Češka i Srbija teško do pobjeda, Rusija odradila lakši trening

Matej Milanović • subota, 03.11.2012.

Utakmicama skupina E i F završeno je prvo kolo Svjetskog prvenstva u futsalu, koje se održava u Tajlandu. Češka i Srbija teško su došle do očekivanih pobjeda u skupini E, a u skupini F Rusija je sa 16:0 potopila Solomonsko Otočje, dok je Gvatemala sjajnom završnicom nadigrala Kolumbiju.

Skupina E: Pobjede favorita teže od očekivanja

Češka je protiv Kuvajta, debitanta na Svjetskim prvenstvima, povela već nakon pet minuta, no to je ostao jedini pogodak u prvom poluvremenu. Početkom nastavka veliku je pogrešku napravio igrač Kuvajta Abdulrahman Alwadi, koji je bez razloga točno pred golom zaustavio češko ubacivanje koje bi inače vjerojatno otišlo u aut. Čeh Michal Belej bio je odmah pored i iskoristio je poklon za 2:0 i mirniji nastavak utakmice. Pet minuta prije kraja Češka je došla i do 3:0.

Kada je izgledalo da je utakmica riješena Kuvajt je izvukao vratara i uveo dodatnog igrača i utakmica se odmah zakomplicirala. Česi u 38. minuti u kontri nisu zabili četvrti gol te su ga, iz kontre koja je uslijedila s druge strane, primili. Situaciju je dodatno pogoršao vratar Libor Gercak, kojem je 40 sekundi prije kraja kroz ruke prošao udarac Abdulrahmana Altawaila i Kuvajt je smanjio na 3:2. Muke Europljana smanjio je Shaker Almutairi, koji je 20 sekundi prije kraja zaradio drugi žuti karton i omogućio Česima da posljednje trenutke utakmice igraju s igračem više i izbjegnu neočekivani gubitak bodova na početku turnira.

U skupini E mučila se i Srbija protiv Egipta. U nesadržajnom prvom poluvremenu Egipat je dobro parirao favoriziranom suparniku, koji je do pogotka napokon stigao tek početkom nastavka, u 23. minuti. Egipćani su prilikom srpskog kornera zaboravili da moraju čuvati protivnike, Vidan Bojović utrčao je u prazan prostor i lagano ugurao loptu u mrežu za 1:0. Gol za mirnoću Srbija je postigla tek u 37. minuti, kada je Slobodan Janjić iskoristio penal. U posljednjoj minuti Srbija je povisila i na 3:0, a Egipat je smanjio na konačnih 3:1. Ni Češka, ni Srbija nisu impresionirale u prvom nastupu u Tajlandu i morat će puno bolje odigrati u idućim utakmicama ako žele postići zapaženiji rezultat.

Rezultati:
Češka - Kuvajt 3:2
Srbija - Egipat 3:1

Poredak: Srbija 3, Češka 3, Kuvajt 0, Egipat 0

Skupina F: Odlično drugo poluvrijeme Gvatemale i ruski trening

Kolumbija je protiv Gvatemale imala debi na Svjetskim prvenstvima i stvari su krenule dobro, obzirom da su Južnoamerikanci dvaput vodili u prvom poluvremenu, usprkos promašenom penalu pri rezultatu 1:1. Kolumbija je minimalnu prednost držala sve do polovice nastavka. Tada je u razmaku od tri minute Gvatemala zabila triput i povela 4:2. U posljednjoj minuti Walter Enriquez postavio je konačnih 5:2. Kolumbija je tako drugim poluvremenom za zaborav propustila priliku da pobjedi na debiju, a Gvatemala ima veliku šansu da po prvi put prođe skupinu na Svjetskom prvenstvu.

U drugoj utakmici skupine Rusija je igrala protiv Solomonskog Otočja. Prije četiri godine Rusi su pobijedili 31:2. Ovom prilikom pobjeda je bila manja, no dvoboj je svejedno bio jednosmjeran. Osam pogodaka po poluvremenu bilo je dovoljno za konačnih 16:0 protiv kvalitetno inferiornog suparnika. Ruse je predvodio inspirirani Eder Lima sa sedam golova, koji je tako preuzeo vodstvo u poretku najboljih strijelaca.

Rezultati:
Gvatemala - Kolumbija 5:2
Rusija - Solomonsko Otočje 16:0

Poredak:
Rusija 3, Gvatemala 3, Kolumbija 0, Solomonsko Otočje 0

Raspored četvrtog dana natjecanja

U nedjelju se utakmicama skupina A i C otvara drugo kolo. U skupini A Paragvaj igra s Kostarikom, a Ukrajina protiv domaćina Tajlanda. I Paragvaj i Ukrajina su izraziti favoriti, no posebno bi domaćin, Tajland, mogao iznenaditi. Azijskom predstavniku bi pobjeda osigurala plasman u osminu finala. U skupini C, pak, osminu finala mogu pobjedama matematički osigurati Portugal i Brazil. Portugalci igraju protiv Japana, a Brazil protiv Libije.