Bundesliga, 11. kolo, 09.11.2012, 20:30 h
Mainz 05
Mainz 05 2:1 Nürnberg
Nürnberg

Damir Žbulj • petak, 09.11.2012.

Na otvaranju 11. kola njemačke nogometne Bundeslige Mainz je na domaćem terenu slavio protiv Nürnberga 2:1 te se tako još više približio vodećim pozicijama na ljestvici, a trenutno su s odigranom utakmicom više bolji i od aktualnog prvaka dortmundske Borussije. Ivan Klasnić vratio se nakon ozljede u redove Mainza, ali je čitav dvoboj prosjedio na klupi za rezerve...

Njemačka je još jednom pokazala kako se nogomet igra zbog navijača.

Gužve u okolici stadiona pomaknule su početak dvoboja Mainza i Nürnberga za desetak minuta, kako bi svi s kupljenom ulaznicom imali mogućnost smjestiti se na tribinama i pogledati uvodni susret 11. kola Bundeslige.

Nakon što se oporavio od ozljede ekipi domaćina priključio se i bivši hrvatski reprezentativac Ivan Klasnić. Ipak, započeo je susret na klupi za rezerve s koje je i odgledao čitav dvoboj. Naravno, prvo ime napada Mainza je Mađar Adam Szalai, koji je pred početak ovog kolo zajedno s Mandžukićem dijelio prvo mjesto najboljih njemačkih topnika s osam postignutih pogodaka.

Prošlo kolo bila je prekretnica za formu oba sastav. Mainz je dobru seriju bez poraza prekinuo porazom kod Werdera, dok je Nürnberg svoj crni niz bez pobjede zaustavio protiv Wolfsburga.

Kako su treneri Tuchel i Hecking najavljivali, obje ekipe zaigrale su otvoreno, bez previše kalkulacija, iako je domaći sastav bio uspješniji na otvaranju susreta. Početnu inicijativu kapitalizirali su već nakon 12 minuta igre, ali do pogotka nisu stigli nakon neke organizirane akcije, već nakon odličnog solo prodora Müllera. Nicolai se otarasio svojih čuvara na sredini terena, slobodnu ušetao u kazneni prostor te iskosa s desne strane preciznim udarcem pogodio suprotan kut gostujućeg vratara, koji je iskreno mogao i bolje reagirati.

Puno boljih prvih 20-ak minuta Mainz je okrunio i drugim pogotkom. Još jednu pogrešku obrane koristi Baumgartlinger, koji odličnom asistencijom pronalazi Ivanschitza. Austrijanac izlazi sam ispred gostujućeg čuvara mreže, zaobilazi ga i ubacuje loptu u praznu mrežu, za 2:0 i kako se činilo sigurno vodstvo Mainza.

No, do odmora gosti podižu razinu igre, a nakon nekoliko opasnih situacija ipak su stigli i do pogotka. Prekidi i ubačaji bili su njihovo oružje, a nakon jednog s desne strane Japanca Kiyotakea najviši u skoku je Nilsson. Njegov udarac glavom Wetklo nije mogao zaustaviti.

Odmah početkom nastavka mogao je Szalai i do devetog ovosezonskog pogotka, no, iz izgledne pozicije poslao je loptu preko grede, a tada je krenuo juriš gostiju prema izjednačenju. redale su se ozbiljne prijetnje pred domaćim vratima, no, Mainz je prebrodio krizu, uzvratio pogođenom gredom i postignutim pogotkom, koji nije priznat zbog zaleđa.

U nervoznoj završnici nije bilo promjene rezultata pa je Mainz ipak stigao do četvrte domaće ovosezonske pobjede. Nürnberg je upisao jednak broj gostujućih poraza. U idućem kolu dočekuju u velikom bavarskom derbiju minhenski Bayern, dok će Mainz gostovati kod HSV-a.