Barcelona i dalje bez pobjede, Perasović stopostotan

Branimir Korać • nedjelja, 07.10.2012.

Kompletirano je drugo kolo Lige Endese nakon kojeg Barcelona, jedan od glavnih favorita za naslov prvaka i dalje čeka na prvu pobjedu. Prvu pobjedu je ostvario Jasmin Repeša s Unicajom dok je Velimir Perasović s Valencijom stigao do pobjede u posljednjim trenucima susreta...

Unicaja u dramatičnoj završnici do pobjede protiv Joventuta

Repešina Unicaja je u dramatičnoj utakmici stigla do prve ovosezonske pobjede svladavši na domaćem terenu sa 73:71 Joventut. U prvom kolu Unicaja je gostovala kod Reala i upisala poraz u susretu u kojem nije niti imala imperativ pobjede. Protiv Joventuta je bila drugačija situacija, od Repešine momčadi se očekivala pobjeda i na kraju je ostvarena makar vrlo teško.

Kada je domaćin složio seriju 14:0 u prvom poluvremenu i pobjegao na 34:18, činilo se da će to za njega biti rutinsko odrađivanje posla, međutim Joventut se polako približavao i zahvaljujući ponajprije Oliveru, Gaffneyu i Savaneu uspio je do odmora smanjiti na 36:27. Treća dionica bila je loša po Unicaju, Joventut je zaigrao puno bolje u napadu i ubacio u tom razdoblju 25 poena te se posve približio.

Nakon što su uhvatili Unicaju, gosti su u posljednjih deset minuta bili potpuno ravnopravan protivnik i u završnici su imali priliku izboriti barem produžetak. 4.9 sekundi prije kraja susreta kod vodstva Unicaje 72:69, Corey Fisher je imao tri slobodna bacanja, međutim ubacio je samo dva i uslijedio je brzi prekršaj na Franu Vazquezu. Španjolski centar promašuje oba bacanja, međutim Carlos Jimenez hvata skok u napadu i gosti rade novi prekršaj nad Vazquezom. Ovaj put ubacuje jedno bacanje, a Quezada očajnički s centra pokušava sa sirenom ubaciti za pobjedu, no nije precizan i Unicaja slavi 73:71.

Strijelce Unicaje predvodio je Txemi Urtasun s 12 poena, Augusto Lima je ubacio deset poena jednako kao i Luka Žorić (4/4 za dva, 2/2 slobodna) koji je na parketu proveo 22 minute i tome dodao četiri skoka. Kruno Simon za 26 minuta je ubacio šest poena (1/4 za dva, 1/1 za tri, 1/3 slobodna) uz tri skoka i tri asistencije. U gostujućem sastavu Albert Oliver je ubacio 21 poen, a Tony Gaffney je dodao 14 poena uz deset skokova.

Caja Laboral se oporavila od prvog poraza i lako svladala Cajasol

Pred gotovo devet i pol tisuća gledatelja Caja Laboral je ugostila momčad Cajasola i tražila iskupljenje za poraz od Zaragoze u prvom kolu. Protiv Cajasola nisu ponovili blijedu igru iz prvog kola, odigrali su dosta bolju utakmicu i zasluženo slavili 90:70.

Uz odličan vanjski šut i tricu 10/17 lakoćom su držali kontrolu nad utakmicom nakon što je već u prvoj četvrtini ostvarena visoka prednost 30:13. U susret je domaćin ušao vrlo koncentrirano i raspoloženo nakon čega se Cajasol više nije uspio približiti.

Ivanovićevu momčad predvodili su Brad Oleson sa 16 poena i Andres Nocioni s 14 poena i pet skokova. Kod gostiju Tomas Satoransky je ubacio 12 poena, a Luka Bogdanović je dodao 11.

Momčad Aita Garcije Renesesa tako bilježi vrlo loš ulazak u sezonu s dva visoka poraza. Dok ovaj protiv Caje nije neko čudo, puno veće iznenađenje predstavlja onaj iz prvog kola, domaći protiv Murcije (93:77).

Doellman 1.7 sekundu prije kraja donio pobjedu Valenciji

Vrlo dramatično bilo je u Murciji gdje je istoimeni domaćin dočekao Perasovićevu Valenciju. Valencia je upisala pobjedu 78:77 zahvaljujući ubačaju Justina Doellmana 1.7 sekundu prije kraja susreta.

Domaćin ima razloga žaliti, u posljednjoj dionici se uspio malo odvojiti, međutim uporna Valencia je uspjela u završnici ponovno preuzeti vodstvo i u pravoj drami slaviti.

Nakon što je manje od pet minuta prije kraja susreta dvojac Miso - Lewis odveo Murciju na 71:66, Valencia je iskoristila šest neiskorištenih napada domaćina, napravila seriju 8:0 i u posljednjoj minuti povela 76:75. Ipak, 7.9 sekundi prije kraja susreta Bernie Rodriguez vratio je prednost na stranu Murcije 77:76, a onda je Doellman ubacio pobjednički koš 1.7 sekundu prije kraja.

