Real slavio i 12. put, Nocioni nastavio niz Caje Laboral

Branimir Korać • nedjelja, 16.12.2012.

12. kolo Lige Endese donijelo je i 12. pobjedu za madridski Real. Novu pobjedu upisala je Caja Laboral te seriju pobjeda pod Tabakovim vodstvom produžila u svim natjecanjima na osam...

Blusens Monbus - Real Madrid 87:97

Real nastavlja bilježiti sjajne predstave u španjolskom prvenstvu i već je stigao do 12. pobjede bu isto toliko utakmica. Jedina neporažena momčad dosadašnjeg dijela sezone gostovala je kod Blusens Monbusa i slavila 97:87 u susretu u kojem joj je napad bio na visokoj razini, no obrana nije funkcionirala jednako tako.

U zanimljivom susretu gosti su se odvojili u drugom poluvremenu kada su pobjegli na dvoznamenkastu prednost da bi se Blusens uspio približiti na 78:74. Ipak, do kraja susreta Real je sačuvao stečenu prednost i upisao pobjedu.

Predvodili su ga Sergio Llull s 22 poena i Rudy Fernandez sa 16 poena dok je Dontaye Draper za 12 minuta ostao bez ijednog pokušaja s igre i s linije slobodnih bacanja. Kod Blusensa Levon Kendall je ubacio 20 poena, a Alberto Corbacho 12.

Valencia - Joventut 107:75

Spektakularnom drugom četvrtinom Valencia je uništila Joventut i krenula na put prema ogromnoj pobjedi 107:75. Momčad Velimira Perasovića ovom pobjedom plasirala se odmah iza nedodirljivog Reala.

Već spomenuta druga četvrtina bila je ključna i na poluvremenu je već sve bilo jasno. Tu dionicu igre Valencia je dobila s čak 27 poena razlike (38:11) i uz četiri trice Thomasa Kelatija u tom dijelu igre riješila pitanje pobjednika.

Kelati je susret završio s 26 poena (6/9 trica), a 23 poena je dodao Justin Doellmann. Kod Joventuta po 17 poena ubacili su Tony Gaffney i Moses Ehambe.

Herbalife Gran Canaria - Barcelona 81:69

Barcelona je na tradicionalno teškom gostovanju kod Gran Canarije ponovno upisala poraz. U osam posljednjih gostovanja kod ovog protivnika Barcelona je upisala čak sedam poraza.

Novi poraz 81:69 je stigao unatoč vrlo dobroj igri Ante Tomića koji je ubacio 15 poena, uhvatio 12 skokova i podijelio tri asistencije. U drugom poluvremenu Barcelona je vodila 50:41, no nakon toga je domaćin napravio veliki preokret i serijom 29:8 preuzeo kontrolu nad rezultatom i mirno priveo susret kraju.

Osim Tomića u redovima Barcelone 15 poena je ubacio i Juan Carlos Navarro, a 11 je dodao Pete Mickeal. U domaćem sastavu Spencer Nelson je ubacio 20 poena i uhvatio deset skokova, a 13 poena je dodao Brad Newley.

Caja Laboral - Bilbao Basket 81:80

Preporođena Caja Laboral upisala je još jednu pobjedu i to još jednu vrlo tijesno 81:80. Ovaj put u derbiju kola svladan je Bilbao, a pobjede redom u mečevima s neizvjesnom završnicom samo su pokazatelj kako momčad podiže samopouzdanje.

U 37. minuti Caja je imala visokih 75:67 da bi Bilbao uspio poravnati na 77:77, no s linije slobodnih bacanja bolji su bili domaćini. Andres Nocioni je imao mirnu ruku i ubacio sva četiri bacanja, s druge strane ključnu loptu je izgubio Hamilton i Tabakova momčad dolazi do devete prvenstvene pobjede.

Fernando San Emeterio s 18 poena predvodio je Caju u čijim je redovima dobar bio i Nocioni s poenom manje. Kod Bilbaa Lamont Hamilton je ubacio 20 poena, a 16 je dodao Konstantinos Vasileiadis. Fran Pilepić nije ulazio u igru.

