Srbi bolji od Rusa, Slovenci od Rumunja, BiH potopljena u Linzu

Ivana Strahija • četvrtak, 01.11.2012.

Osim Hrvatske i Slovačke, i ostale su reprezentacije odradile svoje prve utakmice u kvalifikacijama za Euro 2014. Rezultati su manje-više očekivani...

Grupa 1
Španjolska - Portugal 34:20 (16:9)
Makedonija - Švicarska 30:24 (17:9)

U prvoj grupi su slavile Španjolska i Makedonija, protiv Portugala odnosno Švicarske. Španjolci su s uvjerljivih 34:20 pokazali da su se vratili u formu nakon Olimpijskih igara, a posebno su radili, čini se, na obrani, koja je bila odlična u prvom poluvremenu (16:9). Odličan je na golu prema izvještajima bio Arpad Šterbik.

Makedonci su, na krilima Stoilova i Lazarova (6 i 5 golova), pobijedili Švicarsku s 30:24. I u dvorani Boris Trajkovski u Skoplju mogla se vidjeti dobra igra domaćih u obrani (17:9). U drugom je poluvremenu izbornik Zvonko Šundovski u igru poslao i mladce, pa su Švicarci uspjeli smanjiti -8.

Grupa 2
Češka - Izrael 27:22 (14:10)

Rukometna reprezentacija Izraela pokazala je bolju igru no što su očekivali Česi u Zlinu, no 2000 gledatelja ipak je vidjelo pobjedu domaćih rukometaša. Nakon sjajnog starta od 6:1, Česi su se našili u problemima kad su Izraelci smanjili na 11:10, no brzo su se pribrali i priveli poluvrijeme kraju uz uvjerljiviju razliku. U drugom dijelu opet borbena reprezentacija izraela, koja se približava na 21:18, no opet Časi uspijevaju otkloniti opasnost.

Njemačka i Crna Gora svoju utakmicu igraju u četvrtak od 19 sati.

Grupa 3
Norveška - Turska 41:23 (18:12)

Prema očekivanju, Norvaženi su bez problema deklasirali Turke na svom parketu u Stjordalshallenu. To je potvrđeno u prvom poluvremenu, kad su Norvežani došli do 17:8, što su Turci ipak uspjeli ublažiti do isteka 30. minute. U drugom poluvremenu je rezultat brzo došao do +20 (23:13) i povratka za Turke nije bilo. Norvešku reprezentaciju je s 10 pogodaka uvjerljivo predvodio Kristian Björnsen.

Francuska i Litva igraju 1. studenog od 19 sati.

Grupa 4
Hrvatska - Slovačka 25:21 (13:8)
Mađarska - Latvija 32:25 (18:14)

Mađari su u prvoj utakmici kvalifikacija porazili Latviju, idućeg protivnika Golužinih trupa. No, u prvom je poluvremenu situacija za ekipu Lajosa Mocsaija bila prilično napeta, jer su se Latvijci držali dobro i bili na svega -1 (11:10). Promjena na vratima, Mikler umjesto Tatija, kao i bolja forma domaće momčadi u Gyöngyösu, na kraju su presudili. U redovima Mađara najbolji je bio Gabor Csaszar sa šest golova, dok su po pet postigli Kornel Nagy, Tamas Mocsai i Gergely Harsanyi.

Grupa 5
Poljska - Nizozemska 33:22 (16:8)

Dvojbi oko pobjednika nije bilo u susretu Poljske i Nizozemske, a nasljednik Bogdana Wente, Michael Biegler, odradio je sa svojim izabranicima dobar posao. Nizozemci su za Poljake bili tek trening-utakmica, a mnogo govori i podatak da je u drugom poluvremenu rezultat bio i na +13 (25:12).

Šveđani protiv Ukrajinaca igraju večeras od 19.15.

Grupa 6
Slovenija - Rumunjska 34:26 (16:13)
Island - Bjelorusija 36:28 (17:13)

U slovenskim redovima problema nije bilo protiv Rumunjske, koja se na parketu u Kopru držala svega do 12:11. Nakon toga, uz veliku potporu s mreže od Gorazda Škofa (16 obrana) i sjajnog Davida Špilera (5 golova) u polju, Slovenci su prebacili u višu brzinu i susret riješili na svoje zadovoljstvo.

Umjesto Gudmundura Gudmundssona, Islanđane je vodio Aron Kristjanson, novi izbornik, no to nije nimalo negativno utjecalo na momčad, koja je s +8 nadigrala Bjeloruse. Odlični su u domaćim redovima bili Aron Palmarsson i Gudjon Valur Sigurdsson, svaki s po 11 pogodaka.

Grupa 7
Srbija - Rusija 30:29 (15:12)
Austrija - Bosna i Hercegovina 35:24 (18:7)

Rezultatski najneizvjesnija bila je utakmica u niškom Čairu, gdje su Orlovi dočekali Ruse. U prvom je poluvremenu srpska reprezentacija uspjela doći do +3, no to je prokockala u drugom poluvremenu, kad je došlo do problema s realizacijom pa je Rusija uspjela preokrenuti rezultat. Kad je međutim rezultat na semaforu pokazao 17:20, poboljšali su Srbi vlastiti napad i uz dobru rolu Darka Stanića na golu vratili +2 kod 29:27. Rusi se do samog kraja nisu predavali, no uz igrača manje nisu uspjeli ponovno dostići Srbe.

Bosna i Hercegovina nije se uspjela nametnuti u Linzu, gdje je austrijska rukometna vrsta odradila vrlo dobar posao. Uz sedam golova Rolanda Schilingera, utakmica je od samog početka bila jednosmjerna, a Austrijanci su uspjeli napraviti +11 u prvih pola sata.