Perasović, Tabak i Repeša nastavljaju s pobjedama u Španjolskoj

Branimir Korać • ponedjeljak, 03.12.2012.

Deseto kolo Lige Endese nije donijelo neke neočekivane rezultate. Favoriti su slavili, a u utakmici kola značajno oslabljena Valencia odnijela je pobjedu s vrućeg gostovanja kod Gran Canarije...

Real Madrid - CAI Zaragoza 94:79

Košarkaši Reala i dalje ne znaju za poraz. I nakon deset kola su jedina neporažena momčad Lige Endese, a u desetom kolu su svladali Zaragozu 94:79. Susret je odlučen u posljednjoj četvrtini koju su Madriđani dobili zahvaljujući odličnoj igri u napadu.

Do posljednjih deset minuta Zaragoza se dosta dobro držala, međutim u završnih deset minuta su sve u svoje ruke preuzeli Rudy Fernandez i Jaycee Carroll i poveli su seriju Reala za odvajanje na 82:67. Do kraja susreta više nije bilo opasnosti po domaćina koji je mirno priveo utakmicu kraju.

Carroll je utakmicu završio s 18 poena, Fernandez s 15, a Mirza Begić je dodao 14. Dontaye Draper je za 18 minuta ubacio sedam poena (1/2 za dva, 1/2 za tri) uz tri asistencije. Kod Zaragoze Henk Norel je ubacio 20 poena i uhvatio deset skokova, a Sam van Rossom je dodao 15 poena i šest asistencija. Damjan Rudež je za 19 minuta ubacio osam poena (3/5 za dva, 0/2 za tri) uz dva skoka.

Herbalife Gran Canaria - Valencia 65:79

Perasovićeva Valencia oslabljena neigranjem Markovića, Liščuka i Faveranija upisala je veliku pobjedu na uvijek teškom gostovanju kod Gran Canarije. S obzirom na sve probleme s kojima se suočio uoči ovog susreta, Perasović može biti itekako zadovoljan i ovo je za njega možda i najvažnija pobjeda u dosadašnjem dijelu sezone.

Od odličnog otvaranja susreta Valencia je dominirala i bila bolji protivnik. Imala je u drugom dijelu i 17 poena prednosti, da bi Gran Canaria ipak uspjela zaprijetiti i smanjiti na minus sedam. No kada su domaćini ostali zbog ozljede bez korisnog Eulisa Baeza, ostali su i bez nekih šansi za povratak. Valencia je ponovno stvorila visoku prednost i mirno privela utakmicu kraju.

Justin Doellman je predvodio goste s 23 poena, a 14 je dodao Rodrigo San Miguel. Kod domaćina Uroš Slokar je ubacio 12 poena uz pet skokova, a Brad Newley i Javier Beiran su dodali po devet poena.

Bilbao Basket - Assignia Manresa 83:63

Bilbao nastavlja s odličnim igrama ove sezone. Momčad Fotisa Katsikarisa odigrala je 16 utakmica ove sezone i ubilježila čak 14 pobjeda, a 14. pobjeda stigla je na domaćem parketu protiv Manrese. Reklo bi se - ništa neočekivano. Manresa je vrlo loše ušla u sezonu i jedan je od kandidata za ispadanje te se teško nosila s raspoloženim Bilbaom.

Od samog početka susreta Bilbao je bio u vodstvu i kada bi se Manresa približila, uslijedila bi serija za bijeg na dvoznamenkastu prednost. Taj posljednji bijeg na startu drugog poluvremena potpuno je demoralizirao goste koji su upisali vrlo visok poraz.

Najbolji u redovima pobjednika bili su Axel Hervelle s 13 poena i osam skokova te Adrien Moerman s također 13 poena. Fran Pilepić je za 19 minuta ubacio osam poena (2/3 za dva, 1/1 za tri) uz po dva skoka i asistencije. Kod Manrese Troy DeVries je ubacio 23 poena, a Josh Asselin 12.

Lagun Aro - Caja Laboral 69:71

Žan Tabak je uspio podići momčad Caje Laboral nakon što je bila na potpunom dnu poslije odlaska Duška Ivanovića. I u Euroligi i u Ligi Endesi upisane su dvije tijesne pobjede u neizvjesnim završnicama nakon što je protivnik imao prednost uoči samog finiša što je ipak dokaz psihičkog podizanja momčadi.

Ipak, očekivalo se kako će Caja lakše doći do pobjede na gostovanju kod Lagun Ara, međutim briljantan dan Javiera Salgada je doveo momčad iz Vitorije u prilične probleme. Početak utakmice je pripao Tabakovoj momčadi, no Lagun Aro se polako približavao i uspio je preuzeti vodstvo. Srećom po Caju raspoložen je bio i Andres Nocioni koji je držao goste iznad vode, a u samoj završnici Nemanja Bjelica je potvrdio pobjedu gostiju.

Nocioni je briljirao s 21 poenom i 14 skokova, a deset poena dodao je Brad Oleson. U domaćem sastavu već spomenuti Salgado je ubacio 27 poena uz tricu 7/8 čemu je dodao i pet asistencija. Ibekwe Ekene ga je dobro pratio sa 16 poena i sedam skokova.

Barcelona Regal - Cajasol 78:64

Sve osim uvjerljive pobjede Barcelone protiv trenutno najneraspoloženije momčadi lige Cajasola bilo bi veliko iznenađenje. Cajasol igra u kriminalnoj formi u španjolskom prvenstvu i u Barcelonu je otputovao na put bez nade s kojeg se vratio s porazom 78:64.

