1. HRL žene, 17. kolo, 02.02.2013.
Split 2010 29:23 Zamet

Splićanke iznenadile Zamet u najboljoj partiji sezone, kapetanica Džeko utrpala 13 golova

Iz Male dvorane na Gripama:Vedran Babić • subota, 02.02.2013.

Rukometašice Splita 2010 ostvarile su važnu pobjedu u borbi za ostanak u prvoligaškom društvu. U sklopu 17. prvenstvenog kola u Maloj su dvorani na Gripama ugostili četvrtoplasirani Zamet i kući ga otpratili sa šest golova razlike, odigravši svoju najbolju utakmicu sezone...

Split 2010 - Zamet 29:23 (16:12)

Split, Mala dvorana na Gripama
17. kolo 1. HRL
Suci: Pavić, Torbarina (oba Zadar)
Gledatelja: 150

Split 2010: T. Lisica, Jurić, Surjan (1), Matijaš (2), Džeko (13), A. Lisica (2), Perkušić (3), Borovac, Stilinović (1 obrana), Krolo, Gudelj, Križanac (8 obrana), Zelić, Šimičić (1), Galić, Čampa (7). Trener: Marinko Boban

Zamet: Račić (8 obrana), Paurević, Brčić (1), Plahinek (2), Jerčinović (1), Havić (7), Tabar, Bunić (2), Tus, Šegota (4 obrane), Mičijević (3), Stakorić, Gavranić (7), Gugić. Trener Željko Čagalj

Sedmerci: Split 2010 9/9, Zamet 3/4
Isključenja (min): Split 2010 6, Zamet 8

Split 2010 priredio je iznenađenje kola porazivši favorizirani Zamet (29:23), koji je na Gripe stigao na krilima četiri uzastopne pobjede i s epitetom drugog najboljeg gosta lige.

Osmoplasiranim Splićankama to je četvrta ovosezonska pobjeda, koja će ih udaljiti od trojca na dnu ljestvice (Osijek, Dalmatinka i Ivanić). Na ruku im idu i porazi Osijeka i Dalmatinke u ovom kolu. Riječankama je ovo, pak, tek drugi gostujući posrtaj u osam utakmica. Sada će izgubiti četvrtu poziciju jer je Trešnjevka slavila protiv Sesveta Agroproteinke.

Splićanke su se tako na najbolji mogući način revanširale Zametu za bolan poraz u Rijeci ranije ove sezone, kada su postigle najmanji broj golova u jednoj utakmici (27:19). Već do poluvremena ove "splitske" utakmice postigle su 16.

Apsolutna junakinja pobjede je kapetanica Irena Džeko, koja je postigla 13 pogodaka iz 16 pokušaja (sedmerci 8/8). Odlično se splitskoj publici predstavila novopridošla Anita Čampa, dovedena kao zamjena za Tanju Kiridžić (prešla u Podravku). Čampa je postigla sedam pogodaka, doduše iz 15 pokušaja, ali je u vanjskoj liniji bila najaktivnija.

Igračice Marinka Bobana igrale su vrlo dobru obranu, no gošće su od samog početka djelovale sporo i nepovezano u napadu. Njihovu igru prožimale su brojne jeftino izgubljene lopte, pa su nerijetko napade završavale bez da su uopće uputile udarac na gol. Uostalom, u prvom je poluvremenu splitska vratarka Ana Križanac imala samo tri obrane. U splitskom napadu Džeko je na pivotu konstantno zadavala glavobolje gostujućoj obrani, iznudivši gotovo svaki od devet sedmeraca.

Split 2010 vodio je od prve do posljednje minute. Nakon početnih 2:0, već u 11. minuti bilo je plus tri (6:3). Čampa je u 15. minuti iz kontre s igračem više pogodila za 9:5 i tu je gostujući trener Željko Čagalj prvi put zatražio minutu odmora.

Međutim, Splićanke su se vrlo brzo odlijepile na šest pogodaka razlike. To su odstojanje držale u nekoliko navrata (12:6, 13:7, 15:9 i 16:10), prije nego što je Čamila Mičijević dvama pogocima smanjila na 16:12. S tim je rezultatom završeno prvo poluvrijeme, koje je za Zamet moglo proći i puno gore da nije bilo vratarke Nikoline Račić (8 obrana, ali ni jedna u nastavku) te bivše igračice Podravke, Dine Havić, koja je jedina uspijevala odigrati kvalitetno u napadu.

Prednost od četiri pogotka Splićanke su održavale i u prvih desetak minuta drugog dijela, a onda su se Riječanke u 43. minuti približile na minus dva nakon prvog i jedinog pogotka Dine Brčić (21:19). U istom napadu Split 2010 ostao je bez isključene Matee Perkušić i izgledalo je da bi se Zamet mogao u potpunosti vratiti u igru.

No Džeko je iz sedmerca vratila na tri razlike, a pritom je Havić također dobila dvije minute kazne. Bio je to prijelomni trenutak susreta. Domaće su rukometašice nakon toga postigle još četiri pogotka u nizu i otišle na velikih 26:19. Uz to se i domaća vratarka Križanac razbranila, a gošće su ponovno počele puno griješiti.

U završnih desetak minuta Čagalj je pokušao prodrmati svoju momčad obranom 5-1, no za bilo kakav preokret bilo je prekasno. Bilo je samo pitanje kolika će konačna razlika biti. Konačnih 29:23 postavila je Džeko dvije minute prije kraja s crte sedam metara.

Osim Džeko i Čampe, koje su zajedno postigle 20 pogodaka, u strijelce su se upisale još Perkušić (3), Marija Matijaš (2) i Antea Lisica (2) te Matea Šimičić (1) i Venera Surjan (1). Najefikasnije kod gošći bile su Havić i Tina Gavranić s po sedam golova. Potonja je u drugom poluvremenu postigla pet.

U 18. kolu, za tjedan dana, Split 2010 gostuje kod Koke, a Zamet dočekuje Umag.