I Repeša se osladio protiv Barcelone unatoč najefikasnijoj utakmici Tomića u Španjolskoj

Branimir Korać • nedjelja, 23.12.2012.

Rekli bismo - u Španjolskoj ništa novo. Kako u nogometnom prvenstvu Barcelona niže pobjede, a Real se muči, u košarkaškom je posve obratno - ovdje Real niže pobjede, a Barcelona se muči. Momčad iz Blaugrane upisala je već sedmi poraz i to unatoč vrlo dobroj igri Ante Tomića...

Lagun Aro - Real Madrid 71:85

U dvoboju prvoplasiranog Reala i posljednjeplasiranog Lagun Ara, nije bilo dvojbi. Madridska momčad potvrdila je kvalitetu, odigrala još jednu dobru utakmicu i upisala 14. prvenstvenu pobjedu u isto toliko susreta.

Ovaj put junak je bio Sergio Llull koji je ostvario svoj rekord od šest trica u jednoj utakmici te tako predvodio Real do nove pobjede. Već na poluvremenu je domaćin zaostajao velikih 18 poena razlike, u nastavku je uspio malo smanjiti zaostatak, ali nijednom nije došao do jednoznamenkastog zaostatka.

Llull je ubacio ukupno 24 poena uz tricu 6/11, Sergio Rodriguez je dodao 18 poena, a Nikola Mirotić 13 uz pet skokova. Dobru utakmicu odigrao je i Dontaye Draper koji je za 18 minuta ubacio 11 poena (3/3 za dva, 1/4 za tri) uz po dvije asistencije, osvojene lopte i blokade. Kod Lagun Ara Jermaine Taylor je ubacio 16 poena, Daniel Diez 13, a Ibekwe Ekene 11 uz sedam skokova.

Caja Laboral - CB Canarias 81:62

Caja Laboral od dolaska Žana Tabaka i dalje ne zna za poraz u Ligi Endesi, a u 14. kolu je stigla do šeste uzastopne pobjede. Ovaj put je svladala na svom parketu CB Canarias s glatkih 81:62 u susretu u kojem nije bilo velike neizvjesnosti.

Caja je od prve minute dominirala, posebno u reketu i gosti su od samog početka bili u zaostatku. Nije trebalo dugo Caji Laboral da se potpuno odvoji i pobjegne na visokih 35:19 što su gosti ipak uspjeli smanjiti do poluvremena. Dugo se prednost domaćina vrtjela oko granice od desetak poena razlike da bi početkom posljednje četvrtine serijom 8:0 u kojoj su se istaknuli Nocioni i Nemanja Bjelica, domaćin prelomio utakmicu.

Kod Caje su bolji od ostalih bili Maciej Lampe s 18 poena i sedam skokova te Fernando San Emeterio s 13 poena, šest skokova i šest asistencija. Kod Canariasa Nicholas Richotti je ubacio 17 poena, a Levi Rost 11 uz pet ukradenih lopti.

Assignia Manresa - Valencia 86:87

Velikim preokretom u posljednjoj četvrtini Perasovićeva Valencia je u gostima svladala slabašnu Manresu 87:86. Za pobjedu je zaslužan Joffrey Lauvergne koji je tricom dvije desetinke prije kraja susreta donio pobjedu gostima.

Manresa ima razloga za tugu, bila je potpuno ravnopravan pa i bolji protivnik većim dijelom susreta, ali nije uspjela zadržati veliku prednost i upisala je poraz, već 12. ove sezone. Domaćin je odigrao najvećim dijelom utakmice odlično, imao je prednost i 18 razlike (31:13), a u 29. minuti se činilo da je nadomak pobjede kada je vodio 75:59. U završnici su se gostima ukazali Rafa Martinez i Justin Doellmann koji su povukli za preokret Valencije, no Lauvergne je bio čovjek odluke. Prvo je s linije slobodnih bacanja smanjio na 86:84, nakon toga Manresa nije uspjela iskoristiti svoj napad da bi Lauvergne praktički sa sirenom donio gostima veliku pobjedu.

Doellmann je bio najefikasniji kod gostiju s 24 poena i sedam skokova, 19 poena je dodao Rafa Martinez, a kod domaćina Adam Hanga je ubacio 23 poena dok je Oliver Arteaga dodao 14 poena i pet skokova.

Uxue Bilbao - Blusens Monbus 81:70

Briljantan nastup Adriena Moermana u drugoj četvrtini otvorio je Bilbau put do pobjede na domaćem parketu protiv Blusens Monbusa. Tu dionicu igre domaćin je dobio s 25:6, a Moerman je ubacio četiri trice i 11 poena u seriji 15:0 koja je odvela domaćina do visoke prednosti. Kako je već na poluvremenu na semaforu stajalo visokih 46:25, a gosti nisu niti u ranoj fazi drugog dijela pokazivali znakove buđenja, bilo je izvjesno da će Bilbao do nove pobjede.

Moerman je susret završio s 14 poena, jednako kao i Konstantinos Vasileiadis dok je s 15 poena najefikasniji bio Axel Hervelle. Fran Pilepić se ponovno nije naigrao, dobio je pet minuta i ostao bez šuta na koš s jednom izgubljenom loptom i jednim pretrpljenim prekršajem. Kod gostiju Andres Rodriguez je ubacio 16 poena, a Oriol Junyent 14 uz sedam skokova.

