Gečevski rastužio Široki, oproštaj Darka Planinića

Iz Širokog Brijega:Ivana Karačić • nedjelja, 23.12.2012.

Samo šest sekunda dijelilo je košarkaše Širokog od pete pobjede. Marko Šutalo je šest sekunda prije kraja postavio 71:69, a onda su domaći igrači jednostavno stali, što je bivši košarkaš Zadra Todor Gečevski iskoristio i pogodio tricu za 71:72 pobjedu svoje momčadi. Pecara je tako utihnula na oproštaju Darka Planinić od dresa Širokog.

Široki WWin - MZT Skopje 71:72 (8:22, 31:39, 49:49, 71:72)

ABA liga, 15. kolo.

Široki Brijeg, dvorana Pecara, 2.500 gledatelja.

ŠIROKI WWIN: Šutalo 10, Babić, Planinić 11 (8 skokova), Ramljak 4, Naletilić 4, Bilinovac, Peršić 5, Bošnjak, Šakić 18 (8 skokova), Barać 3, Vragović 16 (7 asistencija), Rikić. Trener: Ivan Velić

MZT SKOPJE: O. Stojanovski, Grnčarov, D. Stojanovski 14, Gečevski 15 (12 skokova), Nikolovski 4, Čekovski 21, Nikolić 4, Otašević 2, Markovski, Bakić 5, Davis 7. Trener: Aleš Pipan

Skokovi: 32-30

Asistencije: 12-14

Osvojene lopte: 8-11

Izgubljene lopte: 19-15

Osobne pogreške: 22-22

Domaći košarkaši u utakmicu su ušli pod velikim opterećenjem. Vidjelo se to po olako izgubljenim loptama i bezidejnim napadima. U prvih deset minuta postigli su samo osam poena, dok su gosti iz Skoplja svaku pogrešku kažnjavali i izgradili visoku 8:22 prednost. Cijelu drugu četvrtinu Široki je iskoristio za stizanje prednosti Makedonaca.

Humanitaran karakter utakmice

Utakmica Široki WWin - MZT Skoplje Aerodrom bila je humanitarnog karaktera. Cjelokupni prihod s nje namijenjen je liječenju bolesne djevojčice Mie Lane Knezović iz Vukovara i ustanovi "Marija naša nada" iz Širokog Brijega koja skrbi o djeci s poteškoćama u razvoju. Široki inače prakticira prihod sa svake utakmice prije Božića namijeniti u humanitarne svrhe.

Uspio je međutim tek smanjiti prednost gostiju. Išlo je to vrlo teško, jer su gosti bili dominantni pod košem. Iskusni Gjorgji Čekovski i Todor Gečevski lako su izlazili na kraj s visokim igračima Širokog. Darko Planinić, kojemu je ovo bila oproštajna utakmica u dresu Širokog prije prelaska u izraelski Maccabi dobio je vrlo malo upotrebljivih lopti u reketu, pa je njegov učinak izostao.

U nastavku utakmice Široki je podignuo agresivnost u obrani do maksimuma. To se odmah vidjelo i na rezultatu. Već u 25. minuti Željko Šakić svojom trećom tricom na utakmici donio je izjednačenje 43:43, a minutu kasnije Ivan Ramljak je preokrenuo rezultat na 43:45. No, igrači MZT-a svaki put su uzvraćali, pa je do kraja treće četvrtine rezultat tri puta izjednačen, a u zadnjih deset minuta obje momčadi ušle su izjednačene 49:49.

Zadnja četvrtina počela je dalekometnim šutevima. Za goste je dva puta pogodio Čekovski, a za domaće Šakić i Karlo Vragović, koji se razigrao. U 37. minuti Široki je došao do četiri poena prednosti, kad je Vragović postavio 63:59. No Gečevski i Čekovski uspjeli su vratiti goste. Točno 26 sekunda prije kraja utakmice Čekovski je pogodio tricu za 69:69. Dvadeset sekunda kasnije Marko Šutalo poentirao je za 71:69.

Trener MZT-a Aleš Pipan uzeo je minutu odmora. Domaćin je odlučio braniti zadnji napad gostiju bez prekršaja. Nepunih šest sekunda je bilo dovoljno gostima da dođu do pobjede. Todor Gečevski se fintom oslobodio Šakića i pogodio tricu za veliku radost gostiju i pobjedu 71:72. Domaći igrači u šoku su se bacali na parket, a gledalište je utihnulo.