Tabakov niz se nastavlja, Barcelona još jednom šokirana na svom parketu

Branimir Korać • četvrtak, 20.12.2012.

Glavnina 13. kola Lige Endese je odigrana u srijedu kada je na rasporedu bilo sedam utakmica. Za najveće iznenađenje pobrinuo se Blusens Monbus koji je u gostima šokirao Barcelonu, a seriju pobjeda nastavio je Žan Tabak s Cajom Laboral...

Blancos de Rueda Valladolid - Caja Laboral 71:93

Caja Laboral je nastavila s odličnim igrama u španjolskom prvenstvu od dolaska Žana Tabaka. Nova pobjeda upisana je na gostovanju kod Valladolida, neugodne momčadi koja je ove sezone već upisala nekoliko zanimljivih pobjeda.

Tabakova momčad nije imala nikakvih problema što pokazuje i konačnih 93:71. Već nakon prve četvrtine imala je visokih deset poena prednosti, to je lagano održala do odlaska na odmor da bi u drugom poluvremenu vrlo brzo povećala zalihu i uvjerljivo slavila.

U susretu u kojem su gosti ubacili čak 15 trica predvodili su ih s 19 poena i sedam skokova Maciej Lampe te s 15 poena (trica 5/6) Andres Nocioni. Kod poraženih 15 poena i devet skokova upisao je Nacho Martin, a 13 poena i šest skokova Othello Hunter.

Bilbao Basket - UCAM Murcia 98:75

Do očekivane domaće pobjede stigao je Bilbao koji je lako svladao momčad Murcije. Bilbao je bio uvjerljiv s 98:75 u rezultatski prilično izvjesnom susretu koji je išao u jednom smjeru od samog početka. Domaćin je vrlo brzo stvorio visoku prednost i plus 15 nakon prve četvrtine je pokazalo kako će gosti teško do preokreta. Nisu bili niti blizu, maksimalno što su uspjeli napraviti je smanjiti zaostatak na 32:24 u drugoj dionici, no vrlo brzo se sve vratilo u "normalu" za domaćina.

Prvo ime susreta bio je Lamont Hamilton sa 17 poena, osam skokova i pet asistencija, po 16 poena dodali su Axel Hervelle i Konstantinos Vasileiadis dok je Fran Pilepić napokon dobio priliku, odigrao 21 minutu i ubacio osam poena (1/3 za dva, 2/4 za tri). Kod gostiju Matt Gatens je ubacio 15 poena uz pet skokova, a Kim Tillie je dodao 12 poena i šest skokova.

Asefa Estudiantes - Herbalife Gran Canaria 83:75

Estudiantes je iskoristio razočaravajuće izdanje Gran Canarije u prve tri četvrtine i otišao do pobjede 83:75. Gran Canaria je u prvih 30 minuta odigrala ispod očekivane razine i našla se u zaostatku koji nije mogla dostići. Tih 15 poena razlike uoči posljednje četvrtine uspjela je smanjiti do 67:64, ali nakon toga Nelson dobiva tehničku nakon prekršaja nad Germanom Gabrielom i utakmica odlazi na stranu domaćina.

U domaćem sastavu najraspoloženiji su bili Carl English s 27 poena (5/9 trica) te German Gabriel s 21 poenom i šest skokova. Kod poraženih tragičar Nelson je ubacio 16 poena i uhvatio deset skokova, a 16 poena je dodao i Ryan Toolson.

Lagun Aro - CAI Zaragoza 79:70

Lagun Aro je stigao do tek druge ovosezonske pobjede u španjolskom prvenstvu svladavši jedno od ugodnijih iznenađenja sezone Zaragozu 79:70. Zaragoza nije odigrala na razini svojih dosadašnjih nastupa, posebno napadački i to je platila porazom. Qyntel Woods je bio čovjek koji je uništio Zaragozine ambicije, stvorio joj previše problema u drugom poluvremenu i odveo svoju momčad do ugodne prednosti. U završnici je Zaragoza preko Damjana Rudeža smanjila na 71:68, ali nije uspjela napraviti preokret.

