Realovoj seriji nema kraja, Tabakova Caja u pobjedničkom nizu

Branimir Korać • ponedjeljak, 10.12.2012.

11. kolo Lige Endese nije donijelo pad Reala koji je i dalje stopostotan. Seriju pobjeda nastavila je Caja Laboral dok su neočekivane poraze upisali Bilbao, Unicaja i nešto manje Valencia...

Asefa Estudiantes - Real Madrid 74:87

Gradski derbi između Estudiantesa i madridskog Reala je najavljivan kao moguća mina za dosad neporaženi Real. Međutim, nije bio, momčad Pabla Lasa je pokazala i u ovom susretu kako je ove sezone nedodirljiva te je otišla do pobjede 87:74.

Bila je to utakmica s dva potpuno različita poluvremena. Prvo poluvrijeme donijelo je atraktivnu košarku s čak 110 poena pri čemu su obje momčadi ubacile više od 50 poena, a prednost je bila na strani Reala 58:52. Bilo je tu i tehničkih pogrešaka, povišenih tenzija, dok je drugo poluvrijeme bilo posve drugačije.

Napadi više nisu bili toliko učinkoviti, a Real se ipak više istaknuo, uspio se odvojiti i stvoriti dvoznamenkastu prednost. Dogodilo se to kada je u igru ušao Dontaye Draper koji je dodatno unio energiju u gostujuću momčad i u kooperaciji s Mirotićem odveo Real do 70:57 nakon čega za domaćina nije bilo povratka.

Draperovi brojevi ne odaju da je odradio dobar posao, međutim dojam je više od statistike. Igrao je deset minuta i ubacio četiri poena (2/2 za dva, 0/2 za tri) uz dva skoka dok su u njegovoj momčadi najistaknutiji bili Rudy Fernandez sa 17 poena te Sergio Llull s 15 poena (5/8 trica) i pet skokova. Kod domaćina German Gabriel je ubacio 24 poena, a Carl English 16 poena, ali uz šut 4/18.

Caja Laboral - UCAM Murcia 87:83

Iako je Caja teže od očekivanja izašla na kraj sa skromnom Murcijom, Žan Tabak može biti zadovoljan kako je krenula njegova avantura na klupi kluba iz Vitorije. Osim onog startnog poraza protiv Žalgirisa, Tabak je bilježio samo pobjede i pokrenuo je klub koji je bio na samom dnu.

Protiv Murcije se očekivao lagan posao, međutim nije sve išlo prema planu. Tek u samoj završnici Caja je uspjela potpuno slomiti otpor Murcije i otići do pobjede.

Murcia u dosadašnjih 15 gostovanja u Vitoriji nije uspjela doći do pobjede, bilježila je redom uvjerljive poraze, međutim ovaj put je bila blizu. Minutu i pol prije kraja susreta kod vodstva domaćina 81:77 imala je dva napada za približavanje, no prvo je Ragland nagazio liniju, zatim je promašio tricu, a nakon skoka u napadu Rodriguez je dao loptu u ruke domaćinu koji preko Olesona, Heurtela i Nocionija završava priču.

Fabien Causeur je bio najbolji pojedinac kod domaćina s 18 poena, a 12 poena je dodao Nemanja Bjelica. Kod gostiju 17 poena i šest skokova potpisao je Jose Angel Antelo, a 17 poena i sedam asistencija Bernie Rodriguez.

Blancos de Rueda Valladolid - Valencia 74:66

Perasovićeva Valencia je unatoč čak 20 skokova u napadu i 23 izgubljene lopte protivnika uspjela izgubiti na gostovanju u Valladolidu 74:66. Goste je uništio užasan šut iza linije 6.75, ispucali su čak 22 trice, a pogodili svega dvije.

Od početka je sve krenulo krivim tokom po Valenciju, Valladolid je imao potpunu kontrolu nad susretom i vrlo brzo je stvorio visoku prednost. Do poluvremena su gosti uspjeli malo smanjiti zaostatak, međutim niti početak drugog dijela nije bio posebno dobar što domaćin ponovno koristi. Posljednje približavanje Valencije bilo je kada je došla na 66:62, ali Valladolid je uspio sačuvati mirnoću i spriječiti potpuni preokret.

Pobjeda je ostvarena na krilima 16 poena i sedam skokova Othella Huntera te po 16 poena i šest skokova Nacha Martina i Iana O'Learyja. U Valencijinoj momčadi Bojan Dubljević je upisao 16 poena i pet skokova, a Pau Ribas 14 poena i osam skokova.

Lagun Aro - Herbalife Gran Canaria 72:94

Odličnom igrom u drugom poluvremenu Gran Canaria je ubilježila pobjedu na gostovanju kod Gran Canarije 94:72. Lagun Aro je tako za razliku od gostiju nastavio seriju poraza i nalazi se prikovan za dno ljestvice.

Susret je odlučen u drugom poluvremenu nakon što su se igrači Lagun Ara dobro držali u prvih 20 minuta. U nastavku je na terenu bila samo jedna momčad i Gran Canaria je to razdoblje dobila rezultatom 51:31.

