtini kada je Caja podignula razinu igre, ali znali smo odgovoriti. Igrali smo strpljivo, tražili najbolju poziciju u napadu i nismo izgubili glavu kada su se gosti probudili", komentirao je zadovoljni trener domaćina Jose Luis Abos.

Perasović krenuo uvjerljivom pobjedom

Odličan start bilježi Velimir Perasović s Valencijom koji je upisao visoku domaću pobjedu protiv Fuenlabrade 93:65. Valencia je i tijekom priprema pokazala da će ove sezone biti vrlo neugodan protivnik svima i borit će se za vrh ljestvice.

Fuenlabrada nije imala nikakve šanse, bio je to jednosmjeran susret u kojem je Perasović dao priliku svoj jedanaestorici igrača pri čemu nitko nije igrao manje od deset minuta.

"Bit će dana kada ćemo igrati s manje igrača, danas sam koristio svih 11 igrača jer je situacija to dopuštala. Pripremali smo se za tešku utakmicu protiv protivnika koji nije gubio u pripremama. Bilo je uspona i padova, dobrih i loših stvari, vidjeli smo na čemu moramo još raditi, a u konačnici smo zadovoljni pobjedom", rekao je hrvatski stručnjak.

Valenciju su predvodili Bojan Dubljević koji je debitirao s 19 poena (5/6 trica) te Mindaugas Lukauskis s 12 poena i Vitor Faverani s 12 skokova. Kod Fuenlabrade Quino Colom je ubacio 13 poena, a Sergio Sanchez 12.

Sinanović šokirao Barcelonu na startu nove sezone

Najveće iznenađenje ne samo prvog kola već možda u konačnici i cijelog prvenstva, priredio je Valladolid koji je u gostima svladao Barcelonu 78:71. Veliko razočaranje za momčad Xavija Pascuala koja je u novu sezonu krenula s velikim ambicijama tražeći trofeje na svim poljima na kojima se natječe.

Barcelona je na poluvremenu imala vodstvo 42:30, 40 sekundi ranije i najviših plus 17 i ništa nije govorilo da će se dogoditi to što se dogodilo.

Međutim Valladolid je u drugom poluvremenu zonskom obranom uništio Barcelonu, napravio seriju 16:0 s kojom je poveo 56:49 i nagovijestio iznenađenje.

U finišu susreta je uspjela smanjiti na svega poen zaostatka, 67:66, ali onda je uslijedila nova serija Valladolida koji je odjurio do pobjede.

Sjajnu utakmicu odradio je Nedžad Sinanović koji je ubacio 28 poena uz deset skokova dok su po 11 poena dodali Uroš Tripković i Alhaji Mohammed. Kod Barcelone je najefikasniji bio Joe Ingles s 18 poena dok je dobar napadački posao odradio Ante Tomić koji je za 27 minuta ubacio 14 poena (6/9 za dva, 2/2 slobodna) i tome dodao deset skokova.

"Velike momčadi ne prestaju igrati obranu niti kada im ne ide u napadu. Mi smo bili jako loši u obrani, a posebno me brinu reakcije igrača u situacijama jedan na jedan. Žao mi je ovih ljudi koji su došli na utakmicu, nema nikakvog opravdanja, sve što smo radili - radili smo loše", govorio je razočarani Pascual.

Žorić i Simon dobri u porazu kod Reala

Derbi susret prvog kola igran je u Madridu gdje je Real ugostio Unicaju. Jasmin Repeša je tako krenuo porazom u novom klubu, a nakon susreta se ispričao navijačima Unicaje za "raspad" u posljednjim minutama susreta.

Real je najvećim dijelom susreta bio u prednosti, kontrolirao utakmicu, međutim Unicaja se u dva navrata vraćala iz velikog minusa i u posljednjoj četvrtini ipak bila u igri za pobjedu.

Međutim, duža klupa domaćina i u konačnici viša kvaliteta momčadi, bili su presudni, Real se odvojio pet minuta prije kraja susreta i više nije bilo povratka za momčad iz Malage koja je poražena 79:64.

