Valencia slavila nakon produžetka, Cajina 13. pobjeda u nizu

Branimir Korać • nedjelja, 06.01.2013.

Sedam nedjeljnih dvoboja kompletiralo je 16. kolo Lige Endese. Favoriti su redom bilježili pobjede, a najdramatičnije je bilo u Valenciji gdje je istoimeni domaćin slavio protiv Bilbaa 113:111...

Real Madrid - FIATC Joventut 88:77

Košarkaši madridskog Reala osigurali su prvo mjesto nakon prvog dijela sezone svladavši Joventut na svom parketu 88:77. Nije to bila najbolja predstava Reala na čijim je igračima bio vidljiv umor poslije dva uzastopna euroligaška gostovanja u Njemačkoj.

Gosti iz Badalone su se potvrdili kao uporan i neugodan protivnik, u završnici su pokušali nešto više napraviti, međutim Real je ipak pokazao kako ima dužu klupu i jaču momčad te je spriječio drugi ovosezonski poraz.

"Imamo dosta akumuliranog umora od ovog jako napornog blagdanskog ritma. Unatoč svemu znali smo se dobro postaviti u napadu, lopta je dobro išla i iako nam je nedostajalo energije, cijelo vrijeme smo imali utakmicu pod kontrolom", izjavio je nakon susreta Pablo Lasa.

Rudy Fernandez s 15 poena bio je prvo ime kod Reala, 13 poena i sedam asistencija dodao je Sergio Rodriguez, a Dontaye Draper je odigrao točno 20 minuta i ubacio deset poena (1/1 za dva, 2/4 za tri) i uhvatio četiri skoka. Kod Joventuta Tony Gaffney je ubacio 13 poena, a 12 je dodao Corey Fisher.

Asefa Estudiantes - Cala Laboral 68:72

Pobjednički niz Caje Laboral pod vodstvom Žana Tabaka produžio se na 13 pobjeda nakon što je Caja uspjela u gostima svladati Estudiantes 72:68. Momčad iz Vitorije je odigrala još jednu dobru utakmicu, a do pobjede je mogla i lakše. Šest minuta prije kraja imala je 65:56, međutim vrlo dobri Tariq Kirksay dovodi Estudiantes na 68:66. Ipak, u završnici je Caja ipak odigrala opreznije i uspjela spriječiti preokret.

Po 15 poena kod Caje su ubacili Brad Oleson i Maciej Lampe s tim da je Lampe dodao i sedam skokova. Kod Estudiantesa German Gabriel je ubacio 17 poena uz pet skokova, a Kirksay je dodao 15 poena.

Valencia - Uxue Bilbao Basket 113:111 (produžetak)

Dramatično je bilo u Valenciji gdje je Perasovićeva momčad tek nakon produžetka svladala Bilbao 113:111. U odličnom dvoboju na stranu Valencije prevagnula su jedino slobodna bacanja. Dok je domaćin šutirao slobodna s 93 posto uspješnosti, gosti su ih promašili čak 13 i to je na kraju bilo ključno.

U regularnom dijelu Valencia je konstantno bila u prednosti i kada je Gelabale sa slobodnih bacanja oba puta bio precizan za 101:98, činilo se da je priči kraj. Međutim sekundu prije kraja Vasileiadis ubacuje tricu za produžetak. Tamo se ponovno vodi velika bitka koju na kraju ubačajem s linije slobodnih bacanja Thomasa Kelatija i vrlo dobrom obranom na posljednji napad, dobiva Valencia.

U pobjedničkom sastavu Bojan Dubljević je ubacio 32 poena uz šest skokova, a Thomas Kelati je dodao 17 poena. Kod Bilbaa Vasileiadis je ubacio 27 poena, a Lamont Hamilton 24 poena uz sedam skokova. Fran Pilepić je u igri proveo punih 49 sekundi za vrijeme kojih nije mogao ništa napraviti.

Herbalife Gran Canaria - Unicaja 70:63

Unicaja je pala na desetu poziciju i opasno joj visi nastup u Kupu kralja nakon novog poraza. Na gostovanju kod Gran Canarije poražena je 70:63 što ju drži na tek pedesetpostotnom omjeru. Gran Canaria se odvojila početkom drugog poluvremena na krilima Toolsona i Newleya i to je presudilo. Nakon tih 47:35, gosti su uspjeli smanjiti najmanje do minus četiri, no bliže nisu stigli.

Ryan Toolson je bio najefikasniji i domaćem sastavu sa 16 poena, 15 poena je dodao Jon Scheyer, a 13 poena i devet skokova Spencer Nelson. U Repešinoj momčadi Luka Žorić je za 22 minute ubacio 16 poena (7/8 za dva), Marcus Williams je dodao 12 poena, a Kruno Simon za 19 minuta pet poena (1/1 za dva, 1/2 za tri) i imao je tri ukradene lopte.

Barcelona - Lagun Aro 98:50

Barcelona se na svom parketu poigrala s lošim Lagun Arom i slavila je 98:50. Nakon niza neočekivanih poraza, momčad Xavija Pascuala je ušla puno opreznije u ovu utakmicu i to se pokazalo dobitnim potezom. Ozbiljnom igrom vrlo brzo su slomili skromne goste i već nakon prve četvrtine i visokih 30:13 sve je bilo jasno. Angažman domaćina nije kopnio niti u nastavku kada je prednost samo rasla.

Čak sedmorica igrača Barcelone ubacila su dvoznamenkast broj poena, a među strijelce se upisalo svih 12 igrača. Najefikasniji je bio s 13 poena Victor Sada, a odličan je bio i Ante Tomić koji je za 22 minute ubacio 11 poena (4/4 za dva) uz osam skokova. Nathan Jawai je dodao deset skokova. S Tomićem u igri Barcelona je ostvarila prednost od čak 42 poena. Kod gostiju Raulzinho Neto je ubacio 14 poena.

Blusens Monbus - Blancos de Rueda Valladolid 89:56

Lagan posao imao je u Obradoiru domaći Blusens Monbus koji je bez problema nadigrao Valladolida. Kao i u Barceloni i u ovom susretu domaćin je u potpunosti dominirao i samo povećavao prednost protiv neraspoloženih gostiju.

Salah Mejri s 20 poena i deset skokova i Levon Kendall sa 17 poena, sedam skokova i šest asistencija bili su posebno raspoloženi dok su goste predvodili Nedžad Sinanović s 15 poena i pet skokova i Nacho Martin s 14 poena.

Cajasol - Manresa 67:60

Vrijednu pobjedu upisao je u derbiju začelja Cajasol koji je igrao protiv Manrese i slavio 67:60. Tek u posljednjoj četvrtini Cajasol je slomio otpor borbene Manrese koja je tako ostala na tek dvije pobjede ove sezone.

Brian Asbury i Luka Bogdanović s po 13 poena bili su najbolji kod domaćina dok su se kod gostiju istaknuli Salva Arco s 18 i Josh Asselin sa 16 poena.

• Yahtzee07.01.2013. u 14:53
    jedna primjedba sportnetu...sve tablice košarkaških liga su nepregledne....za razliku od nogometa puno važnije i preglednije bi bilo istaknuti omjer pobjeda i poraza prije koš-razlike,broja odigranih utakmica..pa i bodova