U pobjedničkom sastavu najistaknutiji su bili Spencer Nelson s 21 poenom, deset skokova i šest asistencija te Brad Newley s 18 poena. Kod Lagun Ara Ibekwe Ekene je ubacio 14 poena uz šest skokova, a Jermaine Taylor je dodao 12 poena i pet skokova.

Bilbao Basket - Cajasol 76:79

Iznenađenje kola priredio je dosad vrlo loš Cajasol koji je slavio na gostovanju u Bilbau. Domaćin je nakon solidnih prvih 20 minuta pao u nastavku i Cajasol je to iskoristio i stigao do vrijedne pobjede za bijeg sa samog začelja.

U infarktnoj završnici domaćin je vodio 76:74 do šest sekundi prije kraja kada Tomaš Satoransky ubacuje uz prekršaj, pogađa i slobodno bacanje te donosi prednost gostima. Bilbao je imao priliku za posljednji napad, međutim Nikos Zisis tri sekunde prije kraja gubi loptu, a Sastre s linije slobodnih bacanja podiže na 79:76.

Kod Cajasola su dobar posao odradili Satoransky s 18 poena i Luka Bogdanović s 13 poena i pet skokova. Kod domaćina Alex Mumbru je ubacio 24 poena, a Konstantinos Vasileiadis 15. Fran Pilepić je dobio pune dvije sekunde.

Joventut - Barcelona 63:78

Barcelona je protiv lokalnog rivala Joventuta stigla do gostujuće pobjede 78:63. Odlučilo je užasno otvaranje drugog poluvremena od strane domaćina koji je ubacio svega dva poena u trećoj četvrtini.

Joventut se sasvim solidno držao u prvom dijelu, uspio se vratiti iz velikog minusa, međutim na početku drugog poluvremena je očajno reagirao i za to je kažnjen. Barcelona je iskoristila napadački najgorih deset minuta Joventuta ove sezone, odvojila se ponovno na dvoznamenkastu prednost i otišla do pobjede.

Predvodili su je Juan Carlos Navarro s 12 poena i pet asistencija te C.J. Wallace s 11 poena i sedam skokova. Ante Tomić je odradio 20 minuta i ubacio osam poena (4/7) za dva uz pet skokova. Kod Joventuta Corey Fischer je ubacio 15 poena, Manny Quezada 11, a Pere Tomas deset poena.

Assignia Manresa - CAI Zaragoza 75:82

Zaragoza je na najbolji način odradila posao na gostovanju kod slabe Manrese. Momčad vrlo dobrog Damjana Rudeža na kraju je slavila 82:75 zahvaljujući dobrom poslu Henka Norela i Michaela Rolla u završnici kada je Manresa stigla na minus tri i zaprijetila preokretom.

Inače, Zaragoza je od samog početka dominirala utakmicom, imala prednost i bila bolji protivnik. Manresa se polako približavala, ali nikako nije uspjela napraviti preokret. Presudila je velika prednost gostiju u skoku, imali su čak 20 skokova više.

Roll je susret završio s 20 poena, sedam skokova i pet asistencija dok je 20 poena ubacio i Damjan Rudež i to za 28 minuta uz šut (3/4 za dva, 4/6 za tri). Kod domaćina Troy DeVries je ubacio 24 poena, a Charles Ramsdell 13.

Unicaja - Blusens Monbus 70:76

Obradoiro je jedno od ugodnijih iznenađenja ove sezone, a to je potvrdio i na gostovanju kod Unicaje. Iako je Repešina momčad ušla u utakmicu kao favorit, pobjedu su na kraju odnijeli gosti.

U prilično izjednačenom dvoboju gosti su se odvojili na početku drugog poluvremena, došli su do dvoznamenkaste prednosti i Unicaja nije uspjela do kraja vratiti rezultat pod svoju kontrolu.

Ponovno je vrlo raspoložen bio sjajni šuter Alberto Corbacho koji je ubacio 28 poena (6/9 trica), a slijedio ga je Levon Kendall s 13 poena i pet skokova. Kod domaćina Kruno Simon je ubacio 14 poena (2/4 za dva, 2/5 za tri) uz četiri skoka, toliko je dodao i Zoran Dragič dok je Luka Žorić upisao 12 poena (4/4 za dva) uz pet skokova.

Mad-Croc Fuenlabrada - CB Canarias 65:73

U dvoboju momčadi iz donjeg dijela ljestvice Fuenlabrada je upisala domaći poraz od Canariasa 73:65.

Loš početak utakmice domaćin je nekako nadoknadio do odlaska na odmor, ali ponovno je u drugom dijelu loše reagirao i morao se pomiriti s porazom.

Ricardo Uriz je predvodio goste s 15 poena, sedam skokova i šest dodavanja dok je Levi Rost dodao deset poena. Kod domaćina James Feldeine je upisao 27 poena, međutim nije imao podršku suigrača.