CAI Zaragoza - Unicaja 82:74

Povratak Krune Simona i Jasmina Repeše nije pomogao Unicaji da dođe do pobjede kod iznenađujuće dobre Zaragoze. Rudežova momčad bila je bolja s uvjerljivih 82:64.

Odlično drugo poluvrijeme bilo je ključno kao i činjenica da Unicaja nije imala dovoljno raspoloženih igrača koji bi pratili usamljenog Txemija Urtasuna. U sivilo gostiju uklopili su se i Luka Žorić, Fran Vazquez i Sergi Vidal, vrlo važne karike Repešine momčadi. U prvom dijelu Unicaja je imala prednost i na odmoru vodila 35:34, ali vrlo brzo je posustala i otišla u poraz.

Zasluge za to imaju Henk Norel s 21 poenom i osam skokova, Sam van Rossom s 13 poena i šest skokova te Damjan Rudež koji je za 29 minuta ubacio 11 poena (1/5 za dva, 3/7 za tri) i podijelio tri asistencije. Kod Unicaje već spomenuti Urtasun je ubacio 20 poena. Kruno Simon je za 21 minutu ubacio sedam poena (2/4 za dva, 1/3 za tri) i uhvatio šest skokova dok je Luka Žorić za 23 minute ubacio tri poena (1/7 za dva) i uhvatio tri skoka.

Mad-Croc Fuenlabrada - Asefa Estudiantes 70:63

Estudiantes je uz šut za tricu 2/25 na gostovanju kod Fuenlabrade teško mogao računati na pobjedu. Iako su njegovi igrači uhvatili čak 46 skokova, dalekometni šut ih je uništio i u završnih deset minuta Fuenlabrada je uspjela napraviti preokret i doći do važne pobjede koja ju odmiče od onog najugroženijeg društva.

U domaćem sastavu istaknuli su se Leo Mainoldi s 14 poena i devet skokova, James Feldeine s 14 poena i pet asistencija te Saer Sene s čak 19 skokova. Kod gostiju Carl English je ubacio 16 poena, German Gabriel 15 uz sedam skokova, a Jayson Granger je ubacio devet poena uz deset skokova i sedam asistencija.

CB Canarias - Blancos de Rueda Valladolid 74:68

Vrijednu pobjedu upisali su košarkaši Cabariasa koji su na svom parketu svladali Valladolid 74:68. Canarias je tako stigao do četvrte pobjede i to zahvaljujući Leviju Rostu i Jakimu Donaldsonu. Rost je predvodio domaće strijelce s 19 poena i pet skokova, a Donaldson je dodao 14 poena i osam skokova. Gostima nije pomoglo 14 poena i šest skokova Alexa Renfroea te 13 poena i šest skokova Jordija Grimaua.

UCAM Murcia - Assignia Manresa 95:80

Manresa je potvrdila kako ju čeka teška borba za opstanak novim visokim porazom, ovaj put protiv Murcije 95:80. Manresa je i dalje na jednoj pobjedi i u vrlo teškoj situaciji, a protiv Murcije odličnu večer imali su Adam Hanga (24 poena i pet skokova) i Josh Asselin (17 poena, šest skokova), no to nije bilo dovoljno. Najveće zasluge za pobjedu Murcije odnose Bernie Rodriguez s 25 poena (6/9 trica), Joe Ragland sa 16 poena i šest asistencija te Marcus Lewis s deset poena i 11 skokova.

Cajasol - Lagun Aro 73:57

Nakon vrlo lošeg početka sezone, Cajasol pokazuje znakove buđenja, a u derbiju začelja je lakoćom svladao Lagun Aro sa 73:57. Lagun Aro je s novim porazom ostao zabetoniran za dno ljestvice u društvu slabašne Manrese. U trećoj pobjedi momčad iz Seville su predvodili Tomaš Satoransky sa 16 poena, sedam asistencija i pet skokova te Luka Bogdanović s 15 poena i pet skokova. Kod gostiju 16 poena i pet skokova ubilježio je David Doblas.