Nedodirljivi Real do novog slavlja, odlični Tomić, Žorić i Simon

Branimir Korać • nedjelja, 11.11.2012.

Kompletirano je sedmo kolo Lige Endese nakon kojeg nema drastičnih promjena na vrhu. Real je izbjegao minu na svom parketu i svladao je bez velike muke Bilbao, a u drugom zanimljivom susretu kola Valencia je poražena na svom parketu od Caje Laboral...

Pobjedom u derbiju Real učvrstio prvu poziciju

Sedmo kolo Lige Endese Realu je donio dvoboj protiv Bilbaa koji je jako dobro krenuo u sezonu i u prvih šest utakmica ubilježio je tek jedan poraz. Međutim, gostovanje u Madridu je bilo preteška zadaća i Bilbao se vraća kući s porazom 98:84.

Bio je to susret lišen neke velike neizvjesnosti, Real je dominirao i briljantnim učinkom za tri poena (18/34) spriječio je goste i da pomisle da bi mogli u ovom susretu nešto više napraviti.

U prvom poluvremenu Real je odigrao jako dobro i već na odmoru je imao 53:41. U drugom dijelu nije bilo neke velike prijetnje od strane Bilbaa, momčad Pabla Lasa bez problema je kontrolirala rezultat i u konačnici visoko slavila.

Kod Reala su se istaknuli Rudy Fernandez s 20, Martinas Pocius s 18, Nikola Mirotić sa 17 i Sergio Llull sa 16 poena. Lull je dodao i sedam asistencija. Dontaye Draper je za 11 minuta ostao bez šuta uz četiri podijeljene asistencije. Kod Bilbaa Lamont Hamilton je ubacio 16 poena i uhvatio 11 skokova, a Alex Mumbru je upisao 16 poena i pet skokova. Fran Pilepić je za sedam minuta poput Drapera ostao bez pokušaja, a jedino što je uspio napraviti je jedna osobna pogreška.

Barcelona posramila posljednjeplasiranu Manresu

Pravu katastrofu doživjela je Manresa na gostovanju u Barceloni. Barcelona je potvrdila da je za nekoliko klasa jača momčad i trener Xavi Pascual imao je dovoljno prostora za isprobavanje taktičkih zamisli, ali i za odmaranje glavnih igrača.

Već nakon prve četvrtine sve je bilo jasno, Barcelona je nakon prvih deset minuta imala 27:9, a s identičnih rezultatom je dobila i drugu dionicu te na poluvremenu vodila s ogromnih 54:18.

Nakon ovakvog ulaska u utakmicu, sve što je preostalo gostima je bilo spašavanje časti i pokušaj smanjenja ovog ogromnog zaostatka. Nije im to pošlo za rukom, i u drugih 20 minuta Barcelona je posve dominirala iako je na parketu bila prilično šarena ekipa.

Prvo ime utakmice bio je hrvatski centar Ante Tomić koji je za 19 minuta ubacio 16 poena (7/10 za dva, 2/2 slobodna), uhvatio šest skokova i podijelio četiri asistencije. Slijedio ga je Marcelinho Huertas s 13 poena. Kod gostiju Salva Arco je ubacio 15 poena, a Adam Hanga 12 uz pet skokova.

Simon i Žorić odveli Unicaju do pobjede

Unicaja je upisala pobjedu na gostovanju kod Lagun Ara 67:54, a velike zasluge za to imaju hrvatski reprezentativci Luka Žorić i Krunoslav Simon. Njih dvojica bili su najbolji kod Unicaje u ovom susretu, Simon je ubacio 15 poena (3/4 za dva, 1/1 za tri), a Žorić je dodao 13 poena (5/12 za dva) i uhvatio 11 skokova.

Bila je to utakmica koju je Repešina momčad mogla i bezbolnije riješiti u svoju korist. Odlično je Unicaja otvorila susret, dobila prvu četvrtinu s visokih 26:12, međutim do poluvremena se domaćin vratio u igru.

Po povratku iz svlačionice Unicaja je ponovno zaigrala bolje, posebno dobro igrala je u obrambenoj fazi i prednost je sve više rasla. U posljednjoj dionici gosti su bili nadomak 20 poena viška i rutinski su priveli meč kraju.

