Hrvati nizali pobjede, Tomić nastavlja s dobrim igrama

Branimir Korać • nedjelja, 14.10.2012.

Kompletirano je treće kolo Lige Endese koje nije ponudilo iznenađenja. Sve "hrvatske" momčadi su stigle do pobjede izuzev CAI Zaragoze u čijem dresu nastupa Damjan Rudež, a njih je porazila Perasovićeva Valencia. Još jednom je dobar bio Ante Tomić, a pobjedu je napokon upisala Barcelona...

Valencia ostala stopostotna i bez kapetana Martineza

Velimir Perasović je u susret protiv Zaragoze ušao s oslabljenim rosterom jer je ostao bez kapetana Rafe Martineza, međutim unatoč tome stigao je do pobjede. Valencia je na kraju slavila 83:73 i to najviše zahvaljujući vrlo raspoloženom Pauu Ribasu koji je odigrao jako dobru utakmicu.

Prvo poluvrijeme je proteklo u izjednačenoj igri u kojoj se nitko nije uspio posebno odvojiti. U drugoj četvrtini se probudio Vitor Faverani koji je odigrao jako dobro u prve dvije utakmice i Valencia je polako počela preuzimati kontrolu nad rezultatom.

Nakon povratka s odmora domaćin je podignuo agresivnost u obrani, zaigrao još bolje i uspio se odvojiti na nešto osjetljivijih plus sedam (49:42). Perasovićeva momčad agresivnom obranom je lakoćom uzimala loptu gostima, u napadu su Ribas i Marković prodorima pod koš stvarali velike probleme Zaragozi i na kraju je Valencia sačuvala prednost i upisala i treću pobjedu.

Ribas je susret završio s 27 poena i bio daleko prvo ime susreta, a kod gostiju 16 poena uz šest asistencija upisao je Michael Roll. Damjan Rudež za 24 minute je ubacio sedam poena (2/5 za dva, 0/1 tri, 3/4 slobodna).

Katastrofalna forma Cajasola se nastavlja

Cajasol ima ulazak u sezonu kao iz noćne more. Tri susreta i tri vrlo uvjerljiva poraza nisu ono čemu su se nadali niti Aito Garcia Reneses, a niti njegovi igrači. Nakon dva startna poraza, najavljivali su iz Cajasola kako će se iskupiti kod neporaženog Estudiantesa, međutim nisu imali nikakve šanse.

Estudiantes je od početka susreta imao potpunu kontrolu nad rezultatom i igrom, gosti su bili dosta nervozni i srljali su iz pogreške u pogrešku. U posljednjoj četvrtini su se potpuno raspali i tu dionicu izgubili 23:7 i omogućili domaćinu da upiše vrlo visoku pobjedu 76:46.

20 izgubljenih lopti, 1/11 za tricu i svega 45 posto za dvicu učinak je Cajasola, a s takvom igrom jako je teško pobijediti bilo koga. U svakom slučaju, pred poznatim španjolskim stručnjakom Garcijom Renesesom su teški dani jer bi još jedan ovakav poraz mogao značiti i odlazak s klupe.

Goste je šuterski "ubio" Carl English koji je ubacio 32 poena (7/11 trica) i tome dodao sedam skokova. Kod slabih gostiju John Holland je ubacio 11 poena.

Hrvatska kolonija u Malagi lako apsolvirala Valladolid

Momčad s najtežim rasporedom na početku sezone je definitivno Valladolid. Prvo kolo Barcelona, drugo kolo madridski Real, treće kolo Unicaja. Teško da je moglo teže. Ipak, Barcelonu su uspjeli iznenaditi, međutim Real i Unicaja su ih ipak visoko porazili. U Malagi je bilo 79:55 za domaćina koji je bio dosta bolji protivnik i zasluženo je slavio.

Dobar posao odradili su Krunoslav Simon i Luka Žorić koji su bili zapaženi protagonisti u pobjedi Unicaje. Obojica su vrlo dobro otvorili utakmicu i u suradnji s Franom Vazquezom bili su najzaslužniji što je Unicaja dobila prvu dionicu s 20:15. Nakon toga je započelo potpuno odvajanje, prednost Unicaje je sve više rasla i do kraja susreta domaćin je pobjegao na nedostižnih plus 20.

Kruno Simon i Luka Žorić ubacili su po deset poena, Simon je uz šut iz igre 4/9 dodao tri skoka, a Žorić je također ubilježio tri skoka dok je iz igre šutirao 5/9,. Najučinkovitiji kod domaćina je bio Vazquez s 15 poena i sedam skokova. U gostujućem sastavu Othello Hunter je ubacio 11 poena.