"Napravili smo puno pogrešaka na ulasku u utakmicu i u trećoj četvrtini, promašili smo previše čistih šutova i na kraju su obje momčadi mogle do pobjede. Nakon lošeg prvog poluvremena, u drugom poluvremenu smo zaigrali nešto bolje u obrani, imali smo nadmoć u skoku, ali smo zato imali i previše izgubljenih lopti. Na kraju je ipak najvažnije da smo upisali pobjedu", konstatirao je nakon susreta Velimir Perasović.

U njegovom sastavu istaknuli su se Vitor Faverani s 14 poena i 13 skokova te Serhij Liščuk s 13 poena. Kod Murcije Marcus Lewis je ubacio 25 poena, a Matt Gatens 17 poena.

Barcelona još uvijek ne zna za pobjedu

Nakon šokantnog domaćeg poraza od Valladolida, Barcelona je otputovala na teško gostovanje kod Pilepićevog Bilbaa. Unatoč velikoj želji da isprave posrtanje sa starta prvenstva, košarkaši Barcelone su upisali novi poraz i to 78:77.

Ante Tomić odigrao je dobru utakmicu i bio jedan od najistaknutijih igrača Barcelone, međutim niti to nije pomoglo njegovoj momčadi. Prvo poluvrijeme je još bilo solidno, ali u drugom dijelu Barcelona je potpuno podbacila i upisala novi poraz.

Treća četvrtina je bila ključna, tu se Bilbao odvojio, a kada je u 33. minuti poveo 63:54, pobjeda je postala realnost. Barcelona se pokušavala vratiti, međutim nije uspjela, a rezultat je kozmetički popravila serija od dvije trice Šarunasa Jasikevičiusa unutar četiri sekunde na kraju utakmice.

Dobro smo počeli, ali u drugom poluvremenu je bila potpuno drugačija slika. Kada šutirate za tricu 5/25 i slobodna bacanja 16/26, teško je upisati pobjedu. Domaćin nas je navlačio na vanjski šut, moji igrači nisu mogli pogoditi i tu smo izgubili utakmicu", detektirao je uzroke poraza Xavi Pascual.

Tomić je za 20 minuta ubacio 16 poena (7/12 za dva, 2/3 slobodna) uz sedam skokova i pet osobnih pogrešaka, a pomoć je imao u Erazemu Lorbeku koji je dodao 13 poena. Kod Bilbaa Nikos Zisis je ubacio 16 poena, a Alex Mumbru 15 poena uz pet skokova. Fran Pilepić je igrao tek dvije minute i ubilježio dvije osobne pogreške i izgubljenu loptu.

Blusens, Estudiantes i Gran Canaria ne znaju za poraz

Blusens Monbus je u gostima nadigrao Fuenlabradu sa 79:71 i tako stigao i do druge pobjede ove sezone. Gosti su većim dijelom susreta bili u vodstvu i na krilima raspoloženih Alberta Corbacha i Salaha Mejrija upisali su pobjedu. Corbacho je ubacio 24 poena (5/12 trica), a Mejri 20 poena uz osam skokova. Kod domaćina James Feldeine je ubacio 18 poena, a Adrian Laso deset.

Nakon dva kola stopostotan je i Herbalife koji je u gostima nadigrao Manresu s 80:64. Momčad Gran Canarije je na poluvremenu gubila 48:32, međutim onda je odigrala čudesnih drugih 20 minuta koje je dobila s čak 48:16 i uvjerljivo slavila. Predvodili su ih Spencer Nelson s 23 poena i šest skokova i Brad Newley s 15 poena. U domaćem sastavu Charles Ramsdell je ubacio 14 poena, Troy DeVries 11, a Josh Asselin deset poena.

Drugu uzastopnu pobjedu ubilježio je i Estudiantes koji je ovaj put slavio u gostima kod Lagun Ara 83:71. Gosti su od početka susreta imali kontrolu nad rezultatom i zasluženo su slavili predvođeni Tariqom Kirksayom koji je ubacio 28 poena te Germanom Gabrielom koji je dodao 14 poena, sedam skokova i pet dodavanja. Kod domaćina Javier Salgado je ubacio 13 poena uz pet asistencija, a Qyntel Woods je dodao 12 poena i sedam skokova.

• Obrisan korisnik09.10.2012. u 09:09
    ne znam zašto pilepić dobija tako malo minuta, kada je u pripremnim tekmama bio jedan od 3 najbolja igrača bilbaa?? p.s. mali hezonja debitirao za B barcu i bio je najbolji igrač:)
  • Obrisan korisnik08.10.2012. u 13:42
    Nije trebalo puno pameti, ali nije bilo para.
  • Obrisan korisnik08.10.2012. u 10:40
    bilo je pameti, ali u njemu pa se maknuo iz cibone..
  • Obrisan korisnik08.10.2012. u 05:02
    e da je bilo para i pameti, Perasovic bi jos bio u Ciboni... Po meni naj hr trener...