Real u produžetku do pobjede u derbiju, probuđena Barcelona lako slavila

Branimir Korać • nedjelja, 28.10.2012.

Kompletirano je peto kolo španjolskog prvenstva nakon kojeg je na vrhu ljestvice kao jedina stopostotna momčad ostao Real. Madridski velikan je slavio tijesno u derbiju protiv Caje Laboral tek u produžetku 83:81. Barcelona je nastavila s dobrim igrama, jednako kao i Ante Tomić...

Tomića nastavio s upečatljivim igrama, Barcelona visoko slavila

Nakon lošeg ulaska u ligašku sezonu, košarkaši Barcelone su se vrlo brzo oporavili i početi igrati kako se od njih očekuje. U petom kolu Lige Endese, ugostili su CB Canarias i očekivano uvjerljivo slavili 100:75.

Canarias je novak u ligi i prema viđenom u početnom dijelu sezone, očekuje ga teška borba za ostanak u najboljem španjolskom društvu. Kako je Barcelona značajno podignula formu od početka sezone i spriječila crne rupe u svojoj igri, takva momčad joj nije predstavljala nikakav problem.

Gosti su pristojno odigrali prvih 20 minuta kada su još uvijek držali priključak i zaostajali tek šest poena. U nastavku je Barcelona ipak prebacila u brzinu više i odjurila na visoku prednost te riješila pitanje pobjednika.

Poseban show imao je Juan Carlos Navarro koji je predvodio Barcelonu u ključnom odvajanju od 50:45 do 74:59. U pet minuta Navarro je ubacio osam uzastopnih poena, dvaput asistirao Erazemu Lorbeku i jednom Anti Tomiću čime je pokazao da se vraća u pravu formu.

"Trebao sam ovakvu utakmicu, osjećao sam se odlično i trebala mi je jedna efikasna utakmica. Jako sam zadovoljan svojom igrom i igrom momčadi. Ubacili smo 100 poena nakon dugo vremena i potvrdili kako imamo odličan napad. Igrali smo brzo i dobro smo istrčavali kontranapade, to je ono što želimo i tako moramo nastaviti", rekao je Navarro koji je prije ove utakmice bio na prosjeku od 3.0 poena uz šut za tricu 1/15 i valorizaciju 1.3 po susretu.

Protiv Canariasa Navarro je bio sjajan i ubacio je 21 poen uz osam asistencija. Slijedio ga je naš reprezentativac Ante Tomić koji je za 29 minuta ubacio 19 poena (9/12 za dva) uz sedam skokova. U gostujućem sastavu Levi Rost je ubacio 18 poena, a Jakim Donaldson 11 uz sedam skokova.

Unicaja zadržala Manresu na nuli

I bez Sergija Vidala Unicaja je odigrala solidnu utakmicu na svom parketu protiv slabašne Manrese i slavila 88:70. Ovom pobjedom momčad Jasmina Repeše zadržala je priključak s vodećima upisavši i četvrto slavlje dok je s druge strane Manresa ostala na dnu bez ijedne pobjede.

Od samog početka susreta Unicaja je imala rezultatsku prednost, prvo poluvrijeme je napadački odigrali izuzetno dobro i na poluvremenu je vodila s čak 55:36. U nastavku susreta momčad iz Malage je malo popustila, gosti su uspjeli smanjiti zaostatak i spustivši se ispod deset razlike zaprijetiti, međutim ponovno su domaćini u završnici kreirali seriju koja ih je odvela do visoke pobjede.

Zoran Dragič je bio motor Unicajine igre u ovom susretu, na kraju je utakmicu završio s 20 poena i pet skokova. Slijedio ga je s 15 poena Marcus Williams. Dobru utakmicu odradio je i Luka Žorić koji je za 20 minuta ubacio 11 poena (4/9 za dva) i uhvatio sedam skokova dok je Kruno Simon za 18 minuta ubacio šest poena (0/1 za dva, 2/2 za tri) uz četiri skoka i tri asistencije. Kod gostiju Salva Arco je ubacio 19 poena, a Oliver Arteaga je dodao 13 poena.

