Briljantni Navarro odveo Barcelonu do pobjede u najvećem španjolskom derbiju

Branimir Korać • nedjelja, 30.12.2012.

15. kolo Lige Endese proteklo je u znaku velikog derbija između Barcelone i Reala. Barcelona je na kraju bila bolja i tako prekinula seriju od 14 pobjeda Reala u španjolskom prvenstvu. Žan Tabak je nastavio nizati pobjede s Cajom Laboral dok je Velimir Perasović s Valencijom stigao do velike pobjede protiv Unicaje...

Barcelona - Real Madrid 96:89

U briljantnoj večeri Juana Carlosa Navarra Barcelona je svladala madridski Real 96:89 i tako se pred navijačima iskupila za barem dva-tri glupa prvenstvena poraza ove sezone. Iako je Real do ovog kola bio jedina neporažena momčad, a Barcelona u problemima s čak sedam poraza, gosti nikako nisu bili favoriti.

Pokazalo se to vrlo brzo na parketu gdje je glavnu riječ vodio Navarro koji je susret završio s čak 33 poena i valorizacijom 44. Bio je nezaustavljiv za momčad Reala, Pablo Laso je na njemu mijenjao čuvare, međutim nije ga uspio zaustaviti. Bila je to savršena večer briljantnog šutera koji je za dva šutirao 7/8, za tri 5/5, a slobodna 4/4. Tome je dodao i šest skokova i tri asistencije. Svaka čast.

Real se ipak uspio održavati na malom zaostatku sve do kraja treće dionice kada je Barcelonina dvorana eksplodirala. Domaćin je započeo seriju koju je nastavio i u posljednjoj dionici i s ukupnih 15:2 pobjegao na vrlo visokih 81:66.

Međutim tu nije bio kraj. Sergio Rodriguez je preuzeo stvari u svoje ruke, polako je Real smanjivao zaostatak i uspio doći na dohvatljiv zaostatak, ali onda je Navarro dovršio posao i mirno odveo Barcelonu do pobjede.

U briljantnoj večeri Barceloninog genijalca dobru utakmicu odigrao je i Pete Mickeal s 15 poena dok je Ante Tomić za 26 minuta ubacio osam poena (3/6 za dva) uz sedam skokova.

U Realovim redovima Rudy Fernandez je ubacio 18 poena, uhvatio pet skokova i ukrao pet lopti, a Rodriguez je dodao 17 poena uz pet asistencija. Dontaye Draper je za 15 minuta ubacio tri poena (0/1 za dva, 1/2 za tri) i podijelio tri asistencije.

Caja Laboral - Mad-Croc Fuenlabrada 84:77

Tabakova Caja Laboral je u velikom naletu. Jednostavno izgleda nezaustavljivo, niže pobjede kao na traci, a posljednja u nizu stradala je Fuenlabrada. Caja je na svom parketu visoko slavila 84:77. U 11. uzastopnoj pobjedi Caja se namučila više nego što je očekivala, ali njezini igrači napunjeni samopouzdanjem znali su završiti utakmicu. Još u 36. minuti bilo je 71:69 za Caju, a onda trice ubacuju Nemanja Bjelica i Brad Oleson, priključuje im se i Fernando San Emeterio i domaćin odlazi na deset poena razlike.

San Emeterio je bio prvo ime susreta s 20 poena i pet skokova, 12 poena i osam skokova dodao je Andres Nocioni, a 12 poena i pet asistencija Brad Oleson. Kod gostiju su briljirali Leo Mainoldi s 25 poena (trica 5/6) te Saer Sene s 24 poena i pet skokova.

Valencia - Unicaja 82:64

U dvoboju hrvatskih stručnjaka Velimir Perasović je odnio veliku pobjedu nad Jasminom Repešom. Visokih 82:64 ostvareno je ponajviše zahvaljujući gotovo savršenoj obrambenoj izvedbi Valencije u prvom poluvremenu. Na odmoru je bilo velikih 39:16 za domaćina koji je potpuno uništio gostujući napad. U nastavku susreta nije bilo prave prilike za povratak, Valencia je znalački kontrolirala utakmicu i mirno privela meč kraju stavivši Unicaju u nezavidnu situaciju.

Justin Doellman s 24 poena i šest skokova predvodio je domaćina kod kojeg je Mickael Gelabale dodao 13 poena. U Repešinoj momčadi jedini raspoložen bio je Luka Žorić koji je za 31 minutu ubacio 18 poena (8/16 za dva) i uhvatio pet skokova dok je deset poena dodao Marcus Williams. Kruno Simon je u očitom padu forme i odigrao je još jednu skromnu utakmicu. Za svega deset minuta ubacio je četiri poena (2/3 za dva, 0/1 za tri) i izgubio tri lopte.

