Cibona preživjela povratak Zadrana i uzela pobjedu olakšanja

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • nedjelja, 21.10.2012.

Cibona i Zadar su u petom kolu ABA lige odigrali prvi ovosezonski međusobni susret, a iako nije bilo puno kvalitetne košarke, u Domu Dražena Petrovića nije nedostajalo uzbuđenja. Poslije velikog povratka Zadrana u četvrtoj četvrtini, u kojoj su rano imali 15 poena zaostatka, Cibosi su došli na svoje u produžetku, u kojem su stigli do završnih devet poena prednosti...

Košarkaši Cibone su s puno muke slavili u hrvatskom ogledu petog kola regionalne lige. Momčad Veljka Mršića je na svojem parketu došla do 90:81 protiv Zadra, uz odluku u produžetku, u koji se ušlo nakon što su Zadrani nadoknadili 15 poena zaostatka u devet i pol minuta četvrte četvrtine. Rano u toj dionici Cibosi su vodili sa 61:46, da bi Zadar u završnici regularnog dijela utakmice tricom Batura stigao do 71:71, za ulazak u dodatnih pet minuta.

Bez obzira što su poslije povratka u četvrtoj četvrtini Zadrani bili u naletu, očito im nije ostalo dovoljno energije za produžetak. S druge strane, Cibona je tu energiju našla zahvaljujući napadačkom učinku Andrije Žižića, koji je u ranijem dijelu susreta uglavnom bio na klupi, ali zabijao je kada je Vukovima najviše trebalo, sa svih svojih devet poena u produžetku.

Prvo poluvrijeme najavilo je da će ovo biti dvoboj bez puno lijepe košarke. Po igri, išlo je tako da ne biste mogli zaključiti ništa drugo nego da i Cibona i Zadar pripadaju donjem domu lige, gdje se na početku sezone nalaze. No, za razliku od gostiju, Vukovi su razlog za sreću poslije prvih 20 minuta našli u rezultatu - u svlačionicu su otišli s osam poena prednosti, s 39:31 na svojoj strani.

Početna četvrtina prošla je u potpunoj izjednačenosti, a okončana je s 22:20 u Ciboninu korist. Vukovi su uglavnom bili u vodstvu, u razdoblju kada su ih nosili Zubčić i Hamilton pod košem, a pomogao je i dobar napadački skok, no ni u jednom trenutku ta prednost nije bila veća od pet razlike.

Zubčić ostao bez tri zuba

Tek što se oporavio od ozljede prepona, zbog koje je propustio utakmicu u Novom Mestu, Tomislava Zubčića je po povratku na parket pogodila nova nevolja. Svoj nastup protiv Zadra završio je u prvoj četvrtini zbog toga što je poslije kontakta s Chaissonom Allenom blizu centra parketa ostao bez tri zuba, koje su naknadno morali tražiti po parketu. Prije ozljede, startna Cibonina "četvorka" stigla je odigrati samo sedam minuta, sa šest poena i dva skoka u tom razdoblju.

U drugoj četvrtini stvari su se promijenile, i to nakon što su Cibosi zbog Zubčićeve ozljede i Hamiltonovih i Žižićevih problema s prekršajima zaigrali s nižom petorkom, s Jagodićem Kuridžom kao nominalnim centrom i prvo Marčinkovićem, a zatim Rozićem na "četvorki". Na vanjskim pozicijama tada su bili Kus i Kovačević, a u takvom sastavu Vukovi su se u dvije i pol minute odvojili do dotad najvećih sedam poena prednosti (27:20).

U narednih minutu-dvije Zadar se primaknuo na 27:25, ali ostatak četvrtine donio je novo rezultatsko odvajanje domaće momčadi. Uz glavnu ulogu Marka Jagodića Kuridže, koji je tada vukao Cibose svojim poenima iz reketa, Mršićeve momčad se do poluvremena odvojila do 39:31.

Treća četvrtina počela je loše za Zadrane, s ranim izlaskom iz bonusa, što su Cibosi obilato iskoristili do kraja te dionice. U tom razdoblju nastala je golema razlika u izvedenim slobodnim bacanjima, ali goste u velike probleme nisu bacili samo prekršaji, već i izgubljene lopte. Poslije nekoliko Zadrovih pogrešaka u uzastopnim napadima, Cibona je to kaznila ubačajima iz kontri za bijeg do 52:38 u 25. minuti.

Do kraja treće dionice Cibonina prednost ostala je približno ista (59:46), a nakon povećanja na 61:46 u prvoj minuti četvrte četvrtine, u nastavku su Zadrani postupno nagrizali veliki zaostatak. U napadu su goste najviše povukli Krasić i Batur, dok su Vukovi uspijevali zabijati uglavnom ulazima pod koš, bez vanjskog šuta.

Poslije zaostatka od 71:62 tri i pol minute prije kraja četvrte dionice, Zadar je izborio produžetak serijom od 9:0, zaključenom tricom Batura za poravnanje 10 sekundi do kraja. Cibosi su napad ranije propustili priliku za +5 Žižićevim promašajem vanjskog šuta iz kuta, a napad iza Baturove trice, kod 71:71, sve je u svojim rukama imao DJ Strawberry, čiji šut za pobjedu domaćima nije donio sreću.

Zadar se u produžetku držao u egalu otprilike minutu, a unatrag ih je bacila Cibonina mini-serija od 6:0, s četiri Žižićeva poena, za odvajanje domaćih do 80:74. Poslije toga, gosti su se uspjeli približiti do 82:79, da bi Vukovi sve riješili s novih 6:0, uz tricu Marčinkovića za povećanje na 88:79 50 sekundi do kraja. S +9 za Mršićevu momčad u posljednjoj minuti, više nije bilo dvojbi tko će na kraju slaviti.

Najefikasniji Cibonin igrač na putu do druge ovosezonske pobjede u regionalnoj ligi bio je DJ Strawberry, koji je završio sa 17 poena. Demond Carter i Justin Hamilton dodali su po 12 poena, a Marko Jagodić Kuridža imao je devet poena i 11 skokova.

Zadrane je s 21 poenom i 11 skokova vodio Romeo Travis, dok je prvi u pratnji bio Goran Vrbanc, koji se priključio sa 16 poena. Jozo Brkić ubilježio je 12 poena i pet skokova, a Bariša Krasić 11 poena.

• Obrisan korisnik22.10.2012. u 10:27
    nisam gledao tekmu....i dobro da nisam, jer vidim opet mučenje! a što reći....dvoboj klubova koji su na rubu propasti (zadar se još nije ni izvukao) a rade iste, krive poteze, kao i prethodnih 20 godina. zašto toliko amera pitate? zato jer se preko njih lakše opere lova, nego preko naših mladih... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik22.10.2012. u 10:07
    u 11. mjesecu ako se ne varam
  • ivos22.10.2012. u 08:45
    Tko je Zubčiću kriv što ne nosi štitnike za zube?
    ivos
  • Obrisan korisnik21.10.2012. u 23:16
    Jel ko zna šta je sa Tomasom u Cedeviti? Kad se vrača na parket?
  • Obrisan korisnik21.10.2012. u 22:11
    Pola Ciboninih problema je u nesposobnosti da mirno završe utakmice. Tri su tako izgubili, a danas skoro i četvrtu. Ako to riješe, napravit će veliki korak naprijed. Inače žao mi je Zubčića, tri izbijena zuba, brrrrrrr :(...