Maj Gašparac • subota, 22.12.2012.

U svojoj posljednjoj utakmici prije zimske stanke nogometaši Barcelone sigurno su svladali Vallladolid rezultatom 2:1, a ponovno se među strijelce upisao i argentinski napadač Lionel Messi, koji je tako stigao do brojke od 91 postignutog pogotka u 2012. godini. Dobar rezultat zabilježili su i nogometaši Mallorce koji su u ranijem terminu svladali Betis i prekinuli niz od 11 susreta bez pobjede.

Barcelona je bez poteškoća slavila na gostovanju u Valladolidu rezultatom 3:1 i barem privremeno se odmaknula velikom rivalu Real Madridu na 16 bodova prednosti. Ponovno je u momčadi Blaugrane izvrstan bio Lionel Messi koji je bio strijelac jednog zgoditka i tako povećao svoj skor na 91 pogodak u 2012. godini. U ovoj utakmici Barcelonu je vodio pomoćni trener Jordi Joura umjesto Tita Villanove, koji se oporavlja od operacije.

Nogometaši Barcelone prvi put su u vodstvo mogli doći nakon šest minuta igre kada je Dani Alves prošao po desnom boku i uputio nizak centaršut u sredinu, ali Alexis Sanchez propustio je reagirati na pravi način. Blaugrana je u nastavku susreta dominirati na terenu, dok su se nogometaši Valladolida uglavnom orijentirali na obranu svojeg gola.

Nakon nekoliko manje opasnih pokušaja Messija, Xavija i Sancheza, Barcelona je ponovno vrlo blizu vodećeg pogotka bila u 38. minuti. Tada je Messi iz slobodnog udarca s otprilike 18 metara dobro pucao, ali je pogodio okvir gola. No, pet minuta kasnije nogometaši aktualnog španjolskog viceprvaka stigli su do vodećeg pogotka.

Obrana Valladolida popustila je nakon što je Jordi Alba s boka uputio nizak ubačaj, a loptu je u sredini prihvatio Xavi i pogodio za 1:0. S tim rezultatom momčadi su otišle na odmor, a u drugom poluvremenu nije se trebalo dugo čekati na prvo uzbuđenje.

Nakon nekoliko minuta igre u drugom poluvremenu Barcelona je mogla udvostručiti svoje vodstvo. Ali opasni pokušaji Albe i Pedra nisu pronašli svoj put prema protivničkoj mreži. No, obrana nogometaša Valladolida nije uspjela sačuvati svoju mrežu desetak minuta kasnije.

Nakon što nekoliko trenutaka ranije Messi nije uspio realizirati dobru priliku, argentinski napadač iskupio se u 59. minuti. Ponajbolji svjetski nogometaš prošao je nekoliko braniča Valladolida i udarcem s ruba kaznenog prostora pogodio za 2:0. Ovo je bio 91. Messijev pogodak u 2012. godini.

U narednim minutama nogometaši Barcelone imali su još nekoliko prilika, ali nisu uspjeli stići do trećeg pogotka. U realizaciji su uspješniji bili domaćini koji su u samoj završnici smanjili svoj zaostatak, a strijelac za 1:2 bio je Javi Guerra.

No, susret nije završen tim rezultatom. U četvrtoj minuti sudačke nadoknade Cristian Tello, koji je u igru ušao s klupe nekoliko trenutaka ranije, probio je obranu Valladolida i sigurno poentirao za konačnih 3:1.

Mallorca prekinula negativan niz

U utakmici koja je odigrana u ranijem terminu Mallorca je na gostovanju svladala Betis rezultatom 2:1 i na taj način prekinula negativan rezultatski niz od čak 11 utakmica bez pobjede. Zahvaljujući osvojenim bodovima nogometaši Joaquina Caparrosa izašli su iz zone ispadanja i trenutno se nalaze na 15. mjestu ljestvice španjolskog prvenstva.

No, Mallorca do tog trijumfa nije došla na lagan način. Prvi su poveli nogometaši Betisa preko Benata koji je pogodio iz slobodnog udarca u šestoj minuti. Benat je tom prilikom pokušao uputiti centaršut, ali je lopta prevarila vratara Mallorce Dudua Aouatea i završila u mreži.

Na odgovor gostiju čekalo se do 31. minute kada je Victor izjednačio udarcem glavom, a Mallorca je na samom početku drugog poluvremena stigla i do potpunog preokreta. Branič Betisa Mario Alvarez srušio je na rubu kaznenog prostora Victora, sudac Alberto Undiano pokazao na bijelu točku, a najstrožu kaznu uspješno realizirao Javi Marquez.

• Obrisan korisnik23.12.2012. u 16:02
    prva dva gola barce su čuda svjetskog nogometa koji objedinjuje viziju, kreaciju i točnost. tako što ne radi baš svatko. bravo barca.
  • Obrisan korisnik23.12.2012. u 03:54
    Samo 91? Pih. Polufinale EP-a vrijedi 10x više... :)
  • Obrisan korisnik22.12.2012. u 22:23
    Kondicioni trening.
  • Obrisan korisnik22.12.2012. u 22:01
    hoce li real iduce godine igrat ligu prvaka ?....mogla bi uskoro ponuda na kladionici izac !! svaka cast barci ...
  • Obrisan korisnik22.12.2012. u 21:34