Herbalife Gran Canaria - FIATC Joventut 80:50

Napadački vrlo loš dan imali su košarkaši Joventuta koji su ubilježili katastrofalan poraz na gostovanju kod Gran Canarije 80:50. Gosti su za dva poena šutirali samo 28 posto dok su još neprecizniji bili za tricu i s takvim šutom ništa bolje od ovakvog poraza nisu niti mogli izvući. Već na poluvremenu su zaostajali 41:20 i bilo je jasno da je povratak u utakmicu s takvim odnosom snaga nemoguć.

Spencer Nelson je predvodio domaćina s 14 poena i pet skokova, a 12 poena dodao je Brad Newley. Kod gostiju Corey Fisher je ubacio 15 poena, a Ognjen Kuzmić 11 uz osam skokova.

CAI Zaragoza - Uxue Bilbao Basket 81:74

Raspoloženi Damjan Rudež odveo je Zaragozu do velike pobjede protiv Bilbaa 81:74. Hrvatski košarkaški internacionalac je s 24 poena i pet skokova bio prvo ime susreta i najzaslužniji za pobjedu momčadi Josea Luisa Abosa. Susret je odlučen u samoj završnici kada je Zaragoza s linije slobodnih bacanja imala mirnu ruku i nije dopustila nikakvu priliku Bilbau da uđe u posve neizvjesne posljednje sekunde.

Osim Rudeža kod Zaragoze se već po običaju istaknuto Henk Norel sa 16 poena i osam skokova dok su Bilbao predvodili Lamont Hamilton s 23 poena i Konstantinos Vasileiadis s 12 poena i pet skokova. Fran Pilepić je za osam minuta ostao bez šuta prema košu uz tek jednu asistenciju.

UCAM Murcia - Asefa Estudiantes 68:91

Estudiantes je još jednom potvrdio veliki napadački potencijal, ovaj put na gostovanju kod Murcije. Madridska momčad je lakoćom slavila 91:68 u susretu u kojem je dominirala od prve minute upravo zahvaljujući odličnom napadu. 12 ubačenih trica uz šut iznad 50 posto i s nekoliko raspoloženih igrača bilo je dovoljno za doći do pobjede.

Kyle Kuric je ovaj put bio najistaknutiji s 22 poena i šest ukradenih lopti, a slijedio ga je sa 17 poena i osam skokova German Gabriel. Kod domaćina Marcus Lewis je bio daleko ispred ostalih s 20 poena i 12 skokova dok su po deset poena dodali Antelo i Rodriguez.

Blusens Monbus - Lagun Aro 71:60

Crna rupa u igri Lagun Ara u trećoj četvrtini pokvarila je sve dobro što su gosti napravili protiv Blusens Monbusa u prvih 20 minuta i gurnula ih u poraz. Blusens Monbus je treću dionicu dobio s čak 22:4, posve preuzeo kontrolu nad utakmicom i rutinski priveo meč kraju nakon što je na poluvremenu zaostajao pet poena.

Pavel Pumprla je predvodio domaćina s 15 poena, a 14 poena je dodao Robbie Hummel. Kod gostiju je 13 poena ubacio Qyntel Woods dok je 12 poena dodao Javier Salgado.

Cajasol - Blancos Rueda de Valladolid 94:57

Pravu katastrofu doživjeli su košarkaši Valladolida na gostovanju kod Cajasola. Domaćin ima vrlo lošu sezonu i pobjeda 84:57 će mu sjajno doći za podizanje samopouzdanja koje nije na najvišoj razini. Ovaj put su igrači Cajasola bili šuterski vrlo raspoloženi (14 trica) i na kraju zasluženo slavili.

Luka Bogdanović ih je predvodio s 20 poena i pet skokova, a 15 poena i deset skokova dodao je Latavious Williams. Kod gostiju 17 poena i šest skokova ostvario je Othello Hunter dok je 15 poena dodao Nacho Martin.

CB Canarias - Assignia Manresa 81:78

U dvoboju momčadi koje se bore za bijeg iz opasne zone Canarias je bio bolji od Manrese 81:78. Manresa je tako ostala u društvu Lagun Ara na samom dnu ljestvice s tek dvije pobjede dok je domaćinu ovo bila peta ovosezonska pobjeda.

Najveći obol u ovoj pobjedi dali su Joakim Donaldson s 22 poena i 18 skokova te Blagota Sekulić s 18 poena. Kod gostiju 16 poena i šest skokova upisao je Troy DeVries, a 16 poena i pet skokova Charles Ramsdell.

• Obrisan korisnik31.12.2012. u 00:15
    la bomba je cudo...steta sto ga priroda nije obdarila malo jacom fizionomijom jer bi sigurno dominirao NBA ligom, ali i ovako ce ostati upamcen kao jedan od najvecih europljana u povijesti...
  • Obrisan korisnik30.12.2012. u 23:00
    ubio ih danas :) ..ali sama kosarka za 10 !
  • Master Yoda30.12.2012. u 22:49
    posebno je fantastična bila trica u zadnjoj sekundi 3.četvrtine, svi suigrači pokriveni, dvojica na njemu a on se digne i u padu pogodi suzu, la bomba style