Mirotić pogodio za pobjedu Reala u produžetku

Prvi veliki derbi u novoj sezoni odigran je u Madridu gdje je Real ugostio momčad Caje Laboral. U dramatičnom susretu domaćin je uspio doći do pobjede i to nakon produžetka 83:81 zahvaljujući ubačaju Nikole Mirotića u samom finišu susreta.

Real je utakmicu mogao riješiti znatno ranije, najvećim dijelom susreta je imao potpunu kontrolu nad rezultatom, a na tri minute do kraja imao je sigurnih plus 11.

Ta prednost se ipak nije pokazala tako sigurnom i Caja je na krilima Macieja Lampea i njegovih sedam poena u seriji 11:0 uspjela poravnati sedam sekundi prije kraja na 72:72. Šut za pobjedu uzeo je Dontaye Draper, međutim nije bio precizan i otišlo se u produžetak.

Tamo je Real ponovno stigao do prednosti koju je ispustio, a u samom finišu Nikola Mirotić je ipak ubacio za pobjedu 83:81. Posljednji napad Caje nisu realizirali niti San Emeterio, niti Bjelica i domaćin je mogao početi sa slavljem.

Kod pobjednika su se istaknuli Mirotić sa 16 poena i sedam skokova te Jaycee Carroll s 13 poena i pet skokova. Kod gostiju Nemanja Bjelica je ubacio 25 poena, a Maciej Lampe 22 poena uz osam skokova.

Rudež neučinkovit, Zaragoza bez šanse

Košarkaši Zaragoze imali su gostovanje na jednom od najtežih terena u Ligi Endesi i nisu uspjeli iznenaditi. Gran Canaria je na svom parketu slavila 74:56. Gosti su jako dobro otvorili utakmicu i imali nakon prve četvrtine vodstvo 20:10, međutim u nastavku je domaćin stigao do preokreta, potpuno je dominirao i uvjerljivo slavio. Ryan Toolson je susret završio sa 17 poena dok je Spencer Nelson dodao 12 poena i sedam skokova. Kod gostiju Michael Roll i Pedro Llompart su ubacili po 13 poena, Henk Norel je dodao 11 skokova dok je Damjan Rudež bio prilično neučinkovit. Za 22 minute ostao je bez poena (0/3 za dva, 0/2 za tri) uz upisana četiri prekršaja.

U dvoboju momčadi koje do ovog kola nisu imale pobjedu, Lagun Aro je na svom terenu poražen od Fuenlabrade 86:75. Od početka susreta gosti su bili bolja i dominantna momčad, vrlo rano su dohvatili visoku prednost i domaćin je tek u posljednjoj dionici koliko toliko smanjio visok zaostatak. Sergij Gladyr je predvodio goste s 20 poena, a sjajan je bio i Leo Mainoldi koji je dodao 17 poena i 15 skokova. Kod domaćina Daniel Diez je ubacio 17 poena, a Raulzinho Neto 13 poena uz pet skokova.

Do rutinske pobjede je stigao Joventut koji je u Badaloni nadigrao Murciju s visokih 92:70. Cijelim tijekom susreta Joventut je bio bolja momčad, nije dopustio gostima da učine završnicu neizvjesnom i zasluženo je odnio bodove. Predvodili su ga Moses Ehambe sa 17 poena (5/10 za tri), Manny Quezada s 15, Albert Oliver s 14 poena i šest asistencija, Corey Fisher 13 poena uz šest skokova, a Nacho Llovet 12 poena uz devet skokova. Kod gostiju Matt Gatens je ubacio 16 poena, a Marcus Lewis 15 uz devet skokova.

• narada10830.10.2012. u 15:39
    a Repesa sve vise pokusa da dode na youtube sa svojm ispadima u time-outu: " ...u napadu gubis loptu, Boga ti j...... -------da ti j....... Boga!!! " Na Simona nakon jeftino prodane lopte kad je Manresa kod -12 malo stisnula.