Woods je susret završio s 19 poena i pet skokova, dobro je odigrao i Javier Salgado koji je dodao 18 poena (6/9 trica). U gostujućem sastavu Sam van Rossom je ubacio 14 poena i uhvatio pet skokova, Pedro Llompart je dodao 13 poena, a Damjan Rudež za 31 minutu ubacio je deset poena (2/4 za dva, 2/6 za tri).

Barcelona - Blusens Monbus 54:62

Barcelona je upisala još jedan veliki prvenstveni kiks izgubivši na svom parketu od Blusens Monbusa 62:54. Nije bilo Juana Carlosa Navarra, ali to ne smije biti opravdanje Barceloni i čijim redovima nitko osim Ante Tomića nije zaslužio prolaznu ocjenu. Užasna napadačka utakmica za momčad Xavija Pascuala koja je za 30 minuta ubacila tek 37 poena i već tada nagovijestila kako će teško do pobjede.

Loših 3/22 za tricu, čak 19 izgubljenih lopti i općenito loša igra velike većine igrača glavni su razlozi poraza Barcelone koja nakon lošeg otvaranja drugog poluvremena i zaostatka 32:23 nije niti jednom ozbiljno zaprijetila.

Tomić je za 31 minutu ubacio 14 poena (6/8 za dva), uhvatio osam skokova i "opalio" tri blokade, a tek mu je povremeno pomagao Erazem Lorbek koji je dodao 13 poena i pet skokova. Kod gostiju su najbolji bili igrači koji bi teško uopće ušli u roster Barcelone - Salah Mejri s 11 poena i osam skokova te Pavel Pumprla s deset poena, šest skokova i šest osvojenih lopti.

Unicaja - CB Canarias 88:67

Repešina Unicaja se dosta mučila protiv CB Canariasa u prvih 20 minuta, međutim u drugom poluvremenu je zaigrala puno angažiranije i otišla do visoke pobjede. Završilo je plus 21 za Unicaju koja je na poluvremenu bila tri poena u minusu. Iako je James Gist putem socijalne mreže poručio kako napušta Unicaju zbog male minutaže i neslaganja s Repešom, dobio je 16 minuta koje nije baš posebno iskoristio.

Unicaju su vukli Marcus Williams s 14 poena i sedam asistencija te Sergi Vidal s 13 poena. Vrlo dobar bio je Luka Žorić koji je za 20 minuta ubacio 12 poena (6/10 za dva) uz tri skoka dok je Kruno Simon za 20 minuta ubacio osam poena (1/3 za dva, 2/5 za tri). Kod Canariasa Levi Rost je ubacio 18 poena, a Ricardo Guillen je ubacio 15 poena uz šest skokova.

FIATC Joventut - Cajasol 84:82

Joventut i Cajasol su ponudili zanimljivu utakmicu i uzbudljivu završnicu u kojoj su domaćini bili bolji 84:82. Svakoj momčadi je pripalo po jedno poluvrijeme - u prvom su bili bolji gosti koji su imali u 16. minuti i lijepih 33:24, no u drugom su domaćini preuzeli kontrolu te su imali i dvoznamenkastu prednost. U završnici susreta Bogdanović i Williams su ponovno približili goste, a u posljednjem napadu Bogdanović je imao otvoren šut za tricu, međutim nije pogodio i domaćin odnosi pobjedu.

Kod Joventuta su se istaknuli Manny Quezada s 21 poenom te Pere Tomas i Ognjen Kuzmić s po 13 poena. Kod gostiju Luka Bogdanović je ubacio 15 poena, a Latavious Williams je dodao 13 poena i sedam skokova.

• Obrisan korisnik20.12.2012. u 11:05
    bome se tabak već dokazao kao dobar trener, s potencijalom da bude vrhunski! pa ova caja je pod ivanovićem izgledala kao momčad sa začelja ACB lige, a sada doslovno 'gaze' s istim igačima! odavno govorim da je ivanović 'potrošen' i da prodaje maglu, ali su ga valjda držali zbog starih zasluga u... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik20.12.2012. u 08:02
    Bravo Tabak !!! Izgleda da dovodi Omara Cooka. Pojačava mjesto razigravača. Ima perspektivnog francuza i sad mu dodaje iskusnog amera. Bit će on vrhunski trener.