Real su predvodili Nikola Mirotić s 14 poena i Rudy Fernandez s 12 poena. U redovima Unicaje po 13 poena ubacili su Txemi Urtasun i Earl Calloway dok su po 11 dodali Krunoslav Simon (2/3 za dva, 2/3 za tri, 1/2 slobodna, pet skokova, četiri asistencije, dvije ukradene) i Luka Žorić (5/8 za dva, 1/2 slobodna, devet skokova).

"Unicaja se jako promijenila u pozitivnom smislu. Mi smo odigrali sjajnu utakmicu i konačni rezultat je pokazatelj dobre momčadske igre. Odigrali smo jako dobro u obrani, imali puno ukradenih lopti, no ono što nije dobro je naš broj izgubljenih lopti", rekao je Pablo Laso, trener Reala.

Stotka Estudiantesa, Joventut prvi do pobjede

Joventut je novu sezonu španjolskog prvenstva otvorio domaćom pobjedom protiv Lagun Ara. Otvarajući susret Lige Endese završen je pobjedom Joventuta 89:73, a prelomljen je u drugom poluvremenu nakon vrlo izjednačenih prvih 20 minuta. U ranoj fazi drugog dijela domaćin je napravio seriju 11:2 i uspio se odvojiti na dvoznamenkastu prednost. Odličnu utakmicu odigrao je Manny Quezada koji je ubacio 27 poena uz šest asistencija i pet skokova za 29 minuta dok ga je slijedio Albert Oliver s 15 poena i osam asistencija. Kod gostiju Qyntel Woods je ubacio 15 poena dok je Ibekwe Ekene dodao 13 poena i osam skokova.

Prvi koji je u novoj sezoni prebacio granicu od 100 poena je Estudiantes. Momčad iz Madrida je svladala CB Canarias sa 101:86. Predvodili su ih Jayson Granger s 25 poena (5/7 trica), Carl English s 20 poena i Tariq Kirksay s deset poena i 13 skokova. Kod poraženih Levi Rost je ubacio 19 poena, a Saul Blanco 14.

Neočekivani poraz upisao je Cajasol koji je na svom parketu izgubio od Murcije 93:77. Sredinom susreta gosti su igrali jako dobro, šuterski dio su odrađivali odlično i serijom dalekometnih ubačaja se uspjeli odvojiti. Najbolji kod Murcije su bili Matt Gatens s 18 poena i Marcus Lewis s 15 poena i osam skokova. Kod Cajasola Brian Asbury je ubacio 19 poena, a Juan Jose Triguero je dodao 15 poena uz pet skokova.

Gran Canaria uz novo sponzorsko ime u nazivu kluba (Herbalife Gran Canaria), nastavila je na način na koji igra već godinama. Još jednom su na svom parketu odigrali čvrstu utakmicu iz koje su izašli s pobjedom, a ovaj put je žrtva bio Biskaia Basket Bilbao. Gran Canaria je slavila 65:59 predvođena Spencerom Nelsonom (17 poena i osam skokova) te Urošom Slokarom koji je dodao deset poena i šest skokova. Kod gostiju Konstaninos Vasileiadis je ubacio 14 poena uz šest skokova, a Alex Mumbru 11 poena uz pet skokova. Fran Pilepić za 12 minuta je ubacio četiri poena (2/3 za dva, 0/2 za tri) uz dva skoka.

Blusens Monbus je na svom parketu svladao Manresu 83:78. U zanimljivom dvoboju istaknuo se Levon Kendall s 23 poena, a dobar je bio i Andres Rodriguez s 12 poena i sedam asistencija. Kod Manrese Josh Asselin i Troy DeVries su ubacili po 13 poena dok je 12 dodao Alex Hernandez.

• Obrisan korisnik02.10.2012. u 12:20
    U Unicaji više Hrvati nego u Ciboni! Tko to osim Simona i Zorica????
  • Obrisan korisnik02.10.2012. u 10:19
    puno naših u najjačoj ligi europe-to veseli! uz to, svi (osim pilepića koji je imao malu minutažu) su imali i dobar učinak! što je s hezonjom? da li igra za B momčad barce ili?
  • Obrisan korisnik02.10.2012. u 00:32
    Ako se dobro sjecam, Draper je usao pocetkom zadnje cetvrtine i ubacio 3 trojke i to 2 veoma vazne kad se lomio rezultat...
  • Obrisan korisnik01.10.2012. u 20:38