Automoto

Stoner u Australiji do šeste pobjede uzastopce, Lorenzo osigurao naslov

Maja Giljanović • nedjelja, 28.10.2012.

Drugim mjestom iza Caseyja Stonera vozač Yamahe Jorge Lorenzo u Australiji je utrku prije kraja sezone osigurao naslov prvaka svijeta. Pobjednik na četiri od posljednjih pet utrka Dani Pedrosa svoj je nastup završio izlijetanjem već u drugom krugu i na koncu u ukupnom poretku uoči Valencije zaostaje nedostižna 43 boda.

Šesta uzastopna pobjeda pred domaćim navijačima Caseyja Stonera ni u jednom trenutku nije došla u pitanje, ali novi sjajni Australčev nastup pao je u sjenu činjenicom da je na Phillip Islandu okrunjen novi prvak svijeta. Dani Pedrosa prije predzadnje je utrke prvenstva za Jorgeom Lorenzom zaostajao 23 boda, ali izlijetanje Katalonca već u drugom krugu širom je otvorila vrata vozaču Yamahe koju svjetski prvak iz 2010. godine nije propustio.

Lorenzo je osvojio drugo mjesto devet sekundi iza Stonera, prednost ispred Pedrose povećao na nedostižna 43 boda i osvojio nakon još i dvije titule prvaka svijeta u klasi do 250 kubika ukupno četvrti naslov. Iza 25-godišnjaka je sezona gotovo iz snova, od 17 utrka završio nije samo Veliku nagradu Nizozemske, pobijedio je na Losailu, u Le Mansu, Barceloni, Silverstoneu, Mugellu i u San Marinu, a u Jerezu, Estorili, Sachsenringu, Laguna Seci, Indianapolisu, Aragonu, Motegiju, Sepangu i ovdje u Australiji osvajao je drugo mjesta.

UKUPNI POREDAK

1. J. LORENZO 350
2.D. Pedrosa 307
3.C. Stoner 238
4.A. Dovizioso 208
5.A. BAutista 165

Nakon što je na startu s prve do kraja prvog kruga skliznuo na treću poziciju, Stonerov nastup bio je savršen. sad već bivši svjetski prvak u svojoj je posljednjoj utrci pred domaćim tribinama vodio od drugog kruga, vodstvo više nije ispuštao i do svoje je 45. pobjede u karijeri stigao za 41:01,324 minutu.

Iza Stonera i Lorenza do podija se probio i Cal Crutchlow, u Top 5 završili su još Andrea Dovizioso i Alvaro Bautista, među 10 smjestili su se i Stefan Bradl, Valentino Rossi, Nicky Hayden, Karel Abraham i najbolji među vozačima na CRT-ima Aleix Espargaro, a s više od minute zaostatka utrku su završili još Randy De Puniet, Hector Barbera, Danilo Petrucci, Michele Pirro i Ivan Silva.

I naslov u klasi Moto2 odlazi u Španjolsku. 19-godišnjem Marcu Marquezu u Australiji je bilo dovoljno da završi na 14. mjestu i osigura titulu, ali bivši svjetski prvak u klasi do 125 ccm nije se štedio, na koncu je iza Pola Espargara i Anthonyja Westa osvojio treće mjesto i prednost ispred Espargara povećao na 39 bodova.

Pobjedu u najslabijoj klasi odnio je Sandro Cortese. Nijemac je naslov prvaka svijeta osigurao još prošlog tjedna u Maleziji, a na Phillip Islandu je slavio ispred Miguela Oliveire i Arthura Sissisa.