Barcelona napokon pronašla žrtvu

Nakon dva startna poraza, Barcelona je napokon uspjela doći do pobjede. Na svom parketu je svladala Murciju s 87:68 u susretu koji je odigrala dobro, ali ne i ništa spektakularno. Domaćin je igrao koliko mu je bilo potrebno za pobjedu te nije nijednom dao Murciji priliku da mu zaprijeti.

Ponovno je momčad Xavija Pascuala odigrala vrlo dobrih 20 minuta i stigla do uvjerljivog vodstva. No za razliku od prošla dva susreta, nije pokleknula u nastavku već je rutinski čuvala stečenu prednost.

Vrlo dobru utakmicu odigrao je Ante Tomić koji je potvrdio da igra u vrlo dobroj formi te da se jako dobro snašao u Barceloninoj koncepciji. Hrvatski reprezentativac je imao najveću minutažu u domaćem sastavu te je s 14 poena bio najuspješniji strijelac, sa šest skokova najbolji skakač te s četiri asistencije drugi dodavač kod Barcelone.

Osim Tomića, dobar je bio i Marcelinho Huertas koji je također ubacio 14 poena i tome je dodao sedam asistencija. Kod gostiju 14 poena i šest skokova upisao je Kim Tillie, a deset poena je dodao Josep Franch.

Furioznih deset minuta Reala za uvjerljivu pobjedu

Rutinsku pobjedu upisao je i madridski Real koji je ugostio Fuenlabradu, protivnika koji nije imao šanse protiv raspoloženih Madriđana. Predvođeni sjajnima Nikolom Mirotićem i Felipeom Reyesom, domaćini su slavili 100:79.

Deset minuta ozbiljne i angažirane igre bili su dovoljni Realu da slomi otpor Fuenlabrade. Domaćin je usporeno ušao u utakmicu i gosti su se držali u prvih deset minuta, ali nakon toga je Real prebacio u brzinu više i već na poluvremenu je imao visokih plus 18. Već tada je bilo jasno kako se Fuenlabrada može pozdraviti s nekim velikim ambicijama i Real je upisao visoku pobjedu.

Reyes je bio prvo ime susreta s 18 poena i 11 skokova, a isti broj poena uz tri skoka manje ubilježio je i njegov mladi suigrač Mirotić. Dontaye Draper je za 14 minuta ubacio pet poena (1/2 za dva, 1/3 za tri) uz tri asistencije. Kod Fuenlabrade je prvo ime bio Leo Mainoldi s 14 poena i sedam skokova dok je Alvaro Munoz dodao 11 poena.

Blusens i dalje stopostotan, Bilbao slavio u gostima

Blusens Monbus je upisao i treću pobjedu u isto toliko kola. Ugodno iznenađenje na startu nove sezone ovaj put je svladalo novaka u Ligi Endesi CB Canarias tijesno 71:68. Dugo je Blusens lomio otpor čvrstih gostiju i u tome je uspio tek u samom finišu susreta kada je uspio osigurati pobjedu. Najbolji kod pobjednika bili su Oriol Junyent s 20 poena i šest skokova te Levon Kendall s 15 poena i osam skokova. Kod gostiju Levi Rost je ubacio 14 poena, Nicholas Richotti 12, a Blagota Sekulić deset poena uz šest skokova.

Gescrap Bilbao je uzeo pobjedu u gostima kod Lagun Ara 72:65. Domaćin se dobro držao do 61:60, ali onda su stvari u svoje ruke preuzeli Axel Hervelle i Raul Lopez i odveli Bilbao do pobjede. Lopez je s 14 poena bio ujedno i najučinkovitiji igrač svoje momčadi, a slijedio ga je Milovan Raković s 11 poena. Fran Pilepić je za nešto više od deset minuta ubacio tri poena (0/1 za dva, 1/2 za tri) uz tri skoka. U sastavu Lagun Ara Raulzinho Neto je ubacio 19 poena uz devet skokova.

Joventut je s 15 trica napunio koš Manrese i bez problema otišao do pobjede 83:71. U vrlo dobroj predstavi Joventut su do pobjede odveli Moses Ehambe s 23 poena (trica 7/10), Manny Quezada s 13 poena, Corey Fisher s 11 poena te Tony Gaffney s deset poena, sedam asistencija i pet skokova. Kod Manrese Troy DeVries je ubacio 18 poena uz šest skokova, a Adam Hanga je dodao 11 poena.