MAXtv Prva liga, 20. kolo, 16.02.2013, 15:00 h, Stadion HNK Cibalia, gledatelja: 1.000
Suci: Igor Križarić (Čakovec), Siniša Premužaj (Varaždin), Jerko Crnčić (Vrbovec), Marko Matoc (Zaprešić)
Cibalia
Cibalia
Tomislav Mazalović 18' (11m), 58' (11m)
2:0(1:0) Osijek
Osijek

Josip Tolić • subota, 16.02.2013.

U subotnjem ogledu 20. kola MAXtv Prve lige u Vinkovcima Cibalia je svladala Osijek 2:0 pogocima iz jedanaesterca Tomislava Mazalovića u svakom poluvremenu. Iako su pobjedu izborili golovima iz kaznenog udarca, Nebeskoplavi su do tri boda došli potpuno zasluženo i s optimizmom mogu gledati na nastavak borbe za ostanak.

Ivan Koledić
62'
17
Mato Miloš
70'
26
Marko Terzić
78'
Miroslav Bojko
21
(do 86')
27
(do 62')
Stanko Mršić

Dugo se najavljivao slavonski derbi u Vinkovcima i svojevrsna Osijekova osveta Cibaliji za ispadanje u četvrtfinalu Kupa. Mnogo je toga, uključujući slavlje Bijelo-plavih prošli vikend protiv Dinama, ukazivalo na to da će momčad Stanka Mršića slaviti nad Nebeskoplavima i dodatno učvrstiti poziciju u sredini ljestvice, no motiv i želja koju su pokazali domaći nogometaši njima su donijeli tri boda.

Izabranici Miroslava Bojka slavili su 2:0 zahvaljujući po jednom kaznenom udarcu u prvom i drugom poluvremenu koje je iskoristio Tomislav Mazalović. Iako je teren u Vinkovcima bio iznimno težak za igru, ovoj pobjedi domaćih nogometaša teško se išta može zamjeriti.

Već od samog početka utakmice vidjelo se da domaćini imaju više želje uzeti tri boda iz ovog dvoboja - bodove koji im, na kraju krajeva, znače daleko više nego njihovom današnjem protivniku. U trećoj minuti polukontru Nebeskoplavih završio je Petar Filipović udarcem koji ipak nije završio u okviru gola, baš kao ni onaj Pongračića u 11. minuti. Otada je terenom u potpunosti zavladala Cibalia i već u 18. minuti došla do vodstva.

Marin Matoš bio je kreator opasne situacije pred vratima Bijelo-plavih. Riješio se jednog igrača, ubacio loptu za Petra Filipovića kojeg u kaznenom prostoru ruši nova osječka "jedinica" Zvonimir Mikulić, a sudac Igor Križarić opravdano pokazuje na bijelu točku. Siguran izvođač bio je Tomislav Mazalović, čiji je udarac umalo zaustavio Mikulić, ali lopta je ipak završila u mreži.

Vodstvo je Nebeskoplavima donijelo sigurnost u igri i bolju povezanost redova. Izrazite prilike nije bilo ni za jednu momčad sve do samog kraja prvog dijela, čemu je uvelike kumovao katastrofalan teren u Vinkovcima, većim dijelom prekriven blatom. U završnici su udarce iz daljine okušali Mladen Bartolović, koji nije pogodio okvir gola, te Filipović, čiji je udarac uspio zaustaviti Mikulić.

15-minutna pauza kao da nije donijela nikakvu promjenu stanja na vodom natopljenom travnjaku Cibalijina stadiona. Već u prvoj minuti nastavka bilo je vatreno pred Mikulićem - nakon ubačaja Bartolovića, Filipović je došao do lopte, a Ibriks s gol-linije morao spašavati vrata. Nedugo potom nakon udarca iz kuta Dario Župarić uputio je dobar udarac koji je završio u bloku Branka Vrgoča.

Prekidi su bili šansa za povratak gostiju, a utakmica je mogla dobiti na zanimljivosti da je u devetoj minuti nastavka gostujući kapetan Ivo Smoje poentirao iz blizine nakon jednog kornera, no Mladen Matković uspio je ući u udarac stopera Bijelo-plavih, a u nastavku akcije nogom ga je pokupio Vrgoč i izazvao kraću pauzu.

Kad već nije mogao gostujući kapetan, samo tri minute potom domaći je izborio novi kazneni udarac koji je praktički prelomio utakmicu. Izborio se mladi hrvatski reprezentativac za loptu u kaznenom prostoru Osijeka, s leđa mu je uklizao Marko Lešković, a Križarić ponovno dodijelio najstrožu kaznu gostima. Izvođenja se ponovno prihvatio Mazalović i još jednom bio precizan.

Ako su se i najveći optimisti poklonika momčadi iz Gradskog vrta nadali da će Bijelo-plavi u preostalih pola sata preokrenuti rezultat i doći do bod(ov)a, sve nade definitivno su se rasplinule 12 minuta prije kraja kada je Antonio Perošević potpuno nepotrebno nakon prekršaja u korist Osijeka udario jednog domaćeg igrača nakon sučeva zvižduka. Stanko Mršić više ništa nije mogao učiniti, tek se pomiriti sa šestim porazom u sezoni.

U samoj završnici oba su sastava imala po jednu izgledniju priliku. U 85. minuti Kurtović je otvorio priliku ubacivanjem s desne strane Lukiću da glavom priprijeti Matkoviću, ali gostujući napadač nije pogodio okvir. Nešto uspješniji bio je Koledić četiri minute potom nakon jedne polukontre domaćih - uputio je šut prema vratima Osijeka, ali Mikulić nije imao problema sa zaustavljanjem udarca i završilo je 2:0.

Cibalia se ovom pobjedom izjednačila s 10-plasiranim Interom koji je u petak izgubio od Zadra. Nebeskoplavi i Zaprešićani dijele po 19 bodova, dok je Osijek ostao na sedmom mjestu i tamo će zasigurno ostati nakon ovog kola. U idućem kolu Vinkovčani gostuju kod Rijeke na Kantridi, a na put će i Bijelo-plavi - na Parku mladeži ugostit će ih Split.

• Obrisan korisnik17.02.2013. u 17:44
    Jako dobra igra i jednih i drugih na jako teškom terenu!Cibalija se bolje snašla i zasluženo pobijedila
  • greenhorn17.02.2013. u 00:24
    nemamo mi infrastrukturu za odrzati natjecanja u veljaci i prosincu... sezona po uzoru na ranija ruska prvenstva je logicno rijesenje
    greenhorn
  • Lucky number 1316.02.2013. u 17:11
    Iako je teren bio prikladniji za sadnju krumpira nego za nogomet, i jedni i drugi su borbenošću prezentirali pravi derbi. Čestitke Cibaliji, zaslužena pobjeda!