Blancos de Rueda Valladolid - Herbalife Gran Canaria 73:84

Gran Canaria je još jednom potvrdila kvalitetu, ovaj put na gostovanju kod Valladolida. Predvođena sjajnim Eulisom Baezom koji je upisao 18 poena i 11 skokova, gosti su dominirali praktički cijelim susretom i izuzev kraćeg perioda igre u završnici prvog dijela, cijelo vrijeme su imali komotnu prednost. U završnici susreta Valladolid je nakratko zaprijetio, smanjio na 72:66, no nije uspio prići i bliže.

Baez je bio prvo ime susreta, a osim njega kod gostiju je jako dobro odigrao i Ryan Toolson koji je ubacio 18 poena. U sastavu Valladolida Othello Hunter je ubacio 20 poena uz 11 skokova dok je 13 poena i pet asistencija imao nekadašnji igrač Zagreba Alex Renfroe.

UCAM Murcia - Zaragoza 77:75

Zaragozi je malo nedostajalo da uspije dostići veliki zaostatak iz posljednje četvrtine na gostovanju kod Murcije. Domaćin je vodio 69:59 nakon čega je Zaragoza napravila seriju 12:0 uz deset poena raspoloženog Damjana Rudeža, uključujući dvije trice, međutim u završnici susreta Ragland i Barlow uspjeli su osigurati prednost domaćinu koji je uoči posljednjih sekundi imao vodstvo 77:75. Ostalo je dovoljno vremena gostima za posljednji pokušaj, no Rudež ovaj put nije bio precizan u pokušaju osiguravanja produžetka.

Domaći junak bio je Jose Angel Antelo s 18 poena i osam skokova, a 14 poena je dodao Marcus Lewis. U gostujućem sastavu Henk Norel je ubacio 18 poena uz sedam skokova, Rudež je za 30 minuta ubacio 17 poena (3/4 za dva, 3/6 za tri) i uhvatio tri skoka dok je 17 poena upisao i Michael Roll.

Unicaja - Barcelona 71:69

Unatoč jednoj od najboljih utakmica Ante Tomića u španjolskom prvenstvu, Barcelona je upisala još jedan poraz, ovaj put na gostovanju kod Unicaje. Repešina momčad je slavila 71:69 što je upalilo alarm u Barceloninim redovima s obzirom da su gosti nakon gotovo polovice regularnog dijela tek na 50 posto pobjeda i poraza.

Tomić je srušio svoj osobni rekord po broju poena u španjolskoj ligi ubacivši 22 poena (9/13 za dva), tome je dodao i šest skokova, no nije bilo dovoljno. U posljednjih desetak sekundi bilo je iznimno uzbudljivo, prvo je Jasikevičius spektakularnom tricom donio prednost Barceloni 69:68 da bi tri sekunde prije kraja Marcus Williams odgovorio istom mjerom. Barcelona je imala dva slobodna bacanja za poravnanje i produžetka, no C.J. Wallace je promašio oba, Vazquez je dobro zatvorio Mickeala nakon skoka u napadu i Unicaja je proslavila pobjedu.

Williams je s 15 poena predvodio domaćina u čijim je redovima Vazquez dodao 11 poena. Luka Žorić je za 23 minute ubacio deset poena (4/10 za dva), a Kruno Simon za 20 minuta devet poena (3/5 za dva, 1/3 za tri) uz četiri skoka i tri dodavanja. Osim Tomića kod Barcelone su se istaknuli Juan Carlos Navarro s 13 poena, Pete Mickeal s deset poena i 13 skokova te Erazem Lorbek s deset skokova.

FIATC Joventut - Asefa Estudiantes 96:75

Estudiantes je neočekivano lako pao na gostovanju kod Joventuta. Domaćin je odradio odličan posao zaustavivši najboljeg igrača gostiju Carla Englisha koji je bio prvi strijelac Estudiantesa, ali uz užasnu realizaciju iz igre. S druge strane domaći igrači bili su napadački vrlo raspoloženi, posebice Corey Fisher, te su vrlo lako došli do visoke pobjede.

Fisher je koš gostiju napunio s 22 poena (6/8 trica), a Tony Gaffney je dodao 16 poena i šest skokova. Kod Estudiantesa English se dovukao do 15 poena (1/10 za dva, 2/7 za tri) i šest asistencija, a German Gabriel je dodao 14 poena i devet skokova.

Mad-Croc Fuenlabrada - Cajasol 82:78

U dvoboju momčadi sa samog začelja ljestvice Fuenlabrada je na svom parketu uspjela svladati Cajasol s 82:78 i tako se malo odmaknuti od onih najugroženijih. U neizvjesnom dvoboju bilo je dosta tenzija i očito koliko i jedni i drugi žele do pobjede, a na kraju su domaćini imali više strpljenja i mirnoće u završnici.

James Feldeine je s 24 poena predvodio pobjednika dok je 18 poena i pet skokova dodao Sergij Gladir. Kod poraženih Latavious Williams je ubacio 16 poena uz osam skokova, 15 poena je dodao Brian Asbury, a deset skokova Juan Jose Triguero.

• narada10824.12.2012. u 15:38
    Pa to bi onda bio hrvatski dan u Endesi, kaj ne? Samo šteta šta se Tomić unatoč rekordu nije „osladio".
    narada108
  • Obrisan korisnik24.12.2012. u 12:27
    a ko bi reko, nakon onoga starta u euroligi, kad je izgubio s nekih 30tak razlike!
  • Obrisan korisnik24.12.2012. u 09:59
    TABAK je čovjek mjeseca u Španjolskoj košarci !! Kako je samo digao onu mrtvu ekipu !! Maljkovićevi igrači (IVANOVIĆ,PEASOVIĆ,PAVIČEVIĆ,TABAK) rade trenerske karijere. Čekamo KUKOČA....