MAXtv Prva liga, 16. kolo, 17.11.2012, 15:00 h, Stadion HNK Cibalia, gledatelja: 700
Suci: Fran Jović, Igor Krmar, Dario Vrabec (svi Zagreb), Igor Križarić (Čakovec)

Josip Tolić • subota, 17.11.2012.

U ogledu 16. kola MAXtv Prve lige u Vinkovcima Cibalia je došla do vrijedne pobjede nad Splitom pogocima Tomislava Mazalovića i Petra Filipovića. Crveni su se vrlo dobro držali cijeli dvoboj, poveli već u petoj minuti i parirali unatoč isključenju Glumca već u 17., no do boda ipak nisu uspjeli doći.

Marko Terzić
82'
16
Niko Tokić
87'
25
Marko Čulić
89'
Ivan Radeljić
19'
32
Dražen Bagarić
59'
23
Goran Paracki
81'
Zoran Vulić

Negativna je serija prekinuta i Željko Kopić može mirno spavati. Nogometaši Cibalije u borbenoj su i zanimljivoj utakmici 16. kola MAXtv Prve lige svladali Split 2:1 i uzeli važne bodove u borbi za ostanak u elitnom društvu.

Poveli su gosti već u petoj minuti preko Vinkovčanina Ivana Barabana, no presjeklo ih je isključenje Tomislava Glumca u 17. nakon kojeg je Tomislav Mazalović s bijele točke donio poravnanje Nebeskoplavima. Trenutke dekoncentracije Splitovaca početkom drugog poluvremena iskoristio je Petar Filipović pogodivši za 2:1, no do troboda su Kopićevi izabranici morali strepiti sve do početnog sudačkog zvižduka.

Nije trebalo proći mnogo vremena da ogled u Vinkovcima postane vrlo zanimljiv. Već u petoj minuti gosti su došli do vodstva, a u akciji su sudjelovala upravo dva bivša člana Nebeskoplavih. Obrana Cibalije nije uspjela raščistiti opasnost u zoni udarca, Belle je potom proigrao Radotića koji upošljava Ivana Barabana, a napadač Crvenih uz malo sreće pogađa lijevi donji kut za 0:1.

Rani zaostatak nije ostavio previše traga na domaćinima. Prijetili su u prvih četvrt sata bezuspješno Bartolović, Filipović i Vitaić, no u 17. minuti napor se isplatio. Frane Vitaić uputio je sjajnu dubinsku loptu za Mladena Bartolovića koji ulazi u šesnaesterac gostiju. Tamo ga s leđa zaustavlja Tomislav Glumac i dobiva izravan crveni karton, a Nebeskoplavima nudi priliku da s bijele točke vrati rezultat na početak.

Ultrasi pozdravili generale

Kao i u ostalim susretima ovog kola Prve lige, prije početka utakmice održana je minuta šutnje za žrtve pada Vukovara 1991., no potom se na tribinama prolomio pljesak. Ultrasi su izvjesili transparent podrške oslobođenim hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču:

"To ne ide u zastaru, to ostaje za pamćenje – 1991. Vukovar, Škabrnja, Haag 2012."

Prigodu nije propustio Mazalović postigavši svoj treći pogodak ove sezone, nakon što je dvaput matirao Lokomotivu u rujnu u slavlju 3:2. Brzo je reagirao gostujući strateg Vulić uvevši stopera Radeljića umjesto strijelca Barabana i pokazalo se da je to bio dobar potez jer Nebeskoplavi nisu mogli lagano dolaziti u prilike za gol. Tek su iz daljine tukli Bartolović i Pavličić, no nisu pogodili okvir, dok je Belle testirao Matkovića dvije minute prije predaha.

Željko Kopić iskoristio je odmor na najbolji mogući način i motivirao svoje igrače da brojčanu prednost što prije kapitaliziraju. Tek nešto više od pet minuta igre u nastavku trebalo im je da im to pođe za rukom. Petar Filipović dobio je loptu na osam metara s desne strane, opalio bez zadrške i pogodio bliži kut za preokret. Vulić je nakon toga ipak morao poduzeti nešto po pitanju napada pa je ubacio Bagarića umjesto Pehara i poremetio koncentraciju domaćinima.

Imali su, naime, domaćini još prilika do sredine drugog dijela, ali igrači Crvenih djelovali su mirno i povezano. Dario Župarić u 62. minuti zakasnio je na ubacivanje Pavličića, u idućoj je minuti Filipović okušao svoj udarac s 25 metara, a nedugo potom Bartolovićev je pokušaj otišao u blok.

Uvukao se strah u redove Nebeskoplavih do kraja dvoboja, a Splitovci su propustili dvije velike prigode za izjednačenje. U 68. minuti Ante Rebić poslužen je na osam metara u čistoj situaciji, no nije pogodio loptu, baš kao što se nije snašao ni Nino Galović sedam minuta prije kraja nakon ubacivanja Kvesića.

Domaći strateg u završnici je pokušao trima izmjenama razbiti tempo igre gostiju, što mu je djelomično i uspjelo. Imao je Split još jednu šansu s igračem manje doći do vrijednog boda nakon što se Rebić našao u situaciji "jedan na jedan" s Cibalijinim vratarom Matkovićem, ali čuvar mreže Nebeskoplavih sačuvao je svoj gol i pritom se ozlijedio.

Tri su boda tako ostala domaćinima, no ne bi bilo nezasluženo da su Crveni uzeli remi iz ovog dvoboja. Vinkovčanima će ovaj trobod puno značiti jer su smanjili zaostatak za zonom spasa i Istrom 1961 na četiri boda, dok Split zasad ostaje peti.

• cameosis18.11.2012. u 14:33
    koliko hatera splita ovdje ima, nevjerojatno! šteta za izgubljena tri boda, ali mora se ići dalje. svaka čast cibaliji.
    cameosis
  • Obrisan korisnik17.11.2012. u 23:39
    pa realno, nije cibalia barcelona pa da totalno dominira protiv objektivno jače momčadi pa čak i sa igračem više. pobjeda je tu, ne znam čemu kritike, nije da cibalia pobjeđuje u serijama pa se mora tražit dlaka u jajetu
  • Obrisan korisnik17.11.2012. u 21:26
    Bravo?!? Ne znam koliko je ta riječ prikladna kad pobjedničku ekipu, koja igra s igračem više preko 70 minuta od kojih preko pola sata dozvoljava protivniku da bud ravnopravan, čak i izbori nekoliko mrtvih šansi... Bod Splita ovdje ne bi bio nezaslužen...
  • Obrisan korisnik17.11.2012. u 20:15
    cestitke na pobjedi, jebeno su to zasluzili, vrijeme je da mozda dobiju i placu!!!
  • Obrisan korisnik17.11.2012. u 18:32
    Eh. Poletjeli nakon pobjede protiv Dinama pa sad okusili kako su se plavi osjećali nakon prošlotjedne utakmice. Bravo za Vinkovčane!