Repeša bez Kupa kralja, Tabak nezaustavljiv, Barcelona pregažena

Branimir Korać • nedjelja, 13.01.2013.

17. kolo Lige Endese donijelo je rasplet oko putnika u Kup kralja. Među njima nema Repešine Unicaje koja je razočarala novim porazom, a razočaranje svojim navijačima priredila je Barcelona katastrofom u Madridu kod Estudiantesa. Razloga za razočaranje nemaju navijači Reala i Caje Laboral koji i dalje nižu pobjede...

Real Madrid - Herbalife Gran Canaria 90:54

Madridski Real nastavio je bilježiti pobjede u španjolskom prvenstvu i stigao je do 16. prvenstvene pobjede u 17 odigranih kola. Iako je od dvoboja protiv Žalgirisa prošlo manje od 48 sati, Madriđani su odigrali vrhunsku utakmicu protiv protivnika koji nije bezazlen i na kraju su visoko slavili. Susret je prelomljen već u prvom poluvremenu kada je Real stvorio visoku zalihu i na odmor otišao s teško dostižnim vodstvom 40:19. U nastavku susreta ta je prednost dodatno rasla i Gran Canaria je upisala peti poraz.

Sergio Rodriguez je bio prvo ime susreta s 20 poena i šest skokova, a slijedio ga je Nikola Mirotić s 15 poena i pet skokova dok Dontaye Draper nije igrao. Kod Gran Canarije Ryan Toolson je ubacio 13 poena uz sedam skokova.

Basquet Manresa - Caja Laboral 95:101 (produžetak)

Caja Laboral je još jednom odnijela pobjedu u tijesnoj završnici i pokazala kako nema namjeru prekinuti pobjedničku seriju. Žan Tabak je na najbolji mogući način preporodio ekipu koja je krcata samopouzdanjem. Pokazala je to i na gostovanju kod posljednjeplasirane Manrese gdje nije briljirala, ali je u produžetku stigla do pobjede. Produžetak domaćinu donio je ubačajem u završnici Adam Hanga, no u dodatnih pet minuta nije bilo dvojbe, Caja je bila dovoljno bolja.

Maciej Lampe je ubacio 23 poena uz šest skokova, a Nemanja Bjelica je dodao 18 poena i osam skokova. U domaćem sastavu Troy DeVries je ubacio 23 poena (trica 5/8), Josh Asselin je dodao 14 poena, a Javi Rodriguez je dodao 11 poena, sedam skokova i sedam asistencija.

Uxue Basket Bilbao - CB Canarias 78:70

Bilbao je na svom parketu nadjačao momčad Canariasa u susretu u kojem je stigao do visoke prednosti u trećoj četvrtini, no na kraju spašavao da gosti ne uđu u posve izjednačenu završnicu. Petnaestak minuta prije kraja susreta bilo je 52:34 za domaćina, međutim gosti se nisu predavali i smanjili su na svega tri poena zaostatka, ali ubačaj Hamiltona i trica Vasileiadisa odlučuje pitanje pobjednika.

Kod Bilbaa su se istaknuli Alex Mumbru s 15 poena, Mamadou Samb s 14 te Axel Hervelle s 13 poena i osam skokova. Fran Pilepić je za 17 minuta ubacio osam poena (1/2 za dva, 2/2 za tri) uz dva skoka. Kod Canariasa Saul Blanco je ubacio 15 poena, a Ricardo Guillen 12.

Blancos de Rueda Valladolid - CAI Zaragoza 93:88 (produžetak)

Dominantnom igrom u reketu Valladolid je stigao do pobjede protiv Zaragoze u produžetku 93:88. Domaćin je dominirao u skoku, njegovi visoki igrači odradili su najveći dio posla i na kraju je zasluženo slavio. U prvom poluvremenu bolji su bili gosti koji su imali i 15 poena prednosti, ali onda se sve okrenulo i dominaciju je preuzeo domaćin. U 40 minuta nije bilo pobjednika, otišlo se u produžetak gdje su Renfroe, Martin i Hunter odradili najveći dio posla.

U pobjedničkoj momčadi Nacho Martin je ubacio 22 poena uz 12 skokova, 19 poena i devet skokova dodao je Othello Hunter, a na korak od triple-doublea ostao je Alex Renfroe sa 17 poena, devet skokova i devet asistencija. Kod Zaragoze Henk Norel je ubacio 17 poena uz osam skokova, Michael Roll 14 poena uz sedam skokova, a Pedro Llompart 13 poena uz pet asistencija. Damjan Rudež je za 24 minute ubacio pet poena (1/4 za dva, 1/2 za tri) uz dva skoka i dvije osvojene lopte.

Asefa Estudiantes - Barcelona 88:66

Barcelona je upisala katastrofalan poraz na gostovanju u Madridu kod Estudiantesa koji je pobjedom uhvatio posljednji vlak za nastup u Kupu kralja. Madriđani su bili motiviraniji i daleko raspoloženiji te su već na poluvremenu imali visoku prednost. U drugo poluvrijeme ušli su s novom serijom da bi u 29. minuti imali apsolutno neočekivanih 69:35. Do kraja susreta Barcelona je tek smanjila zaostatak, ali gorak okus će zasigurno ostati.

Odličnog domaćina predvodili su Carl English sa 17 poena i šest skokova i Tariq Kirksay s 13 poena. Kod Barcelone CJ Wallace je ubacio 15 poena, a Erazem Lorbek deset. Ovaj put je izostao značajniji učinak Ante Tomića koji je za 24 minute ostao na četiri poena (2/5 za dva) uz četiri skoka i dvije blokade.

FIATC Joventut - Blusens Monbus 89:87

Blusens Monbus je porazom na gostovanju kod Joventuta pao na devetu poziciju i neće nastupiti u Kupu kralja. Momčad iz Obradoira upisala je tijesan poraz, u samoj završnici Andres Rodrigeuz je krenuo na polaganje, ali nije bio precizan i produžetak nije uhvaćen te je Joventut upisao pobjedu u 40 minuta.

Najveći "krivci" za pobjedu domaćina bili su Tony Gaffney s 28 poena (5/6 trica) i Corey Fisher sa 16 poena, devet asistencija i pet skokova. Kod Blusensa Alberto Corbacho je ubacio 22 poena (trica 5/15), a Robbie Hummel 18 poena.

Unicaja - Cajasol 70:81

Bez Kupa kralja je ostala i Unicaja koja je tako nastavila s lošim igrama. Ovaj put je upisala domaći poraz od skromnog Cajasola koji je usred Malage slavio 81:70 u susretu koji je puno značio domaćinu. Pobjedu su gosti uzeli zahvaljujući odličnoj igri u završnih tri minute kada su napravili seriju 10:0 kojom su prelomili utakmicu.

U još jednoj ružnoj utakmici za Repešinu momčad jedini dvoznamenkasti su bili Kruno Simon i Luka Žorić. Žorić je za 28 minuta ubacio 16 poena (7/11 za dva) uz pet skokova i četiri asistencije, a Simon je za 21 minutu ubacio 15 poena (5/7 za dva, 1/6 za tri) uz četiri skoka i tri asistencije.