Josip Piršljin • nedjelja, 16.12.2012.

U posljednjoj utakmici 18. kola francuskog prvenstva odigran je derbi između PSG-a i Lyona. Ancelottijeva ekipa je pobijedila s 1:0 i na taj način skinula svoje suparnike s prvog mjesta. U ranijem susretu do važne je pobjede stigao Lorient protiv Saint-Etiennea, a Nancy je peti put zaredom odigrao 1:1.

Nakon 18 odigranih kola u Ligue 1 na čelu se nalazi PSG, ali s istim brojem bodova kao i Marseille i Lyon kojeg je pobijedio u derbiju. Samo jedan gol bio je dovoljan Parižanima protiv Lavova koji nisu bili previše raspoloženi. Dejan Lovren je odigrao solidno svih 90 minuta, no nije uspio pomoći svojoj ekipi da izbjegne treći ovosezonski poraz u ligi.

Lyon je na Parku prinčeva zaigrao s petoricom u zadnjoj liniji, a iza najisturenijih Gomisa i Lisandra Lopeza stajali su Malbranque, Fofana i Gonalons. PSG je ipak bio ofenzivnije orijentiran. U napadu su igrali Ibrahimović i Menez, a bokove su držali Pastore i Lavezzi.

Prvu ozbiljniju priliku imali su domaći nogometaši kada je Ibrahimović odlično uposlio Pastorea, no argentinski igrač nije uspio zabiti premda je bio u vrlo dobroj poziciji, obranom se istaknuo Vercoutre. Uskoro su zaprijetili i gosti, Lisandro je na jednu dugačku loptu sjajno reagirao opalivši je volejem, ali stativa je sačuvala mrežu Sirigua.

U 41. minuti hrvatski je reprezentativac Lovren bio u duelu s Ibrahimovićem nakon kojeg ga je Šveđanin raskrvario. Branič je već bio u padu kada je Ibra nesmotreno kopačkom nagazio Lovrena po licu i mogao ga ozbiljnije ozlijediti.

Kada se već činilo da u prvom dijelu neće biti pogodaka, PSG je u sudačkoj nadoknadi poveo. Domaći su odigrali brzu kontru nakon koje je lopta došla do Ibrahimovića, a napadač je šalje u sredinu šesnaesterca gdje se našao Matuidi i pogodio glavom za 1:0.

U prvih 45 minuta gledatelji u Parizu su nazočili puno boljem nogometu nego što je bio u nastavku susretu. PSG je bio nešto rezerviraniji i nije toliko otvoreno napao gol Lyona, dok gosti nisu imali previše snage ozbiljnije ugroziti Sirigua. U skladu s tim nije bilo ni previše pravih prilika, te je derbi završio pobjedom domaćih koji se vraćaju na čelnu poziciju.

Čak šesti uzastopni remi Nancyja, peti rezultatom 1:1

Posljednjeplasirani sastav lige, Nancy, nastavio je s nizom neporaženosti. Protiv Bordeauxa je šesti put zaredom remizirao, a čak zadnjih pet utakmica Nancyjevi igrači su završili rezultatom 1:1. Ipak, to im nije pomoglo da se maknu sa zadnje pozicije na tablici, Troyes im bježi jedan, a Sochaux pet bodova.

Nancy je poveo u 32. minuti kada je asistenciju Heldera iskoristio Bakar i zabio za 1:0, a taj se rezultat držao sve do 76. minute. Tada je Bordeaux uspio izjednačiti preko Savieta, a do kraja nije bilo više golova. Žirondinci su cijelo drugo poluvrijeme igrali s igračem manje nakon što je Biyogo Poko zaradio drugi žuti karton. Tim remijem Bordeaux je pao na sedmo mjesto Ligue 1.

Saint-Etienne je doživio novi udarac u nastojanjima da se bori za vrh tablice. Na domaćem je terenu izgubio od Lorienta koji je na taj način upisao četvrtu uzastopnu pobjedu i preskočio svog suparnika. Sada se nalazi na četvrtom mjestu prvenstva, dok je Saint-Etienne pao na osmu poziciju.

Na stadionu Geoffroy-Guichard gostujući Lorient je do vodstva došao u 20. minuti. Asistent je bio Corgnet, a za 1:0 zabio je Aliadiere, najbolji strijelac kluba kojem je to bio sedmi gol ove sezone u francuskoj ligi. Do kraja poluvremena nogometaši Christiana Gourcuffa zabili su još jednom preko Traorea, a pogodak igrača iz Burkine Fasoa bio je zadnji na utakmici.