Prvo poluvrijeme bilo je po volji Aita Garcije, Barcelona je bila u zaostatku tri poena na odmoru, međutim u drugom dijelu su vrlo brzo stvari počele sjedati na svoje mjesto. U prvom dijelu domaćin je malo koristio igrače u reketu, no kada su počeli igrati na Antu Tomića, ovaj je odgovorio s devet brzih poena i vratio Barceloni kontrolu nad rezultatom. Cajasol je ušao u svoju poznatu "crnu rupu" i Barcelona je napravila seriju 24:5 u osam minuta i pobjegla na 53:40 što gosti više nisu ugrozili.

Tomić je bio ponajbolji pojedinac u redovima Barcelone i za 25 minuta je ubacio 13 poena (5/8 za dva) uz osam skokova, a 13 poena je dodao i Joe Ingles. Kod Cajasola Luka Bogdanović je ubacio 19 poena, a po 13 su dodali Brian Asbury i Tomaš Satoransky.

Asefa Estudiantes - Blusens Monbus 89:66

Dobru košarku ove sezone igra momčad Estudiantesa koja je na svom parketu ugostila Blusens Monbus iz Obradoira. Još kada se poklopi i sjajan šuterski dan za Carla Englisha i veći protivnici od Blusensa nemaju što tražiti u Madridu.

Da će to biti lagan posao za Estudiantes, nije se moglo naslutiti nakon prvih 20 minuta. Gosti su se odlično držali, na poluvremenu je bilo 40:40 i činilo se kako će se domaćin morati do kraja susreta pošteno potruditi da bi stigao do pobjede. No drugih 20 minuta bilo je potpuno drugačije od prvog poluvremena, na terenu je stajala samo jedna momčad, a koš gostiju nemilice je punio English. Završilo je visokih 89:66 za domaćina koji tako ostaju u gornjem dijelu ljestvice.

English je sjajan dan začinio s čak 39 poena i tricom 8/11 čemu je dodao i šest skokova. Osim njega dobar je bio i German Gabriel s 13 poena, sedam skokova i šest asistencija. Kod gostiju se istaknuo Alberto Corbacho s 21 poenom i tricom 6/12 dok je Robbie Hummel dodao devet poena i devet skokova.

Unicaja - UCAM Murcia 85:58

Dugogodišnja zvijezda Unicaje Bernie Rodriguez nakratko se vratio u Malagu i to u dresu Murcije. No gostovanje nije prošlo kako je želio, Murcia je upisala vrlo visok poraz, a Rodriguez je odigrao vrlo lošu utakmicu.

Unicaja je i prije susreta važila za favorita i očekivala se njezina pobjeda. Nakon malo sporijeg ulaska u utakmicu, u drugoj četvrtini se domaćin razigrao te na krilima povratnika nakon ozljede Sergija Vidala stvorio visokih plus 15 na poluvremenu. Bilo je jasno da će gosti vrlo teško napraviti nešto više u ovom susretu te je domaćin još dodatno povećao prednost u nastavku utakmice.

Vidal je s 15 poena predvodio strijelce Unicaje, a jako dobru utakmicu odigrao je i Luka Žorić koji je za 22 minute ubacio 14 poena (6/7 za dva) te uhvatio sedam skokova. Kruno Simon se pridružio dobroj predstavi domaćina te je za 19 minuta dodao 11 poena (3/4 za dva, 1/2 za tri) uz tri skoka. Kod Murcije Joe Ragland je ubacio 20 poena i uhvatio pet skokova.

Joventut - Canarias 92:81

Joventut je umalo upisao jedan od najglupljih poraza sezone. Momčad Salvadora Maldonada je vodila na kraju prvog poluvremena s čak 29 poena razlike da bi dopustila gostima da naprave ogroman povratak.

Sve je izgledalo idealno po Joventut u prvih 20 minuta. Napad je funkcionirao odlično, obrana je bila dobra i imali su vodstvo 57:28. Međutim, onda se u drugih 20 minuta sve preokrenulo. Gosti su zaigrali na nekoliko razina više i čak uspjeli povesti 77:74. Srećom po Joventut, onda su sve u svoje ruke preuzeli Corey Fisher i Ognjen Kuzmić koji su spriječili pravu blamažu i osigurali su momčadi iz Badalone pobjedu.

Fisher je ubacio 29 poena (5/7 trica) i dodao pet asistencija, a Kuzmić je ubacio 11 poena i uhvatio isto toliko skokova. Kod gostiju Ricardo Guillen je ubacio 18 poena, Saul Blanco 15, a Jakim Donaldson 11.

Blancos de Rueda Valladolid - Mad-Croc Fuenlabrada 102:104 (92:92)

Fuenlabrada je na gostovanju u Valladolidu tražila pobjedu koja ju odvodi iz one najopasnije zone. Nakon velike borbe koja je trajala 45 minuta, gosti su ipak uzeli pobjedu 104:102.

Fuenlabrada je mogla do pobjede i u regularnom dijelu utakmice, imala je i 19 poena prednosti, međutim Valladolid se uspio vratiti. U završnici 40 minuta bilo je obostrano dosta pogrešaka i završilo je 92:92 te se otišlo u produžetak. Tamo je Fuenlabrada uspjela izboriti pobjedu ubačajem sa sirenom Sergija Gladira za konačnih 104:102.

Prvo ime susreta bio je James Feldeine s 31 poenom dok su Quino Colom i Kristaps Valters kod gostiju dodali po 15 poena. U domaćem sastavu Nacho Martin je ubacio 26 poena uz šest skokova, a Ian O'Leary je dodao 15 poena i 12 skokova.