Ante Tomić briljirao u pobjedi Barcelone, Tabaku hrvatski trenerski dvoboj

Branimir Korać • nedjelja, 03.02.2013.

Kompletirano je 20. kolo španjolskog košarkaškog prvenstva u kojem su Real i Caja Laboral nastavili s pobjedama. Pobjedu je upisala i Barcelona zahvaljujući sjajnoj utakmici Ante Tomića...

Košarkaši Caje Laboral nastavili su nizati pobjede u španjolskom prvenstvu. Žan Tabak je ugostio Velimira Perasovića u hrvatskom dvoboju i bio je bolji rezultatom 79:75.

Bio je to neizvjestan dvoboj u kojem je Valencia imala na šest i pol minuta prije kraja susreta vodstvo 61:57, no onda je domaćin napravio seriju 11:0, preokrenuo rezultat i krenuo prema pobjedi. U završnici susreta gosti su pokušavali doći do smanjenja zaostatka i povratka u igru za pobjedu, međutim Caja je znalački dovršila posao i slavila 79:75.

U pobjedničkom sastavu Andres Nocioni je ubacio 20 poena uz osam skokova, a Fabien Causeur 16 poena uz šest skokova. Kod poraženih Serhij Liščuk je ubacio 15 poena uz šest skokova, Bojan Dubljević 13 poena, a Pau Ribas 12 poena čemu je dodao i devet asistencija i pet skokova.

Murcia je stigla do vrijedne pobjede svladavši na svom parketu Blusens Monbus 83:77. Gosti su odigrali dobrih 30 minuta, međutim pali su u završnici susreta i Murcia odnosi pobjedu.

Marcus Lewis s 12 poena i osam skokova i Bernie Rodriguez s 12 poena predvodili su Murciju dok su se kod gostiju istaknuli Salah Mejri sa 16 poena i devet skokova i Ben Dewar s 15 poena.

Barcelona je na krilima sjajnog Ante Tomića zabilježila očekivanu pobjedu na gostovanju kod Manrese. Tomićeva momčad je slavila 88:76 u susretu u kojem joj je igrala samo pobjeda protiv jedne od lošijih momčadi lige.

Od početka se Barcelona postavila autoritativno i preuzela ključeve utakmice u svoje ruke. Manresa se teško nosila s raspoloženim gostima i na kraju je upisala očekivani poraz.

Tomić je odlično iskoristio 30 minuta provedenih na parketu i ubacio je 24 poena (10/14 za dva) uz osam skokova i dvije blokade. Osim njega vrlo dobro je odigrao i Erazem Lorbek koji je dodao 16 poena. Kod Manrese Adam Hanga je zabio 17 poena, a Josh Asselin 16.

Zaragoza je vrlo loše otvorila utakmicu protiv Estudiantesa, gosti su brzo stigli do 20 poena prednosti i domaćin je bio u velikim problemima. No što je susret više odmicao, Zaragoza se sve više približavala, ali nije uspjela na kraju doći i do potpunog preokreta već je poražena 82:77.

Čovjek odluke je bio Carl English koji je s 27 poena vukao Estudiantes, a pomogao mu je s 18 poena i sedam skokova German Gabriel. U domaćem sastavu Michael Roll je upisao 15 poena, vrlo dobar bio je i Damjan Rudež koji je dodao 14 (2/4 za dva, 2/5 za tri) dok je Henk Norel upisao 12 poena i 11 skokova.

Seriju poraza prekinula je Unicaja teškom pobjedom na domaćem parketu protiv slabog Lagun Ara 74:70. Iako je razlika u kvaliteti prilična, momčad iz Malage je morala do posljednjih trenutaka brinuti za pobjedu.

Ključna slobodna bacanja ubacio je Marcus Williams za 73:70, nakon toga je očajničku tricu promašio Finley, a Kruno Simon jednim slobodnim bacanjem postavio konačnih 74:70.

Earl Calloway je predvodio domaćina s 19 poena, Luka Žorić je dodao 16 (5/5) i četiri skoka. Kruno Simon je za 20 minuta ubacio pet poena (1/2 za dva, 0/1 za tri) uz pet skokova. Kod Lagun Ara Finley je upisao 21 poen i devet skokova, a Paunić 14 poena.

Canarias je na svom parketu svladao Cajasol 77:68 i tako napravio mali odmak od najugroženije zone. Presudio je bolji ulazak u drugo poluvrijeme domaćina koji je odmah stvorio prednost i na kraju se to pokazalo ključnim.

Uriz je bio prvo ime susreta s 21 poenom, šest skokova i pet ukradenih lopti dok je Sekulić dodao 19 poena i sedam skokova. U gostujućoj momčadi John Holland je ubacio 15 poena uz osam skokova, a Tomas Satoransky 14 poena.

Nikakvih problema nije imao Real na gostovanju u Bilbau gdje je odigrao vrhunsku utakmicu i glatko slavio 94:74. Očekivao se jači otpor domaćina, međutim Bilbao nije bio raspoložen, a posebice njegova prva zvijezda Konstantinos Vasileiadis koji je šutirao 1/8 iz igre.

Najistaknutiji kod Reala bili su Sergio Llull s 21 poenom i Nikola Mirotić sa 17 poena i sedam skokova. Dontaye Draper je za 15 minuta ubacio tri poena (0/1 za dva, 1/3 za tri) uz dvije ukradene lopte. Kod Bilbaa Axel Hervelle je ubacio 21 poen uz pet skokova, a Lamont Hamilton je dodao 15 poena i 12 skokova. Fran Pilepić je za devet minuta ubacio četiri poena (2/2 za dva, 0/1 za tri).