3. HNL Jug: Val pobjedom u derbiju nad Jadranom (KS) ostao jedina neporažena momčad lige

Ivan Dominik • utorak, 02.10.2012.

Krnje šesto kolo još nije dovršeno u 3. HNL Jug, već se igralo tijekom prošlog tjedna, a nastavlja se ovih dana, međutim, zato je sedmo kolo odigrano preko vikenda kompletirano na vrijeme. Najvažniji događaj sedmog kola bila je pobjeda Vala u velikom dalmatinskom derbiju Treće lige u kojem je ekipe iz Kaštel Starog nadjačala rivale iz Kaštel Sućurca, odnosno nogometaše Jadrana. Time je Val preuzeo i vodstvo na ljestvici, dok je u ostalim susretima sedmog kola bilo gotovo jednako zanimljivo...

U najvećem derbiju sedmog kola 3. HNL regije Jug, sastali su se "na Valovom" u Kaštelu Starom domaći Val i susjedni Jadran iz Kaštel Sućurca. Pred čak 600 gledatelja na igralištu pod imenom Vukovar, domaći je sastav izvojevao čvrstu i glatku pobjedu, kojom je smijenio Jadran s vrha ligaškog poretka promoviravši se na čelnu poziciju lige, a ujedno je Val i jedini ostao neporažen u nepunih sedam kola 3. HNL Jug.

Pobjedu su domaćini osigurali u prvih 19 minuta utakmice do kada su sagradili vodstvo od 2:0, koje se kasnije pretvorilo u konačan ishod susreta. Prvi pogodak za val postigao je Vinko Šarić realiziravši najstrožu kaznu za domaće, a konačan je rezultat postavio Ivan Rako pet minuta kasnije. Tom pobjedom Val je od sedmog kola vodeći na ljestvici bez poraza, dok je Jadran (KS) pao na drugu poziciju na tablici.

Na igralištu Blato u istoimenom mjestu na otoku Korčuli domaći je klub, Zmaj, odigrao prvenstvenu utakmicu protiv Omiša, a dvoboj bez mnogo uzbudljivih događaja na travnjaku donio je po bod za obje ekipe jer pogodaka u tom susretu nije bilo.

Veliki je dan minule subote imao Josip Maleš, koji je u Unešiću odveo svoju Zagoru do pobjede nad momčadi Neretve iz Metkovića. Domaći je sastav Metkovćane svladao rezultatom 3:1, a utakmicu je otvorio i njen tijek usmjerio baš Maleš svojim dvama pogocima u razmaku od samo dvije minute za, kako se kasnije pokazalo, nedostižno vodstvo Unešićana. Pred kraj prvog dijela Josip Rako, napadač Neretve, smanjuje na 2:1, ali u završnici susreta iz penala konačnih 3:1 postavlja Zoran Nuić i tako trobod ostaje u dalmatinskoj zagori.

Jednu od najuvjerljivijih pobjeda ovog kola uknjižila je ekipa Jadrana iz Luke Ploče, koja je nadigrala i deklasirala vrlo dobru momčad Zmaja iz Makarske. Na poluvremenu su domaći Pločani golom Jurice Puljiza vodili minimalnom razlikom, međutim, u nastavku je pala igra Zmaja te je Jadran s nova dva zgoditka slavio uz 3:0. Oba pogotka u drugom poluvremenu bila su djelo igrača utakmice, Frane Jerkovića, koji je ipak jedan gol zabio i iz jedanaesterca.

A najuvjerljiviju pobjedu kola ostvarile su Hrvace, kojima se napokon osmjehnula sreća i koje su ušle u odličnu formu, jer su u posljednje tri utakmice upisale isto toliko pobjeda, nakon čak četiri uvodna poraza zaredom. Treći je u nizu pao Velebit i to na domaćem terenu u Benkovcu, uz katastrofalan rezultat od 4:0. Već je na odmoru momčad Hrvaca imala "zalihu" od 3:0 zahvaljujući Tomislavu Bešliću, Igoru Čoviću, koji su zabili dva rana pogotka domaćima, i Jakovu Marunici, koji je realizirao penal za konačan rezultat prvog dijela. Utakmicu je pogotkom za 4:0 zaključio Teo Tomić, igrač s klupe koji je poentirao početkom nastavka.

Klis je dočekao čilipskog Konavljanina nakon tri utakmice njegova Uskoka bez pobjede, a Konavljanin, koji također nije u zavidnoj i dobroj formi, bio je pravi klub za "liječenje frustracija" domaćih. Međutim, nije sve teklo glatko i Uskok ni u četvrtoj uzastopnoj utakmici nije uspio slaviti. U Klisu su gosti osvojili bod uz remi 1:1 što je i njima nakon dva poraza zaredom bio pozitivan rezultat, budući da Čilipljani još uvijek čekaju na pobjedu u novoj sezoni. U vodstvo je prvi došao oslabljeni Konavljanin preko Marijana Vuke početkom nastavka, a bod su domaći izvukli pogotkom iz penala koji je realizirao džoker s klupe Luka Aničić. No, unatoč tomu, oba su kluba ostala pri dnu ligaške tablice.

U nedjelju su odigrane samo dvije utakmice kako bi sedmo kolo bilo kompletirano, a u Dubrovniku je za razliku od Biograda, domaći sastav stigao do trijumfa. Bilo je minimalnih 1:0 za domaći GOŠK protiv Kamena iz Ivanbegovine, a pogodak vrijedan sva tri boda za Lapađane je zabio Ante Kovačić s bijele točke u 36. minuti susreta. Kamenu je u 28. minuti izravno isključen i obrambeni igrač Marin Vuksan zbog gluposti jer je udario igrača domaće ekipe dlanom u glavu te je stoga pobjeda Dubrovčana mogla biti i veća.

Primorac je u nedjelju za razliku od GOŠK-a remizirao te nije uspio na svom travnjaku osvojiti trobod. Domaći su Biograđani prvi poveli u dvoboju s Neretvancem zabivši pogodak za 1:0 nakon nešto više od pola sata igre, a strijelac je bio Stjepan Klarin, dok je rezultat za konačnih 1:1 poravnao Ante Mihaljević šest minuta prije kraja, donijevši tako bod klubu iz Opuzena.

Tijekom prošlog tjedna, točnije u utorak i srijedu 25. i 26. rujna odigrano je djelomično i šesto kolo 3. HNL Jug, koje naravno nije preskočeno. Međutim, ostale su još tri utakmice šestog kola koje se moraju odigrati u Čilipima, Makarskoj i Omišu kako bi i to kolo bilo dovršeno. Zasad su u pet odigranih dvoboja uglavnom slavili favoriti, a kolo će se kompletirati tijekom tekućeg tjedna, odnosno 2. i 3. listopada.

• Obrisan korisnik02.10.2012. u 19:19
    Dobar je bio dalmatinski derbi (kaštelanski) za gledati. Val ove sezone želi ući u drugu ligu i to bi mogli i postići.
  • bibby02.10.2012. u 17:39
    igralište se ne zove blato, i utakmica nije bila nezanimljiva, pregršt prilika, puno gledatelja.