Hrvatska kolonija u Kielceu pobjedom u Rusiji na Čupićev pogon zasjela na vodeće mjesto skupine C

Ivan Dominik • subota, 06.10.2012.

Odigrane su i dvije utakmice u skupini C rukometne Lige prvaka u sklopu drugog kola, koje, doduše, još nije kompletirano. U oba su okršaja slavili favoriti, Metalurg vrlo lako protiv Gorenja u Skopju te Kielce u Sankt Peterburgu protiv istoimenog domaćeg rukometnog kluba, u utakmici u kojoj ga je predvodila hrvatska kolonija, a najviše fantastični Ivan Čupić...

Sankt Peterburg - Vive Targi Kielce

Na sjeveru Rusije slabašni je domaći predstavnik Sankt Peterburg ugostio jaku poljsku momčad Vive Targi Kielcea - i nije se dobro proveo. Svoju jačinu i dominaciju Kielce je pokazao odmah po startu susreta odvojivši se brzo na dva gola razlike. Gosti su brzo iskontrirali Ruse i sjajnom igrom u napadu im nisu dali "disati", dok su najbolje igrali u obrani za što domaći sastav nije mogao naći rješenja u prvih pola sata.

Stoga je rezultat na poluvremenu bio 17:10 za Poljake, a u nastavku je i ta prednost konstantno rasla, premda Kielce više nije igrao onako furiozno i jako kao u prvom dijelu. Prednost od deset golova razlike (21:11) Poljaci su dostigli nakon sedam minuta igre u nastavku, a onda su počele zamjene, usporavanje ritma i kontroliranje utakmice.

Najviša prednost bila je "plus 11" kada je u 47. minuti za 26:15 pogodio Ivan Čupić, a do kraja dvoboja se prednost ipak zaustavila na deset razlike.Obrana poljskog kluba bila je besprijekorna kroz čitav susret pa tako i o kraja susreta te je stoga Kielce odnio bodove sa sjevera Rusije uz rezultat 31:21. Najefikasniji kod Kielcea bio je daleko iznad svih hrvatski reprezentativac, Ivan Čupić, koji je zabijao s krila, iz kontre, s crte sedmerca...

Postigao je 12 golova (11 u prvom poluvremenu), a pratio ga je Srbin Rastko Stojković s četiri zgoditka. Denis Buntić zabio je dvaput, Manuel Štrlek jednom, a Željko Musa je ostao bez pogotka s jednim isključenjem. Kod Rusa je najbolji bio sedmerostruki strijelac Nasyrova.

Metalurg Skopje - Gorenje Velenje

Slična je situacija, kao u susretu Sankt Peterburga i Kielcea, viđena i u drugom dvoboju skupine C, u kojem je makedonski Metalurg na domaćem skopskom parketu nadigrao i doslovce deklasirao slovensko Gorenje iz Velenja. Potpuna je dominacija, uz fantastičnu domaću igru u obrani, viđena u prvom dijelu koje je završeno velikom prednošću Makedonaca od 13:6.

Nakon vrlo slabe predstave u prvom poluvremenu u samo šest zabijenih pogodaka u pola sata, Gorenje se "probudilo" u nastavku. Počelo je igrati bolje i efikasnije, prvenstveno u napadu, dok su obje ekipe u drugih pola sata osjetno pale u defenzivi. Slovenci su bili jak i ozbiljan suparnik kroz cijelo drugo poluvrijeme, ali nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti domaćinima, koji su do završetka dvoboja iskontrolirali situaciju na parketu.

Pametnom je igrom Metalurg zadržao veliku prednost stečenu u prvih 30 minuta igre te je uz 17:17 rezultat drugog dijela slavio konačnim ishodom od 30:23. Klub iz Skopja nije imao velikih problema s Gorenjem te je lakoćom uknjižio nova dva boda u Ligi prvaka. S njima se izjednačio po bodovima s Kielceom, ali je zbog gol-razlike ostao drugi, dok su Slovenci prvim porazom postali trećeplasirana ekipa ove skupine.

Do pobjede je domaćine u ovom okršaju predvodio vratar Darko Stanić s 14 obrana te ofenzivni dvojac, Georgievski i Manaskov, koji su zabili po sedam pogodaka svaki. Još su odlični bili i drugi vratar, Angelov, sa šest obrana te Mojsoski s pet zgoditaka. Bezjak ja za poraženu ekipu iz Velenja poentirao najviše, osam puta, desni vanjski, Dolenec, dodao je zgoditak manje, a vratari su imali devet obrana.