Dok su Simon i Žorić odradili odličan posao na strani Unicaje, najbolji u redovima domaćina bio je Ibekwe koji je uz ubačenih 11 poena uhvatio i šest skokova.

Caja se oporavila od zagrebačkog poraza i preokretom slavila u Valenciji

Uz dvoboj Reala i Bilbaa, najviše pozornosti u ovom kolu privlačio je dvoboj Valencije i Caje Laboral. Slavili su gosti iz Vitorije 79:75 iako je domaćin imao priliku upisati pobjedu, no nije imao konstantnosti u igri, a na kraju niti dovoljno koncentracije.

Perasovićeva momčad je odlično odradila prvih 20 minuta, imala je u tom razdoblju i najviših 41:23, međutim nije uspjela sačuvati tu prednost i Caja Laboral se u drugom poluvremenu potpuno opravila i stigla do preokreta.

Do sredine treće dionice Valencia je još uvijek bila na rubu dvoznamenkastog vodstva, a onda su gosti složili seriju 8:0 predvođeni raspoloženim Causeurom te smanjili na 58:55. Isti igrač je na isteku treće dionice donio i prvo vodstvo Caji te se do kraja susreta igralo bez prevelikih bjegova.

Tri minute prije kraja susreta Caja je vodila 72:67, no Quinn i Doellman vraćaju domaćina u igru, a na ulasku u posljednju minutu Pau Ribas tricom donosi Valenciji vodstvo 75:73. Bili su to ujedno i posljednji poeni Valencije čiju je sudbinu tricom zapečatio Causeur.

Kod Ivanovićeve momčadi istaknuli su se Causeur s 22 poena, Nocioni sa 16 poena i šest skokova te Pleiss s devet poena i deset skokova. Kod Valencije Ribas je ubacio 16 poena, Doellman 13, a Liščuk 12 uz pet skokova.

Novi šok za Cajasol, u Sevilli se osladio CB Canarias

Košarkaši Cajasola nastavljaju s očajnim igrama ove sezone. U sedmom kolu je upisan već šesti poraz, a ovaj put ih je u Sevilli iznenadio novak CB Canarias koji je stigao do prve prvoligaške pobjede. Ponovno je Cajasol solidno odigrao jedan dio utakmice, ali kada je uslijedila kriza, nisu se uspjeli iz nje izvući. Nakon čak i dobrih prvih 20 minuta, u drugom poluvremenu domaćin je sve više padao i na kraju je ubilježio visok poraz 79:68.

Najveće zasluge za ovu pobjedu odnose Nicolas Richotti koji je ubacio 15 poena te Ricardo Uriz koji je dodao 14 poena, šest skokova i pet asistencija. U domaćem sastavu John Holland je ubacio 19 poena, a Tomaš Satoransky 16 uz sedam skokova.

Novi neugodan poraz upisala je Fuenlabrada koja nije imala šanse u gostima kod Herbalifea. Gran Canaria je bila uvjerljiva sa 73:52 uz posao obavljen već praktički do poluvremena. S 18 poena i pet skokova istaknuo se Brad Newley dok je Spencer Nelson dodao 16 poena i osam skokova. Kod Fuenlabrade Sergij Gladir je ubacio 12 poena uz šest skokova, a Sergio Sanchez je dodao deset poena.

Do gostujuće pobjede i to bez većih problema stigla je Zaragoza koja je u Madridu nadigrala Estudiantes. Favorizirani domaćin odigrao je jednu od lošijih utakmica ove sezone i nije mogao izbjeći poraz 83:68. Stefansson je predvodio goste sa 16 poena, Michael Roll je dodao 13, Van Rossom 11 uz pet skokova i pet asistencija, a Damjan Rudež je za 24 minute također ubacio 11 poena (1/2 za dva, 3/6 za tri). Henk Norel je upisao deset skokova. Kod Estudiantesa German Gabriel je ubacio 18 poena uz šest skokova, a Granger je dodao 13 poena i pet asistencija.